Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pessar
AdobeStock
Przebieg ciąży

Pessar: sposób na niewydolności szyjki macicy

Pessar to specjalna wkładka, która podtrzymuje szyjkę macicy i pozwala uniknąć jej szycia, gdy w ciąży dochodzi do niewydolności szyjki. Jego zakładanie i zdejmowanie jest bardzo proste, ale podczas noszenia pessaru trzeba się regularnie badać, żeby wykryć ewentualne powikłania.

Pessar to okrągły, elastyczny pierścień (krążek) wykonany z silikonu. Zakładany jest na szyjkę macicy, aby zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu. Pessar położniczy zastąpił niemal całkowicie szew szyjkowy. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach się zakłada pessar i co to oznacza dla przyszłej mamy i dziecka.

Spis treści:

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Kiedy się zakłada pessar?

Pessar położniczy zakłada się, gdy ciężarna cierpi na niewydolność szyjki macicy i grozi jej przedwczesny poród. Szyjka macicy to bardzo ważny element układu rozrodczego kobiety. Zanim maluch zacznie przeciskać się przez kanał rodny, szyjka macicy ma za zadanie blokować dostęp do macicy i chronić dziecko przed bakteriami, wirusami czy grzybami z zewnątrz. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, szyjka zmiękcza się i zaczyna skracać dopiero pod koniec trzeciego trymestru. Niestety czasem dochodzi do niewydolności szyjki macicy. Oznacza to, że szyjka przedwcześnie rozszerza się i skraca, może też zbytnio rozpulchniać się lub zmiękczać. Bez interwencji medycznej może dojść do przedwczesnego porodu lub poronienia. Decyzję o założeniu pessaru medycznego podejmuje lekarz prowadzący ciążę.

Zakładanie pessara w ciąży przeprowadza się na ogół między 20. a 28. tygodniem ciąży, choć zdarza się, że ginekolog podejmuje decyzję o wcześniejszym wykonaniu tego zabiegu.

Jak wygląda pessar?

Jest to okrągły, elastyczny pierścień wykonany z silikonu. Nie jest idealnie płaski i ma dwa obwody – większy i mniejszy. Wyglądem pessar przypomina małą miseczkę, w której dnie wycięto otwór. Dodatkowo są w nim jeszcze mniejsze otworki, które mają zwiększać komfort noszenia.

pessar jak wygląda

Fot. Pessar Dr Arabin

Jak się zakłada pessar?

Założenie krążka nie wymaga narkozy ani pobytu w szpitalu. Zabieg jest bezbolesny, nie ma potrzeby przyjmowania środków znieczulających.

Krążek na podtrzymanie ciąży zakłada się w gabinecie ginekologicznym. Kobieta do zabiegu powinna przyjąć pozycję leżącą. Pessar wprowadzany jest przez pochwę i umieszczany w jej szczycie tak, aby większy obwód pessara obejmował szyjkę macicy i przytrzymywany był przez dno miednicy. Po założeniu krążka kobieta może od razu wstać.

jak się zakłada pessar

Fot. Rumruay/Adobe Stock

Aby ułatwić wprowadzenie krążka do pochwy używa się antybakteryjnych żeli zwiększających poślizg, ale nie zaburzających naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Na jak długo zakłada się krążek na podtrzymanie ciąży?

Pessar zdejmuje się najczęściej w 38. tygodniu ciąży, czyli niedługo przed planowanym porodem. Jednak nie znaczy to, że do tego czasu nie trzeba się krążkiem na podtrzymanie ciąży zajmować.

Zalecenia po założeniu pessara

Zalecenia po założeniu pessara obejmują: dużo odpoczywać, unikać stresów i szczególnie dbać o higienę intymną.

Po 2–3 dniach od założenia pessara konieczna jest kontrola u ginekologa, a następna po 1–2 tygodniach. Oprócz konsultacji lekarskiej ciężarna powinna też zrobić badanie posiewu z szyjki macicy (po miesiącu od założenia pessaru), które oceni florę bakteryjną pochwy i wykryje ewentualne zakażenia.

Czy z pessarem trzeba leżeć?

Kobieta, która miała założony krążek na podtrzymanie ciąży, najpewniej otrzyma zwolnienie lekarskie. Powinna dużo odpoczywać, ale nie musi leżeć. W zupełności wystarczy oszczędzający tryb życia – unikanie dźwigania i wysiłku fizycznego.

Pessar w ciąży a współżycie

Po założeniu krążka na podtrzymanie ciąży kobieta, poza oszczędzaniem się, musi także zachować wstrzemięźliwość seksualną. Jest to podyktowane tym, by pessar pozostał na miejscu, co mogłoby się nie udać, gdyby przyszła mama pozostawała aktywna seksualnie.

Pessar w ciąży – skutki uboczne

Obecność w drogach rodnych krążka na podtrzymanie ciąży może powodować zwiększenie produkcji wydzieliny z dróg rodnych – dlatego zalecane jest szczególne dbanie o prawidłową higienę intymną.

Większa ilość wydzieliny z pochwy zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Aby tego uniknąć, pacjentki profilaktycznie mogą przyjmować preparaty antybakteryjne i antygrzybicze).

Poważniejsze skutki uboczne mogą wystąpić w przypadku nieprawidłowo założonego pessaru. Kobieta może wówczas odczuwać ból, dyskomfort, może też dojść do tzw. odleżyn pochwowych. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Ile kosztuje pessar?

Pessar w niektórych szpitalach jest zakładany nieodpłatnie. Czasem jednak ciężarna musi sama go zakupić w aptece. Koszt to 150–170 zł.

Zobacz także:

poród przedwczesny
AdobeStock
Poród naturalny
Poród przedwczesny: definicja, objawy, przyczyny, czynniki ryzyka
Poród przedwczesny to poród przed 37. tygodniem ciąży. Ryzyko przedwczesnego porodu jest większe, gdy kobieta pije i pali w ciąży. Czynniki ryzyka to także: zapalenie wewnątrzmaciczne, problemy z łożyskiem, choroby przewlekłe.

Poród przedwczesny jest zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Im ciąża jest bardziej zaawansowana – tym szansa na przeżycie dziecka i jego prawidłowy rozwój jest większa. Przyszła mama nie powinna bagatelizować regularnych skurczów macicy, które są jednym z objawów. Wydzielina z pochwy ma wtedy brązowy lub różowy kolor, może także sączyć się płyn owodniowy. Zdarza się, że zagrażający poród przedwczesny można zatrzymać, zakładając na szyjkę macicy szef okrężny lub za pomocą innych metod. Spis treści:  Poród przedwczesny Przyczyny przedwczesnego porodu Objawy przedwczesnego porodu Jak zapobiec porodowi przedwczesnemu? Poród przedwczesny Poród przedwczesny to narodziny dziecka przed 37. tygodniem ciąży . Lekarze nazywają tak również zakończenie ciąży od  23. tygodnia ciąży  (do 22. tygodnia ciąży jest to poronienie ). Dziecko urodzone za wcześnie to także noworodek, który w chwili urodzenia ważył 500–2500 gramów. Najwięcej wcześniaków rodzi się w krajach afrykańskich i azjatyckich - około 12%, w Europie jest to ok. 6 %. W medycynie poród przedwczesny nadal nie jest do końca wyjaśnionym zjawiskiem, możliwe jest jednak określenie czynników ryzyka. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny? Dzieje się tak, im większy jest wiek ciąży w chwili porodu.  Przyczyny przedwczesnego porodu Wbrew pozorom nie tylko ciąża zagrożona jest przyczyną wcześniejszych narodzin dziecka. Duży wpływ na urodzenie wcześniaka ma również styl życia przyszłej mamy . Jeśli kobieta dba o siebie, unika stresu i nadmiernego wysiłku, jest większa szansa, że urodzi o czasie. Do przyczyn porodu przedwczesnego można zaliczyć: przebyty wcześniej poród przed terminem zakażenie wewnątrzmaciczne – trudne do stwierdzenia, ponieważ nie dają objawów ciąża...

brzuch i łożysko w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Problemy z łożyskiem w ciąży – łożysko przodujące, odklejone, niewydolne, starzejące się
Łożysko to niezwykły organ, który rośnie w ciele ciężarnej razem z dzieckiem. Jest niezbędne, aby płód mógł się dobrze rozwijać. Niestety, czasem dochodzi do patologii związanych z łożyskiem. Ich skutki może odczuwać i mama, i dziecko. Wyjaśniamy, do czego mogą prowadzić.

Łożysko łączy płód z matką za pomocą pępowiny. Zaczyna tworzyć się już w czwartym tygodniu ciąży, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy. Całkowitą sprawność osiąga pod koniec drugiego trymestru. Dla dziecka łożysko pełni rolę układu pokarmowego, oddechowego i odpornościowego. Dzięki niemu do płodu docierają substancje odżywcze i tlen oraz odprowadzane są produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. Łożysko wpływa także na zdrowie przyszłej mamy – produkuje hormony i białka potrzebne podczas ciąży . Jeśli łożysko rozwija się nieprawidłowo , może dojść do poronienia lub zaburzeń w rozwoju płodu.  Spis treści: Łożysko przodujące Niewydolność łożyska Odklejanie łożyska Starzejące się łożysko Wydalenie łożyska Łożysko po porodzie Czym jest łożysko przodujące?   Łożysko przodujące to określenie łożyska nisko umieszczonego w macicy – w pobliżu szyjki macicy lub tuż nad nią. Przy łożysku przodującym płód ma zamkniętą drogę na świat, dlatego ono wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia . Jeśli niewłaściwe umieszczenie łożyska zostanie rozpoznane na początku ciąży, poród fizjologiczny jest możliwy. Najczęściej około 28. tygodnia ciąży łożysko unosi się (nie dzieje się tak tylko raz na 200 ciąż). Jeśli  badanie USG po 30 tygodniu ciąży potwierdzi łożysko przodujące, lekarz może zalecić ciężarnej leżenie (w domu lub szpitalu). Cesarskie cięcie bezwzględnie czeka te przyszłe mamy, u których łożysko znajduje się w bliżej niż 2 cm od szyjki macicy lub całkiem ją zakrywa. Łożysko przodujące wiąże się z ryzykiem silnego krwawienia. Jeśli lekarz je zdiagnozuje, kobieta musi się oszczędzać i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów.  Niewydolność łożyska Niewydolność łożyska...

ból brzucha w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ból brzucha w ciąży: co oznacza i czy to normalne? Co robić, gdy boli brzuch w ciąży?
Ból brzucha w ciąży może być związany z powiększającą się macicą, ruchami dziecka lub skurczami. Nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Niektóre przyczyny bólu brzucha w ciąży mogą jednak być groźne, dlatego zawsze trzeba powiedzieć o dolegliwościach ginekologowi.

Ból brzucha w ciąży, a także ból podbrzusza w ciąży, odczuwany jest przez wiele przyszłych mam. Bardzo często towarzyszy im od samego początku zajścia w ciążę i trwa nawet do porodu. Ból przypominający ten przed miesiączką może pojawiać się w pierwszych tygodniach. W zależności od tego, na jakim etapie jest ciąża, ból brzucha może mieć inną przyczynę. Sprawdź, jak właściwie rozpoznawać różne rodzaje bólu brzucha w ciąży.   Spis treści:   Ból brzucha w ciąży – czy to normalne? Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży Ból brzucha w ciąży a przedwczesny poród Ból brzucha w ciąży jak na okres: czy to poród? Nie rób tego, jeżeli boli cię brzuch w ciąży Inne najczęstsze przyczyny bólu brzucha w ciąży Ból brzucha w ciąży – czy to normalne? Ból brzucha i podbrzusza w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze i jest to zjawisko dosyć częste. Przyczyny bólu, jego umiejscowienie i nasilenie mogą być jednak różne. Najczęściej ból brzucha w ciąży związany jest z: powiększającą się macicą, rozwojem dziecka, ruchami dziecka, ze skurczami przepowiadającymi poród, które występują pod koniec ciąży. Chociaż ból brzucha w ciąży nie musi zwiastować nic groźnego, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż w ciąży zawsze lepiej dmuchać na zimne. Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży Wiele kobiet w 1. trymestrze ciąży odczuwa: napięcie w dole brzucha, ucisk na pęcherz moczowy, częstą potrzebę oddawania moczu, gazy i wzdęcia – działanie hormonów w pierwszych trzech miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit, zaparcia, ból więzadeł – krótki i ostry lub długotrwały i tępy, boli po jednej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta