


Muesli z pestkami słonecznika i dyni
Warto, aby pestki dyni, słonecznika, nasiona sezamu, orzechy oraz suszone owoce na stałe zagościły na talerzach przyszłych rodziców. To bogate źródło cynku, który dobrze wpływa na jakość i ilość męskiego nasienia, a także reguluje cykl miesiączkowy, oraz witaminy E, nazywanej „witaminą płodności", ważnej m.in. dla prawidłowego przebiegu ciąży.
Sprawdź przepis na kolorowe muesli

Świeża sałata z jajkiem, szpinakiem i oliwą
Zielone warzywa liściaste, np. sałata czy szpinak, zawierają dużo kwasu foliowego i witamin z grupy B, ważnych zarówno dla kobiecej, jak i męskiej płodności. Oprócz cennych warzyw warto dodać do sałatki jajko ugotowane na twardo (żółtka jaj to bogactwo witaminy E i cynku) oraz oliwę z oliwek.
Sprawdź prosty przepis na sałatkę z ryżem, jajkiem i warzywami

Mięso
W diecie pary starającej się dziecko nie powinno zabraknąć żelaza, którego odpowiedni poziom nie tylko chroni przed niedokrwistością i osłabieniem, ale także zapobiega niepłodności związanej z zaburzeniami owulacji, a w ciąży odpowiada m.in za prawidłowy wzrost płodu. Szczególnie cenne (i lepiej wchłaniane przez organizm) jest żelazo w postaci hemowej. Właśnie takie znajduje się w mięsie. Najwięcej żelaza zawiera cielęcina i wołowina oraz podroby (np. wątróbka), także drobiowe.
Sprawdź przepis na klopsy z wołowiny i soczewicy

Koktajle owocowo-warzywne
Antyoksydanty, czyli przede wszystkim witamina A, C i E, pomagają usunąć z organizmu wolne rodniki, a także poprawiają jakość żeńskich komórek jajowych oraz plemników. Postawcie więc na kolorowe owoce i warzywa - cytrusy, porzeczki, borówki, marchew, paprykę, pomidory.
Sprawdź przepis na witaminowy koktajl owocowy

Ryby morskie
Tłuste ryby morskie (np. śledź, łosoś, halibut, makrela) zawierają cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które m.in. regulują pracę narządów rozrodczych.
Sprawdź przepis na rybę w warzywach

Nabiał - jogurty, kefiry, twarogi
Jeśli chcesz poprawić swoją płodność, jedz nabiał, ale uwaga - koniecznie pełnotłusty, który pozytywnie wpływa na produkcję hormonów odpowiedzialnych za płodność. Odtłuszczone produkty nabiałowe (np. mleko 0%, serki typu „light”) mogą z kolei zwiększać u kobiet poziom testosteronu, co zaburza ich płodność.
Sprawdź przepis na pomidory faszerowane serem