Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Starania o dziecko

5 największych mitów o kobiecym cyklu

Czy w czasie miesiączki kobieta może zajść w ciążę, czy prawidłowy cykl zawsze trwa 28 dni, a okres 7? Jak to w końcu jest z tą owulacją? Obalamy kilka najbardziej popularnych mitów o cyklu miesiączkowym. Znajomość własnego ciała i zmian, jakie w nim zachodzą, bardzo pomaga kobiecie w planowaniu ciąży.

Nie tylko wokół miesiączki krąży wiele mitów – także wiedza na temat kobiecego cyklu, kalendarza miesiączki i zachodzących podczas niego procesów bywa niepełna. A przecież to co się dzieje wewnątrz nas dotyczy każdej kobiety.

1. Cykl miesiączkowy trwa 28 dni

Rzeczywiście najczęściej występuje u kobiet 28-dniowy cykl miesiączkowy, ale nie jest to regułą. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bądź dłuższy (do 36 dni) w zależności od kobiety. Regularne cykle są oznaką dobrze funkcjonującego układu rozrodczego, jednakże zdarza się, że na skutek stresu, choroby, podróży – bądź innych czynników u tej samej kobiety cykle będą się nieco różniły długością.

„Obserwując swój cykl kobieta łatwo wyłapie zachodzące w nim nieprawidłowości” - mówi Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. „Jeżeli cykle charakteryzują się dużą nieregularnością, są krótsze niż 21 dni, bądź dłuższe niż 36 dni – warto udać się do lekarza na konsultację medyczną. Przyczyną nieregularnych cykli mogą być zaburzenia hormonalne czy zespół policystycznych jajników.” Warto zatem udać się do ginekologa, aby znaleźć przyczynę zakłóceń cyklu i podjąć odpowiednie leczenie.

2. Owulacja występuje w 14. dniu cyklu

Kalendarz dni płodnych
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Owulacja może występować w 14. dniu cyklu, ale nie musi. Równie dobrze owulacja może wystąpić w 12. dniu cyklu bądź w 16. dniu. „Komórka jajowa po owulacji żyje w jajowodzie około 18 godzin, czyli niecałą dobę i właśnie wtedy jest gotowa do zapłodnienia, to są właśnie płodnie dni” - podkreśla Aleksandra Demiańczyk. „Jednakże czas trwania dni płodnych wydłuża się za sprawą żywotności plemników, które są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni”. Dlatego bazowanie jedynie na „kalendarzyku”, a nie na procesach zachodzących w organizmie sygnalizowanych różnego rodzaju objawami (jak zmiana w dni płodne śluzu czy temperatury), tak często bywa zawodne.
Sprawdź 4 najczęstsze problemy z miesiączką.

3. Nie ma „bezpiecznych” dni - nawet podczas miesiączki można zajść w ciążę

Jeżeli kobieta ma bardzo krótkie cykle i współżyła bez zabezpieczenia w np. 5. dniu krwawienia, to biorąc pod uwagę długość życia plemników, możliwe byłoby zajście w ciążę, jeżeli owulacja wystąpi w 10. dniu cyklu. Takie sytuacje są jednakże niezwykle rzadkie. Współżycie w pierwszym dniu miesiączki bądź drugim nie zakończy się ciążą. Także współżycie po owulacji jest zupełnie bezpieczne. Zwykle kobietom z trudnością przychodzi wyznaczenie owego momentu owulacji – bez perfekcyjnej znajomości swojego ciała, prowadzenia obliczeń i wykresów – jest to praktycznie niemożliwe.

Zobacz także
Dni płodne

Dni płodne po okresie: kiedy są, jak je obliczyć przy regularnym i nieregularnym cyklu

jak obliczyc dni płodne przy nieregularnym okresie

Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie

jak obliczyć dni plodne, kalendarz dni płodnych, owulacja, jajeczkowanie, metody obliczania dni płodnych

10 metod, by obliczyć dni płodne i niepłodne

kiedy można zajść w ciążę

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]


Tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly, które mając bazę danych miliona cykli i dokonując algorytmicznych obliczeń, „uczą się” cyklu danej kobiety i wskazują owulację, a co za tym idzie dni płodne. Na tej samej podstawie komputer cyklu informuje o dniach niepłodnych, podczas których współżycie jest całkowicie bezpieczne (skuteczność antykoncepcyjna na poziomie 99,36%). Komputer bierze pod uwagę także długość życia plemników.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

Starania o dziecko
5 pytań o komputer cyklu
Już wiesz, że chcesz być mamą. Mijają kolejne miesiące waszych prób... i nic. Tymczasem współczesna technologia wychodzi naprzeciw parom, które chcą zostać rodzicami. Na rynku dostępne są komputery cyklu, dzięki którym można bardzo precezyjnie określić dni płodne.

W poczęciu upragnionego dziecka skutecznie pomaga komputer cyklu, np. Baby-Comp, który po porodzie równie dobrze może służyć jako metoda antykoncepcji. 1. Co to jest Baby-Comp? Baby-Comp to tzw. komputer cyklu - urządzenie medyczne precyzyjnie określające fazy płodności kobiety i moment owulacji . Jest to możliwe poprzez porówanie zmiany temperatury w przebiegu cyklu, do bazy danych ponad 1 miliona cykli znajdującej się w pamięci urządzenia. „Dzięki niezwykle dokładnym pomiarom i algorytmicznym porównaniom otrzymanych wyników, następuje określenie momentu cyklu oraz precyzyjne wskazanie fazy płodności” - mówi dr med. Przemysław Binkiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa. Analizując uzyskane dane, komputer cyklu Baby-Comp może wskazać datę owulacji z wyprzedzeniem i obliczyć najlepszy czas na poczęcie dziecka , co ma ogromne znaczenie w przypadku par, które z różnych względów (np. praca związana z częstymi wyjazdami) nie są codziennie razem. Poznaj 5 sposobów na poczęcie dziewczynki 2. Czy komputer typu Baby-Comp wykryje nieprawidłowości cyklu?
 Jeżeli twoje problemy z zajściem w ciążę są spowodowane np. cyklami bezowulacyjnymi czy niewydolnością ciałka żółtego, komputer cyklu Baby-Comp umożliwi rozpoznanie tych problemów. Problemy spowodowane zaburzeniami hormonalnymi  lub nieregularnymi cyklami miesiączkowymi mogą, zostać zdiagnozowane dzięki wydrukowanym danym z urządzenia. Wydruki te są również bardzo przydatne podczas wizyty u lekarza ginekologa, gdyż dokładnie obrazują twój cykl miesiączkowy, który może być cyklem bezowulacyjnym . 3. Do czego jeszcze może służyć komputer cyklu Baby-Comp? W czasie owulacji szansa na zapłodnienie wynosi około 40%. Dzięki stosowaniu komputera cyklu Baby-Comp, możesz dokładnie śledzić swój cykl i poznać moment owulacji, ponieważ komputery cyklu są urządzeniami...

brak owulacji
Adobe Stock
Mama
Brak owulacji – czym się objawia i jak się go leczy
Często powtarzający się brak owulacji może być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę. Cykl bezowulacyjny jest to cykl, w którym nie dochodzi do jajeczkowania, a co za tym idzie – nie ma szans na zapłodnienie.

Brak owulacji jest całkowicie normalny w czasie dojrzewania i po porodzie. Wiele kobiet nawet nie wie, że mają cykle bezowulacyjne. Dopiero kiedy pojawiają się problemy z płodnością i mimo starań nie zachodzą w ciążę, zaczynają zastanawiać się, czy przyczyną kłopotów nie są przypadkiem cykle bezowulacyjne. Brak owulacji  pozbawia szans na zapłodnienie. Na szczęście medycyna jest w stanie pomóc. Spis treści: Cykl bezowulacyjny to nie choroba Brak owulacji – objawy Brak owulacji – przyczyny Brak owulacji a okres Brak owulacji – diagnozowanie Brak owulacji – leczenie Cykl bezowulacyjny to nie choroba Cykl bezowulacyjny nie jest chorobą, ale objawem zaburzeń, które pojawiają się w organizmie kobiety. Cykl bezowulacyjny, zwany też brakiem owulacji, oznacza, że nie pękł pęcherzyk Graafa i nie wydostała się z niego komórka jajowa – wyjaśnia ekspertka ds. kobiecej płodności Aleksandra Demiańczyk. Brak owulacji – objawy Cykl miesiączkowy składa się z czterech etapów następujących kolejno po sobie, czyli menstruacji, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. W cyklu bezowulacyjnym występują tylko dwa pierwsze etapy. Do objawów cyklu bezowulacyjnego (nazywanego także anowulacją) należą: nieregularne cykle miesiączkowe – krótsze ok. 21-24 dni lub dłuższe ok. 35 dni, brak podwyższonej temperatury ciała podczas jajeczkowania, brak bólu w podbrzuszu, towarzyszącego czasami owulacji, obecność gęstego, lepkiego i białego śluzu, który nie zmienia się w „płodny’’ – przejrzysty, mokry lub rozciągliwy, obniżone libido, bardzo skąpe krwawienie miesiączkowe w postaci plamienia. Brak owulacji jest całkowicie normalny u młodych dziewcząt przed okresem dojrzewania i u kobiet po menopauzie. Cykl bezowulacyjny – przyczyny Do...

mama, myśleć, kobieta
Starania o dziecko
Po co kobiecie owulacja?
Owulacja? Mnie nie interesuje zajście w ciążę – mówi Kasia, 27-latka, od trzech lat żyjąca z Karolem. Tymczasem poprawnie funkcjonujący cykl jest potrzebny nie tylko do poczęcia.

Czy warto interesować się owulacją, nawet gdy nie planujemy ciąży? Pytamy o to dr. Przemysława Binkiewicza, specjalistę ginekologa-położnika z wieloletnią praktyką, ordynatora szpitala w Pyskowicach na Śląsku. Owulacja – jej wpływ na kobietę (i nie tylko) Owulacja to moment w cyklu kobiety, w którym uwalnia się komórka jajowa – jest wtedy zdolna do zapłodnienia przez około dobę. Moment owulacji jest trudny do uchwycenia i przewidzenia, choć... Prof. Bogusław Pawłowski z katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego  przeprowadził bowiem badania, w których udowadnia, że kobieta jest najbardziej atrakcyjna w fazie płodnej: twarz staje się bardziej symetryczna spada wskaźnik WHR, co oznacza, że mamy węższą talię w stosunku do bioder. Inny eksperyment wykazał, że tancerki z klubu nocnego dostawały wyższe napiwki, gdy były w fazie płodnej, i zarabiały więcej, niż te tancerki, które stosowały antykoncepcję hormonalną. Z kolei inne badania naukowe udowodniły, że w okresie okołoowulacyjnym kobiety są najbardziej inteligentne – ponoć to skutek oddziaływania hormonów, które wyostrzają wszystkie zmysły i zdolności intelektualne. ZOBACZ TEŻ: po czym poznać dni płodne Nieprzewidywalność owulacji Owa nieprzewidywalność owulacji dla kobiet mało świadomych swojego ciała najczęściej bywa... uprzykrzeniem. Dziś kobiety, jak nasza bohaterka Kasia, odkładają ciążę na później bądź decydują się na  jedno dziecko, zatem większość życia reprodukcyjnego upływa nam na unikaniu ciąży. Z tego względu nie myślimy o owulacji jako o zjawisku świadczącym o zdrowiu naszego układu rozrodczego – najczęściej nie myślimy o owulacji... w ogóle. Przynajmniej do momentu, kiedy jej brak albo nieregularność cykli zaczyna być problemem. Przeczytaj: Progesteron - czy twój wynik mieści się w normie? – Brak owulacji...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj