Wrzuć na luz, gdy chcesz zajść w ciążę
Co piąta para starająca się o dziecko ma problem z zajściem w ciążę. Prognozuje się, że w ciągu kilku lat problem ten może dotyczyć już co trzeciej pary. A wszystko przez stres.
- Anna Machnowska
Stres, czyli strefa psychiczna obojga partnerów, to jedna z przyczyn, mających wpływ na problemy pary z zajściem w ciążę. Oprócz stresu są oczywiście inne czynniki, które eksperci oskarżają o wpływ na kłopoty z zajściem w ciążę:
– zaburzenia hormonalne
– wady i nieprawidłowości narządu rodnego
– czynniki odpornościowe
– czynniki genetyczne i neurologiczne.
Skąd ten stres, który wpływa na zajście w ciążę?
Jest wiele czynników stresu, które nakładają się na siebie i które mogą blokować funkcje fizjologiczne odpowiadające za poczęcie dziecka. W zajściu w ciążę nie pomaga na pewno:
– nagromadzenie obowiązków
– ciągły pośpiech
– świadomość bezlitośnie upływającego czasu
– naciski bliskich osób.
Bardzo wiele zależy od samych partnerów, czy zmienią swoje nastawienie i nawyki, mając jako cel doczekanie dziecka, czy też będą popadać w bezsilność.
Zobacz także
Co zrobić, by zajść w ciążę?
- Spróbujcie zmienić sposób myślenia. Bo pozytywne nastawienie jest drogą do sukcesu. Nie należy skupiać się na dążeniu do posiadania potomstwa tu i teraz, by za wszelką cenę zajść w ciążę.
- Znajdźcie chwile tylko dla siebie. Organizujcie czas tak, aby wystarczało go na wypoczynek, ale też realizację swoich pasji. Chwile spędzone na wyjeździe cementują związek i pokazują to, co jest najważniejsze w posiadaniu potomstwa, że dziecko jest efektem miłości, a nie odwrotnie. Radość, odprężenie i poczucie szczęścia to sprzymierzeńcy w odblokowaniu pokładów energii, która pomoże w zajściu w upragnioną ciążę.
- Wspierajcie się we wszelkich działaniach, bo najważniejsze są dobre relacje ludzi, którzy się kochają. Dialog, który spowoduje, że nie będziecie czuć się samotni w swojej bezsilności, da wam poczucie mocy i oparcia w partnerze.
- Skupcie się na relacjach z resztą otoczenia. Nie ma sensu zaprzątać sobie głowy bojaźnią o jutro czy zastanawianiem się, czy robicie coś źle i ile winy związanej z problemem zajścia w ciążę leży po waszej stronie. Psychika jest delikatną sferą, a jej higiena powinna być tak samo ważna, jak prysznic brany rano. Nauczcie się żyć w zgodzie ze sobą i dla siebie, a będziecie odbierani przez otoczenie jako osoby pogodne, świadome swojej wartości i otwarte na dialog.
- Zadbajcie o to, co jecie, bo „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Oprócz zwrócenia uwagi na to, co kładziecie na talerz (przepisy na sześć dań zwiększających płodność), a co jest istotne dla witalności i płodności kobiet oraz mężczyzn (przeczytaj, jak poprawić jakość plemników), którzy chcą zajść w ciążę, ważne jest też stworzenie odpowiedniej atmosfery przy stole: warto celebrować posiłki, dbać o estetykę nakrycia, bogactwo przypraw i aromatów pobudzających zmysły.
- Prowadźcie aktywny tryb życia. Już sam spacer powoduje lepsze dotlenienie organizmu, szybsze krążenie krwi, pobudzenie sił witalnych, a przede wszystkim pozwala na odreagowanie trudów codzienności. Doskonały jest jogging, marsze, jazda na rowerze. Bardzo odprężająco działają na umysł i ciało pływanie, zajęcia z jogi, tai-chi, pilatesa oraz taniec. Znajdźcie na to dwie–trzy godziny w tygodniu i kilka chwil codziennie rano lub wieczorem. Dlaczego? Bo brak ruchu sprzyja min. chorobom serca, cukrzycy, a także starzeniu się DNA, które jest nośnikiem informacji genetycznej dla naszego malucha.
Zobacz pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę.
[CMS_PAGE_BREAK]
Czekając na dziecko
„Czasem oczekiwanie jest już miłością” – warto uświadomić sobie sens tych słów. Oczekiwanie na dziecko powinno przebiegać w harmonii z samym sobą i pełni miłości oraz wzajemnej akceptacji między partnerami, a także z otoczeniem.Te tygodnie czy miesiące powinny być czasem przygotowań, do wstępu do nowego, odmiennego etapu życia. Dbałość o siebie, korzystanie z piękna świata, realizowanie się w pasjach daje poczuć pełnię życia i poczucie mocy, własnej wartości, przynależności do natury i społeczności. Sam akt poczęcia nie stanie się wtedy rutyną, ale oczekiwanym bądź przeciwnie – spontanicznym wydarzeniem.
Nie należy również pozwolić osobom, które mają tendencję do negatywnego myślenia zarażać nas wątpliwościami dotyczącymi szans na powodzenie w staraniach o potomstwo. Wierzcie w to, że to właśnie wam uda się być spełnionymi rodzicami szczęśliwych dzieci!
I na koniec. Czekając na dziecko, nie traktujcie intymnej strefy łóżkowej przedmiotowo, bawcie się seksem i cieszcie nim, a przy okazji pamiętajcie o tym, jak się kochać, by zajść w ciążę.