5 rad, jak dbać o zdrowie przed ciążą
Ponad 60. proc. poczęć to niespodzianki zaskakujące młodych rodziców. Reszta to ciąże planowane, a powinno być odwrotnie. Dlaczego? Powodów jest co najmniej pięć.

Ciąża planowana oznacza, że przygotowania do poczęcia dziecka zaczniesz co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Takie postępowanie zwiększa szanse, że dziecko będzie zdrowe i silne. O czym powinnaś pamiętać, planując ciążę?
1. Rzuć palenie papierosów
Nikotyna i inne toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym:
- źle wpływają na jakość komórek rozrodczych
- mogą być przyczyną wielu powikłań w czasie ciąży i porodu
- mają bezpośrednio negatywny wpływ na rozwój płodu
- dzieci palących matek są bardziej zagrożone tzw. zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej
- dzieci palących matek mogą gorzej się rozwijać.
Także przyszły tata powinien rozstać się z papierosami na dwa–trzy miesiące przed planowaną ciążą. Mniej więcej tyle trwa proces dojrzewania plemników (radzimy, jak poprawić męską płodność). Jeżeli w tym okresie nie będą one poddawane toksycznemu działaniu trucizn pochodzących z papierosów, będą lepszej jakości. Rzucając palenie, dajecie swojemu dziecku fory już na starcie.
2. Zadbaj o dietę, zanim zajdziesz w ciążę
Powinnaś zacząć odżywiać się świadomie i zdrowo:
- Koniec z odchudzaniem, zarzuć na razie dążenie do figury modelki, zbyt niska waga może zaburzyć Twój cykl rozrodczy i zmniejszyć szansę zajścia w ciążę.
- Jeśli masz nadwagę, czas się z nią rozprawić. Ogranicz spożywanie produktów wysokokalorycznych a mało wartościowych, na rzecz owoców, warzyw oraz produktów bogatych w białko i wapń. Przeczytaj, jaki wpływ na ciążę ma otyłość i nadwaga.
- Unikaj picia alkoholu, dużej ilości kawy i mocnej herbaty, zrezygnuj z coca-coli.
- Zacznij stopniowo ograniczać spożycie soli, zmniejszysz w ten sposób ryzyko nadciśnienia w ciąży oraz związanych z nim niebezpieczeństw.
- Unikaj jedzenia surowego i niedogotowanego mięsa, serów pleśniowych, niepasteryzowanego mleka, gotowych wyrobów garmażeryjnych, niemytych warzyw i owoców. Mogą być one źródłem toksoplazmozy i listerii - mikroorganizmów pasożytniczych wywołujących choroby groźne dla losów ciąży i zdrowia płodu.
3. Umów się na wizytę u lekarza
Porozmawiaj ze swoim lekarzem o planach zajścia w ciążę, by:
- Zajął się leczeniem ewentualnych chronicznych schorzeń lub przewlekłych infekcji (np. choroby kręgosłupa u przyszłej mamy, zapalenia pochwy lub dróg moczowych).
- Zlecił wykonanie badań analitycznych (w celu stwierdzenia np. zagrożenia anemią) i oznaczenie grup krwi, o ile nie wykonałaś ich do tej pory.
- Ocenił ogólny stan zdrowia.
- Przeprowadził wywiad rodzinny.
- Skierował do poradni genetycznej (w razie potrzeby).
- Poinformował, czy nadal możesz zażywać leki, które przyjmowałaś do tej pory.
- Przypisał przyjmowanie kwasu foliowego w ilości 0,4 mg dziennie, co najmniej trzy miesiące przed ciążą. To w znaczący sposób zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z wadą centralnego układu nerwowego. Kwas foliowy należy brać do końca trzeciego miesiąca ciąży.
Sprawdź, jakie badania powinnaś zrobić przed ciążą.
[CMS_PAGE_BREAK]
4. Oceń warunki pracy
Zastanów się, czy twój zawód i warunki w miejscu pracy mogą stanowić zagrożenia dla planowanej ciąży. Pomyśl o zmianie stanowiska, poproś o czasowe przeniesienie, jeżeli:
- pracujesz z chemikaliami
- promieniowaniem jonizującym
- lekami przeciwnowotworowymi
- praca wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym
(lub pracuj w masce, rękawicach, ochraniaczach) - jesteś narażona na częsty kontakt z osobami chorymi zakaźnie lub pracujesz w warunkach szczególnie grożących infekcją (możesz zaszczepić się przeciwko chorobom, na które jesteś narażona - zrób to na co najmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą)
- masz kontakt z małymi dziećmi, a nie chorowałaś dotychczas na różyczkę (zaszczep się przeciwko tej chorobie - co najmniej trzy miesiące przed zajściem w ciążę)
Jeśli masz kontakt ze zwierzętami (pracujesz w rzeźni, ogrodzie lub sklepie zoologicznym, jesteś weterynarzem lub choćby tylko właścicielem kota) i z ziemią (pracujesz na roli, w ogrodzie, sklepie z warzywami), poproś lekarza o skierowanie na badania, które stwierdzą, czy jesteś odporna na toksoplazmozę. Zarażenie się tym pierwotniakiem w czasie ciąży może być bardzo groźne dla płodu.
5. Zastosuj kwarantannę po hormonach przed ciążą
Jeśli przyjmowałaś leki hormonalne lub doustne środki antykoncepcyjne, odczekaj dwa, a najlepiej trzy cykle miesiączkowe po ich odstawieniu, zanim podejmiesz decyzję, że chcesz zajść w ciążę po pigułkach. Tyle czasu potrzeba, aby powrócił naturalny rytm funkcji rozrodczych organizmu.
Jeśli chcesz mieć dziecko, kiedy masz dni płodne.