kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży
Przebieg ciąży

Dziecko w brzuchu mamy: od fasolki do arbuza

Na przykładzie owoców i warzyw pokazujemy wielkość malca w brzuchu mamy. Miarka warzywno-owocowa to świetny pomysł na zabawę.

Czy jak większość przyszłych mam lubisz wyobrażać sobie, jak duże jest już twoje maleństwo w brzuchu? Przypomina fasolkę czy dorodną brzoskwinię? Przygotowaliśmy ci małą ściągawkę, żebyś nie musiała się domyślać!

Dziewięć miesięcy ciąży to czas, kiedy z jednej, zapłodnionej przez plemnika szczęściarza (tak tak, pokonał 360 milionów konkurentów!) komórki jajowej powstaje gotowe do życia poza ciałem matki dziecko. Zobacz, jaka jest wielkość twego maleństwa w każdym momencie tej długiej drogi na świat!

1. miesiąc ciąży

Twoje dziecko jest takie maleńkie, że bez szkła powiększającego ani rusz! To pusta kuleczka – zwana blastocystą. Właśnie wije sobie gniazdko w macicy. Zarodek jest jak ziarnko maku. Wyobraź sobie swoje maleństwo, które mieści się na... czubku szpilki!

2. miesiąc ciąży

Maluszek się rozpędza. Przed chwilą czubek szpilki był dla niego niby lądowisko helikoptera, a teraz, w piątym tygodniu ciąży może już się równać z ziarnem ryżu! Co więcej, kilka dni później – z pestką słonecznika. W drugim miesiącu ciąży każdego dnia rośnie o milimetr! To nie koniec. Siódmy tydzień ciąży, a w twoim brzuszku… zielony groszek. Ledwo się obejrzysz, a groszek zmieni się w fasolkę – perłową, na tę typu „Jaś” trzeba jeszcze poczekać. W dziewiątym tygodniu malec już się gimnastykuje – porusza nogami i rękami. Czy jest duży? Jasne, 2,5 cm robi wrażenie! Przyjrzyj się jeżynie albo oliwce!
 

Zobacz także
brzuch w ciąży

Brzuch w ciąży – jak szybko rośnie? Kiedy widać brzuch w ciąży?

Suplementy w ciąży

Sprawdź, co wiesz o suplementacji witamin i minerałów w ciąży [QUIZ]

Produkty zakazane w ciąży - QUIZ dla przyszłych mam

Te produkty są zakazane w ciąży. Czy wiesz dlaczego? Sprawdź się! [TEST]

Ile kosztuje ciąża?

Ile trzeba wydać w ciąży? Te kwoty mogą zaskoczyć

3. miesiąc ciąży

Dziesiąty tydzień jest bardzo ważny. Malec zdaje pierwszy egzamin. Przestaje być zarodkiem, a zaczyna być płodem – ma już ukształtowane główne narządy. To była ciężka praca. Ale to nie koniec przygody, przed malcem kolejne wyzwania. Smyk stara się jak może, by im sprostać – rośnie tak szybko, jakby ścigał się w Formule 1. Dziecko już nie wygląda jak jeżyna, to raczej truskawka o długości ok. 4 cm. Wkrótce jednak osiąga wielkość cytryny – ma 6 cm wzrostu! Mamy trzynasty tydzień ciąży? W brzuszku zatem mieszka owoc kiwi.

4. miesiąc ciąży

Dozwolone i niedozwolone w ciąży
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

W 14. tygodniu malec dokazuje: fika koziołki, pręży się, wymachuje rękami i nogami. Ma na to w twoim brzuszku wciąż sporo miejsca. Dziecko wielkością przypomina już brzoskwinię. Siedem dni później maluszek waży blisko 50 g oraz mierzy 10 cm! Rozmiar sporego pomidora, ale jeszcze nie jego waga. A teraz wyobraź sobie pomarańczę... Oto twoje dziecko w 16. tygodniu ciąży. Jeszcze kilkanaście dni i zabraknie owoców do porównania. Na awokado nie musisz długo czekać – 17. tydzień, 12 cm, 100 g. Malec ciągle zmieściłby się w dłoni. Siedem dni później i 2 cm więcej. To już dorodna papryka! Na pewno jest bardzo, bardzo słodka :-)

Zobacz też: Kalendarz rozwoju ciąży

USG w ciąży

5 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
Piękna
Przebieg ciąży
Jak rozwijają się zmysły twojego dziecka?
Dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i na końcu wzrok. W tej kolejności dojrzewają zmysły u rozwijającego się w twoim brzuchu maleństwa.

Intensywny rozwój dziecka w łonie mamy nie przestaje zadziwiać. Od dwóch komórek do człowieka, który już w pięć miesięcy po poczęciu widzi, słyszy, czuje...! To wszystko jest możliwe dzięki warunkom, jakie stwarza dziecku organizm mamy. Przypatrzmy się temu procesowi – w każdej sekundzie maleństwo staje się doskonalsze. Tak łatwo to przegapić! Dotyk Ten zmysł kształtuje się i jest całkowicie kontrolowany przez mózg najszybciej, bo już w I trymestrze ciąży . Minie zaledwie dziewięć tygodni od zapłodnienia , a już drażniona dłoń twego maleństwa będzie zaciskać się w piąstkę! W 14. tygodniu następuje wzrost nerwów czaszkowych parami – po prawej i lewej stronie. To pozwala na połączenie mózgu z innymi partiami głowy i ramion. Twoje maleństwo staje się wrażliwe na dotyk z wyjątkiem czubka i boków głowy, bo te części najbardziej narażone są na ucisk podczas porodu. W 28. tygodniu ciąży powstają opuszki palców wrażliwe na dotyk. W III trymestrze dotyk już tylko się doskonali. Dziecko bada dotykiem ściany macicy, łożysko , pępowinę. Dotyka swej twarzy. Czy wiesz, że… w połowie 7. tygodnia ciąży wargi dziecka są już wrażliwe na dotyk. Ich drażnienie wywołuje ruchy tułowia. Zobacz też: Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin Równowaga Zmysł równowagi będzie się doskonalił, gdy dziecko zacznie naukę raczkowania czy jazdy na rowerze, ale już rodząc się, smyk jest wyposażony w gotowy aparat, który przy odpowiednich bodźcach i ćwiczeniach na pewno zadziała. Błędnik bowiem kształtuje się już w 8. tygodniu ciąży , gdy powstaje ucho wewnętrzne. Na przełomie 14. i 15. tygodnia ciąży dziecko ćwiczy zmysł równowagi kołysane ruchem matki. W 5. miesiącu ciąży zmysł równowagi jest już wykształcony. Czy wiesz, że… płód niepokoi się, gdy biegniesz, natomiast kojąco wpływa na niego twój...

kiedy czuć ruchy dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Kiedy czuć ruchy dziecka – jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
To, kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka, zależy między innymi od tego, w której jesteś ciąży i ile ważysz. W pierwszej ciąży możesz czuć ruchy dziecka nieco później niż w drugiej. Na początku rozpoznanie ruchów dziecka może sprawiać problem: odczujesz je jako bulgotanie, łaskotanie i burczenie w brzuchu.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinnaś czuć ruchy dziecka w ciąży, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Pierwsze ruchy dziecka mogą pojawić się między 18 a 22. tygodniem ciąży. Na początku nie są dość wyraźne. Z czasem, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, stają się dobrze wyczuwalne zarówno w dolnej, jak i w górnej części brzucha.  Moment, w którym zaczniesz czuć ruchy dziecka, to przeżycie, które trudno porównać do innych. Wyjaśniamy, jak go nie przegapić. Spis treści: Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Jak odczuwa się ruchy dziecka? Co oznaczają ruchy dziecka w brzuchu? Od kiedy liczyć ruchy dziecka? Jak liczyć ruchy dziecka? Jak zmieniają się ruchy dziecka w ciąży? Jak wywołać ruchy dziecka? Dlaczego przestałam czuć ruchy dziecka? Ruchy dziecka: kiedy do lekarza? Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Dziecko zaczyna poruszać się już około 7. tygodnia ciąży . Nie są to jednak ruchy wyczuwalne dla ciężarnej. Dziecko jest na to za małe – ma zaledwie centymetr (chociaż ma już wykształcone ramiona i nogi). Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się około  20. tygodnia ciąży . Większość kobiet odczuwa je między 20 a  22 tygodniem ciąży . A niektóre przyszłe mamy jeszcze później. Wiele zależy od ułożenia łożyska i objętości płynu owodniowego. Co jeszcze wpływa na moment, w którym czuć pierwsze ruchy dziecka? wrażliwość komórek nerwowych kobiety tusza przyszłej mamy (szczupłe kobiety szybciej czują ruchy płodu) ułożenie dziecka doświadczenia z poprzedniej ciąży (jeśli kobieta już rodziła) Jeśli mija 22 tydzień ciąży i martwisz się z powodu braku ruchów dziecka, powiedz o tym lekarzowi na kolejnej wizycie. Ginekolog może przeprowadzić badanie USG,...

5 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
5 miesiąc ciąży – który to tydzień, czy poczujesz ruchy dziecka? Badania, objawy, dolegliwości
W 5 miesiącu ciąży poczujesz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu! To jeden z najpiękniejszych momentów podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na malucha. W tym miesiącu czeka cię również ważne badanie, tzw. USG połówkowe – być może dzięki niemu już teraz poznasz płeć swojego dziecka.

Piąty miesiąc ciąży to czas, kiedy większość mam czuje pierwsze ruchy dziecka . Nie są to jednak od razu silne kopniaki – bardziej przypominają one bulgotanie w brzuchu, łaskotanie, burczenie. Co jeszcze dzieje się w 5 miesiącu ciąży? Spis treści: 5 miesiąc ciąży – który to tydzień? Brzuch i dolegliwości w 5 miesiącu ciąży Jak wygląda dziecko w 5 miesiącu ciąży? USG i ważne badania w 5 miesiącu ciąży Zagrożenia w 5 miesiącu ciąży Samopoczucie w 5 miesiącu ciąży 5 miesiąc ciąży – który to tydzień? 5 miesiąc ciąży  zaczyna się w 18 tygodniu ciąży i kończy w 22 tygodniu ciąży . To połowa II trymestru ciąży. To ekscytujący czas, bo twój brzuszek w końcu zaczyna być widoczny, a twoje dziecko nareszcie zaczyna się poruszać! Brzuch i dolegliwości w 5 miesiącu ciąży W czwartym, piątym i szóstym miesiącu ciąży twoja waga powinna wzrosnąć od 5,4 do 6,3 kilograma. Tempo wzrostu brzucha może być różne. To kwestia indywidualna – u jednych kobiet brzuch pojawia się nagle z przodu, a u innych rozlewa się po całym obwodzie stopniowo. W 5 miesiącu ciąży prawdopodobnie odczujesz następujące objawy:   Na brzuchu przyszłej mamy w 5 miesiącu ciąży pojawia się ciemna linia biegnąca od spojenia łonowego do pępka. Ta brunatna linia to linea negra . Na twojej twarzy mogą też pojawić się przebarwienia, które po porodzie powinny zniknąć. Na wszelki wypadek unikaj jednak słońca. Buty zrobiły się przyciasne? To normalne. Stopy mają więcej do noszenia, więc mają prawo trochę spuchnąć, poza tym hormony ciążowe zwykle nieco rozluźniają stawy. Coraz silniejsze będą bóle pleców i bóle brzucha . Stawy biodrowo-krzyżowe zaczynają się rozluźniać, żeby przygotować kanał rodny na przejście dziecka. Bóle w dole brzucha (w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz