zaburzenia miesiączkowania
Adobe Stock
Starania o dziecko

Zaburzenia miesiączkowania - 5 najczęstszych problemów z miesiączką

Problemy z miesiączką ma wiele kobiet. Ale nie zawsze jest to sygnał poważnych zaburzeń. Co jest normą, a kiedy powinnaś udać się do lekarza? Podpowiadamy!

Regularne miesiączki to dowód prawidłowo funkconującego organizmu kobiety. Jeżeli do tej pory miałaś okres w terminie, to nic dziwnego, że każde jego zakłócenie bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą zaburzenia miesiączki, narosło wiele mitów. Nieregularność okresu może być spowodowana błahostką, np. zmianą klimatu. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza.

Długie przerwy między krwawieniami

Przyjmuje się, że miesiączka występuje co 28–31 dni i trwa 5–7 dni. Jeżeli krwawisz rzadziej niż co 31 dni, może to świadczyć o tym, że w twoim organizmie nie doszło do owulacji. Zazwyczaj przyczyną rzadkiego miesiączkowania (oligomenorrhoea) są:

 • zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny;
 • torbiele jajników;
 • niedoczynność tarczycy.


Efektem tego jest powstanie niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu, a co za tym idzie wydłużenie jego trwania i wystąpienie w późniejszym terminie krwawienia miesiączkowego. Aby uregulować długość cyklu stosuje się w takim przypadku leki hormonalne, które wyregulują niedobór hormonu.

Długie cykle mogą też być spowodowane wyjątkowo silnym, przewlekłym stresem. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj mają one charakter przejściowy i wszystko wraca do normy, gdy minie trudny czas w życiu kobiety. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas stosuje się leki normujące stężenie hormonów. 

 

Raz w roku może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o żadnym zaburzeniu. Najczęściej jest to po prostu tzw. cykl bezowulacyjny, w którym nie dojrzewa żadna komórka jajowa. Często zdarza się kobietom po 30. roku życia.

 

Częste miesiączki - krótkie cykle


Jeżeli okres pojawia się u ciebie częściej niż co 24 dni, może to oznaczać zbyt krótki cykl miesiączkowy. W tym przypadku faza dojrzewania pęcherzyka Graafa w jajniku jest bardzo krótka, a owulacja może wystąpić już około 8. dnia cyklu. Może zdarzyć się i tak, że owulacja wystąpi w normalnym terminie (około 14.dnia cyklu), ale krwawienie pojawi się wcześniej, gdyż błona śluzowa macicy nie jest dość dojrzała, aby zagnieździło się w niej jajeczko.

Aby podjąć leczenie zbyt często występujących miesiączek (polymenorrhoea) niezbędne jest przeprowadzenie badań, w tym hormonalnych. Od ich wyniku zależy decyzja lekarza, jakie leki (najczęściej hormonalne) i w jakich dawkach trzeba przyjmować.

Obfite miesiączki

Podczas trwania miesiączki kobieta może utracić od 30 do 80 ml krwi. Jeżeli zużywasz więcej niż 10 podpasek na dobę (podpaska pochłania ok. 5 ml, a tampon 3 ml krwi) lub krwawisz ponad tydzień, to jest to sygnał, że masz zbyt obfite miesiączki (hypermenorrhoea). Przyczyną problemów z miesiączką mogą być:

 • zaburzenia hormonalne, np. problemy z tarczycą;
 • endometrioza;
 • polipy macicy;
 • mięśniaki macicy;
 • zapalenie błony śluzowej macicy;
 • stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych;
 • problemy z krzepliwością krwi;
 • infekcja.


Aby lekarz mógł postawić diagnozę wykonuje się:

 • badanie poziomu hormonów płciowych w 7., 14. i 21. dniu cyklu;
 • USG macicy.


Leczenie zależy od przyczyny problemów - mięśniaki można usunąć za pomocą embolizacji. Jeżeli obfite krwawienie spowodowane jest kłopotami z tarczycą, należy przede wszystkim poprawić funkcjonowanie tego narządu.

Skąpe miesiączki

Taka miesiączka (hypomenorrhoea) trwa jedynie kilka godzin (maksymalnie dwie doby). Kobieta nie potrzebuje więcej niż 2 podpasek na dobę. Przyczyną takich problemów z okresem mogą być:

 • zespół policystycznych jajników;
 • niski poziom estrogenów;
 • uszkodzenie błony śluzowej macicy (np. po zabiegu łyżeczkowania);
 • ostry stan zapalny narządu rodnego powodujący blizny, czyli zrosty na śluzówce.


Żeby postawić diagnozę, trzeba zbadać:

 • poziom hormonów;
 • wykonać USG i endoskopowe badanie macicy, czyli histeroskopię.


Leczenie dobiera się do konkretnej pacjentki. Przy zaburzeniach hormonalnych będą to odpowiednie lekarstwa, np. zawierające estrogeny.

Pamiętaj! Przez 2 lata od pojawienia się pierwszej miesiączki nieregularne cykle uważa się za prawidłowe.

Bolesne miesiączki

Bolesna miesiączka (algomenorrhoea) to przede wszystkim problem nastolatek i młodych kobiet, które jeszcze nie urodziły dziecka. Urodzenie dziecka częściowo może rozwiązać ten problem, gdyż poród rozciąga ciasną szyjkę macicy, co ułatwia odpływ krwi menstruacyjnej. Jeżeli jednak przyczyną bolesnego krwawienia jest np. tyłozgięcie szyjki macicy, poród na ogół nie oznacza końca problemu.

Podczas bolesnych okresów kobieta cierpi na bóle podbrzusza spowodowane skurczami macicy. Ból najsilniejszy jest w ciągu pierwszych 2,3 dni, potem stopniowo ustępuje. Może promieniować do ud, pachwin, a nawet do pleców i krzyża.

Bolesne miesiączkowanie dzieli się na:

 • pierwotne - ból jest spowodowany nadprodukcją prostaglandyn, czyli substancji powstających w macicy pod wpływem progesteronu; ich nadmiar powoduje złuszczenie błony śluzowej macicy i jej intensywne, bolesne skurcze, dotyczy dziewcząt i młodych kobiet, najczęściej w wieku 23-27 lat;
 • wtórne – wynikające ze stanów chorobowych.


Przyczyną bolesnych okresów mogą być:

 • endometrioza;
 • mięśniaki macicy;
 • polipy szyjki macicy;
 • torbiele jajników;
 • zrosty w miednicy mniejszej;
 • stany zapalne przydatków, czyli jajników, jajowodów i więzadeł macicy;
 • niedoczynność tarczycy;
 • stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych;
 • wady rozwojowe narządu rodnego;
 • czynniki psychogenne.


Metodą łagodzenia bólu miesiączkowego jest:

 • stosowanie ciepłych okładów na podbrzusze lub kąpieli - zmniejszają napięcie mięśniowe;
 • picie ziół mięty, melisy, rumianku, nagieteka - działają uspokajająco i rozkurczowo;
 • zażycie leków rozkurczowych lub przeciwbólowych.

 

Zobacz także
Miesiączka

Miesiączka – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy: jak obliczyć, ile trwa, fazy cyklu

Porady na temat płodności. Chcą być hitem a są zwykłym mitem!

Czy możesz mieć problem z płodnością? - test

 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

brak okresu
AdobeStock
Starania o dziecko
Brak okresu - to może być ciąża, ale nie tylko
Nie lekceważ tego, zwłaszcza jeżeli chcesz urodzić dziecko, bo nieleczony brak okresu może zmniejszać płodność.

Ciąża to najbardziej naturalna przyczyna, że go nie masz. Jeżeli jednak nie spodziewasz się dziecka, jest to ważny sygnał ze strony twojego organizmu. Miesiączka jest objawem zdrowia kobiety, a jej brak znakiem, że doszło do jego zakłóceń. Jest wiele powodów, dla których nie masz okresu. Zobacz, jakie są tego przyczyny i jak można je leczyć. Brak okresu - przyczyny Przeciętnie długość cyklu miesiączkowego u kobiety utrzymuje się w przedziale 26-32 dni. O braku miesiączki ( łac. amenorrhea) , można mówić, gdy nie pojawiła się nigdy u kobiety, która ukończyła 16 lat (postać pierwotna) lub krwawienie nie wystąpiło przez trzy kolejne cykle u kobiety, która wcześniej regularnie miesiączkowała (postać wtórna). Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się cykle krótsze (25 dni) oraz dłuższe (nawet 36 dni), które nadal mieszczą się w normie. Nieregularne cykle mogą mieć nastolatki oraz kobiety ok. 40 roku życia powoli wchodzące w okres menopauzy. Zanik krwawienia może być spowodowany bardzo wieloma przyczynami: ciążą, karmieniem piersią, nieprawidłowościami hormonalnymi w cyklu miesięcznym kobiety, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych – organizm może potrzebować trochę czasu, aby się przyzwyczaić i unormować, stresem – wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu, hamujących kobiecą owulację, gwałtownym spadkiem wagi, niedożywieniem, zaburzeniami odżywiania się,  anemią, długotrwałym wyczerpaniem ćwiczeniami fizycznymi, pracą zmianową – często prowadzi ona do niewysypiania się, w efekcie czego zwalnia się metabolizm i zanika miesiączka, zmianą stref czasowych, zażywaniem leków antydepresyjnych, przyjmowanie antybiotyków, nowotworami (guzy okolicy podwzgórzowo-przysadkowej, guzy jajnika, rak błony śluzowej macicy), menopauzą. Brak miesiączki - najczęstsze powody...

kobieta, ból brzucha
Fotolia
Starania o dziecko
Ból podbrzusza – czy to endometrioza?
Comiesięczny ból w podbrzuszu to norma, jednak gdy ból jest naprawdę silny, warto przyjrzeć się jego przyczynie. Być może to endometrioza. Co to jest, jakie badania trzeba zrobić, by potwierdzić to schorzenie – odpowiada dr Renata Jaczyńska z Instytutu Matki i Dziecka.

Od ponad roku cierpię na silne bóle w podbrzuszu w czasie każdej miesiączki. Lekarze podejrzewają endometriozę. Czy to coś poważnego? Basia z Warszawy Przyczyną powstawania endometriozy w miednicy mniejszej jest krew miesiączkowa, która z fragmentami błony śluzowej macicy przedostaje się jajowodami do jamy brzusznej. Błona śluzowa znajdująca się w obrębie jajników czy w otrzewnej podlega też cyklicznemu działaniu hormonów, co powoduje gromadzenie się wydzieliny miesiączkowej. Efekt? W miednicy mniejszej powstają zrosty i torbiele, które mogą być przyczyną silnego bólu. Endometrioza – przyczyny i rozpoznanie Endometrioza to jedna z przyczyn niepłodności, może doprowadzić do zniszczenia tkanki jajników, uszkodzenia jajowodów, co powoduje ich niedrożność. Gdy w trzeciej i czwartej dekadzie życia miesiączki stają się: bolesne obfite przedłużone, warto poddać się laparoskopii diagnostycznej, w czasie której pobiera się materiał do badania histopatologicznego – na tej podstawie można rozpoznać chorobę. Leczenie endometriozy Wybór metody leczenia endometriozy zależy od wieku pacjentki i chęci posiadania dziecka. Torbiele endometrialne – częsty „efekt” endometerozy – wymagają: leczenia chirurgicznego – w czasie operacji nawet kilkumilimetrowe ogniska endometriozy w miednicy mniejszej są widoczne: niektóre z nich usuwa się, a inne koaguluje (wypalanie za pomocą elektrody) leczenia farmakologicznego. ZOBACZ TEŻ: dlaczego boli mnie brzuch przed miesiączką?  

Mama
Kobiece sprawy
Przebieg miesiączki może wiele powiedzieć o stanie Twojego zdrowia. Sprawdź, czy powinnaś się martwić.

To, w jaki sposób przebiega miesiączka, zależy w dużej mierze od naszego stylu życia i stanu zdrowia. Czasami jej przebieg sygnalizuje, że coś jest nie tak. Jeśli miesiączka kojarzy Ci się z bolesnymi skurczami, nadmiernym krwawieniem lub comiesięcznym niecierpliwym oczekiwaniem na nadejście wielkiego spóźnialskiego, to znak, że w Twoim organizmie nie wszystko dzieje się tak, jak powinno. Niektóre objawy miesiączki mogą wiązać się z różnymi problemami. Brak okresu Jeśli miesiączka nie pojawiła się przez co najmniej dwa kolejne cykle, nie musi to oznaczać ciąży. Powodem mogą być zakłócenia w poziomie hormonów regulujących cykl. - Bardzo szybko chudniesz? W organizmie spada wtedy poziom estrogenów, które powstają w tkance tłuszczowej. - Żyjesz w stresie? Powoduje to wstrzymanie produkcji hormonów, wydzielanych przez przysadkę mózgową. - Odstawiłaś pigułkę antykoncepcyjną? Twój organizm musi się po prostu przestroić na wytwarzanie naturalnych hormonów płciowych. - Jeśli masz 40-45 lat, to może to oznaczać przedwczesną menopauzę. Jajniki kończą wtedy pracę i okres zanika. Uwaga! Jeśli ciąża została wykluczona, możesz potrzebować leczenia hormonalnego - ureguluje cykl. Bolesna menstruacja Dokuczliwy ból utrudnia Ci życie co miesiąc przez kilka dni. Przyczyną mogą być nieprawidłowości w budowie macicy. Gdy np. jest zgięta do tyłu, a nie do przodu, lub kanał jej szyjki jest za wąski - bolesne skurcze nasilają się. Jeśli dodatkowo miesiączki są obfite - powodem może być endometrioza. Przy tej chorobie śluzówka macicy znajduje się wewnątrz jamy brzusznej, co prowadzi do podrażnienia otrzewnej i silnego bólu. Uwaga! Nie leczona endometrioza w 30-40 proc. przypadków bywa przyczyną niepłodności. Obfite krwawienie Zwykle w czasie okresu tracimy około 50 ml krwi. Jeśli zużywasz więcej niż 6 podpasek dziennie, oznacza to, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj