Decyzja podjęta: chcecie mieć dziecko! Odstawiacie antykoncepcję, obliczacie datę porodu, wybieracie imiona... Mija kolejny miesiąc starań, a test ciążowy nadal negatywny? Sprawdź, czy twój organizm nie daje ci znaków, że możesz mieć problemy z płodnością!

Reklama

Oznaki problemów z płodnością

Twój organizm może wysyłać sygnały, że coś jest nie tak, pamiętaj jednak, że żaden z poniższych objawów nie musi oznaczać niepłodności. Jeśli jednak od dłuższego czasu bez powodzenia staracie się o dziecko, warto powiedzieć lekarzowi, jeśli zauważysz u siebie:

  • nieprawidłowe miesiączki – jeśli twój okres trwa długo lub zbyt krótko, jest bardzo obfity lub zbyt skąpy, nieregularny lub bardzo bolesny, warto o tym powiedzieć ginekologowi, zaburzenia miesiączki mogą bowiem być oznaką problemów z owulacją;
  • problemy z seksem – niskie libido, suchość pochwy, ból podczas stosunku mogą być oznakami zaburzeń hormonalnych. Suchość pochwy może wynikać z niskiego poziomu estrogenu, bolesne stosunki mogą być spowodowane np. endometriozą.
  • ból pleców – zwłaszcza w odcinku krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa – może zwiastować zaburzenia fazy lutealnej cyklu, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu biegunki w czasie menstruacji.
  • nadmierne owłosienie – szczególnie na twarzy, może być symptomem zespołu policystycznych jajników (PCOS), czyli hormonalnego zaburzenia, które utrudnia zajście w ciążę. Z drugiej strony także nadmierne wypadanie włosów może wskazywać na problemy z tarczycą, co również zaburza płodność.
  • BMI – zarówno spora nadwaga, jak i znaczna niedowaga, mogą zakłócać płodność i być oznaką zaburzeń hormonalnych.

Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych problemów, opowiedz o nich ginekologowi. Lekarz będzie wiedział, co trzeba sprawdzić i jakie badania wykonać, jeśli nie możecie zajść w ciążę.

Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Wśród najczęściej występujących problemów z poczęciem dziecka wymienia się:

Jeśli po roku starań o dziecko, pomimo braku stosowania antykoncepcji, nie zaszłaś w ciążę, pora na wizytę u lekarza i odpowiednie zdiagnozowanie przyczyn niepłodności. Pamiętaj, że na płodność wpływa także stres, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta i przemęczenie. Dbaj o siebie!

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama