Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Chcesz zajść w ciążę – sprawdzaj, kiedy masz dni płodne
Panthermedia
Starania o dziecko

Chcesz mieć dziecko? Sprawdź, kiedy masz dni płodne

Metoda kalendarzykowa to najstarsza metoda planowania rodziny, jednak już w czasach naszych babć została uznawana za zawodną. Poznaj pewniejsze metody, które pozwolą określić, kiedy masz dni płodne, a kiedy dni niepłodne.

Cykl miesiączkowy można kontrolować – tzn. ustalić, kiedy masz dni płodne, a kiedy niepłodne – metodami jednoobjawowymi i wieloobjawowymi (i jedna, i druga metoda wymaga cierpliwości, koncentracji oraz uwagi):

Metody jednoobjawowe określania dni płodnych

  • Metoda termiczna ścisła określania dni płodnych i niepłodnychpolega na obserwacji podstawowej temperatury ciała. Dzięki niej można określić koniec fazy płodności, kiedy są dni płodne. Za początek fazy płodności w tej metodzie uznaje się pierwszy dzień cyklu miesiączkowego.

    Faza niepłodności (dni niepłodnych) rozpoczyna się po trzech dniach temperatury wyższej, czyli czwartego dnia. Podstawowa temperatura ciała powinna być wyższa o 0,2 stopnia Celsjusza od najwyższej temperatury z sześciu temperatur poprzedzających skok.

    Pamiętaj! Mierzymy temperaturę spoczynkową, czyli po co najmniej trzygodzinnym spoczynku, bez wcześniejszego wstawania z łóżka zawsze o tej samej porze. Na miejsce pomiaru wybieramy: usta, pochwę lub odbyt. Ważne jest, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu. Temperatury zapisujemy na kartach każdego dnia po dokonanym pomiarze (pomiar temperatury możesz zapisywać na wykresie).
     
  • Metoda owulacji (Billingsa) pomocna w określaniu dni płodnych i niepłodnych polega na obserwacji zmian zachodzących w strukturze śluzu szyjkowego. Za początek fazy płodności uznaje się pierwszy dzień wystąpienia śluzu. Za koniec fazy płodności uznaje się czwarty dzień po szczycie objawu śluzu.

    Pamiętaj! Najbardziej płodny śluz jest rozciągliwy, bezbarwny, strukturą podobny do surowego białka jaja kurzego. Odczucia towarzyszące takiemu śluzowi to wilgotno i mokro.

ZOBACZ TEŻ: co warto wiedzieć o komputerze cyklu

Metody wieloobjawowe określania dni płodnych

  • Metoda termiczna poszerzona określania dni płodnych i niepłodnych tak jak metoda termiczna ścisła opiera się na obserwacji podstawowej temperatury ciała. Określa się dodatkowo okres niepłodności przedowulacyjnej wyznaczanej na podstawie czasu trwania cyklu – aby to określić, potrzebujemy co najmniej 6–12 poprzednich cykli miesiączkowych lub fazy niskiej temperatury.
     
  • Metoda objawowo-termiczne określania dni płodnych i niepłodnych polegają na wyznaczaniu fazy płodności oraz jej końca na podstawie wszystkich znanych objawów płodności: podstawowej temperatury ciała, zmiany struktury śluzu szyjkowego i położenia szyjki macicy.

    Najbardziej znane metody objawowo-termiczne to: austriacka opracowana przez dr J. Rotzer; amerykańska opracowana przez S.J. Kippleyów, polska opracowana przez dr T. Kramarek.
     
  • Metoda podwójnego sprawdzania, która jest pomocna w określaniu dni płodnych i niepłodnych, polega na obserwacji co najmniej dwóch objawach płodności w celu wyznaczenia początku oraz końca fazy płodności. 

Na podstawie cyklu miesiączkowego

Można też obliczyć, kiedy masz dni płodne po sygnałach wysyłanych prze ciało. Jednak ten sposób ustalania dni płodnych, tzn. na podstawie cyklu miesiączkowego, nie daje stuprocentowej pewności, pozwala jedynie na ogólną orientację, gdyż kobieta jedynie przewiduje datę kolejnej miesiączki.

ZOBACZ TEŻ:  kalendarza dni płodnych

 

Jak szybko zajść w ciążę? - film

jak obliczyć dlugość cyklu
Fotolia
Starania o dziecko
Jak obliczyć długość cyklu? Kiedy jest pierwszy dzień cyklu i jakie są jego fazy?
Chcesz wiedzieć, kiedy będziesz miała dni płodne i zastanawiasz się, kiedy wypada pierwszy dzień cyklu? A może nie wiesz, jakie są jego fazy? Przeczytaj, jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego.

Cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni, ale może też być krótszy (21 dni) lub dłuższy (do 35 dni) – wszystko zależy od organizmu kobiety. Znajomość swojego cyklu miesiączkowego jest ważna, kiedy planujesz ciążę i... kiedy nie chcesz mieć już więcej dzieci. Co powinnaś o nim wiedzieć? Spis treści: Co to jest cykl miesiączkowy? Jak prawidłowo obliczyć długość cyklu? Jak obliczyć długość cyklu przy antykoncepcji hormonalnej? Jakie fazy ma kobiecy cykl? Czy karta obserwacji cyklu pomaga kontrolować płodność? Jakie są metody obserwacji cyklu miesiączkowego? Co to jest cykl miesiączkowy? Cykl miesiączkowy, zwany inaczej cyklem menstruacyjnym, to po prostu kilka następujących po sobie faz, w których zmienia się poziom niektórych hormonów w organizmie kobiety. Zmiany te następują po sobie cyklicznie i mają związek z okresem płodności, kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę. Jakie znaczenie ma znajomość swojego cyklu miesiączkowego? Znajomość faz cyklu miesiączkowego jest ważna dla kobiet, które nie planują już dzieci, a także tych, które starają się o dziecko i chcą szybko zajść w ciążę. Jeśli je znasz, z większym prawdopodobieństwem możesz wyznaczyć dni płodne. Możesz to zrobić także na podstawie miesięcznego wykresu, na którym będziesz zaznaczała temperaturę ciała codziennie po przebudzeniu oraz obserwowała śluz, szczególnie przed okresem. Przed i w dni płodne śluz jest śliski, wodnisty i ciągnący – przypomina nieco białko jaja kurzego. Innym sposobem na wyznaczenie dni płodnych jest test owulacyjny, który wyznaczy dni płodne na podstawie poziomu hormonu LH. Dni płodne i niepłodne możesz też wyznaczyć za pomocą internetowych narzędzi czy aplikacji w telefonie albo użyć komputera cyklu czy kalendarza kosmobiologicznego.  Jak prawidłowo...

dni płodne objawy
Adobe Stock
Starania o dziecko
Dni płodne: objawy, po których rozpoznasz, że w te dni możesz zajść w ciążę
Dni płodne - ich objawy to między innymi zmiana wyglądu śluzu i temperatury ciała. Nie zawsze jednak kobieta odczuwa, że rozpoczął się u nie okres płodny. Aby nie przegapić objawów dni płodnych, należy uważnie obserwować swój organizm. Wyjaśniamy, na jakie symptomy dni płodnych i występującej podczas nich owulacji zwracać uwagę.

Niektóre objawy dni płodnych można zauważyć gołym okiem. Ale nie każda kobieta ich doświadcza – to kwestia bardzo indywidualna. Czasami symptomy rozpoczęcia okresu płodnego mogą pojawić się wkrótce po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, niekiedy występują wyłącznie po owulacji. Objawami dni płodnych mogą być bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiany na skórze i zmiana nastroju. Podczas dni płodnych inaczej wygląda śluz, zmienia się szyjka macicy, a kobieta ma większą ochotę na seks. Gdy pojawi się koniec dni płodnych – objawy ustępują. Pomóc w obliczeniu dni płodnych może również specjalny  kalkulator dni płodnych .  Dni płodne objawy: Śluz podczas dni płodnych Temperatura ciała podczas dni płodnych Szyjka macicy w czasie dni płodnych Ból owulacyjny Plamienie okołoowulacyjne Samopoczucie podczas dni płodnych Ból piersi Wygląd kobiety podczas dni płodnych Dni płodne (owulacja) - objawy Jakie są objawy dni płodnych? Rozpoznawanie dni, w trakcie których można zajść w ciążę, polega na obserwacji cyklu miesiączkowego i całego organizmu, w tym także swojego samopoczucia i nastroju. Czasami objawy dni płodnych (i występującej w ich trakcie owulacji) są bardzo wyraźne (np. pojawia się ból owulacyjny). Często jednak kobieta nie odczuwa, że rozpoczęły się u niej dni płodne i nie wie, że doszło do jajeczkowania. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, zwróć uwagę na kilka podstawowych objawów, które opisujemy niżej. Wiedza na temat tego, jak wyglądają  dni płodne po okresie , jest kluczowa podczas starań o dziecko. Śluz podczas owulacji Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W...

jak obliczyc dni płodne przy nieregularnym okresie
Adobe Stock
Mama
Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie
Obliczanie dni płodnych przy nieregularnym okresie nie jest tak proste jak w przypadku regularnych cykli. Dlatego kartka, długopis i kalendarz nie wystarczą. Trzeba sięgnąć po technologię, testy i dostępne urządzenia.

Obliczenie dni płodnych przy nieregularnym okresie jest przydatne zarówno podczas starania o dziecko, jak i wtedy, gdy nie chcesz dopuścić do zapłodnienia . Wszystkie metody obliczania dni płodnych przy nieregularnym okresie należy traktować jako wyznaczające orientacyjną datę owulacji i czasu, kiedy kobieta może zajść w ciążę. Najskuteczniejszym sposobem wyznaczenia dni płodnych jest monitoring owulacji. Mamotoja.pl poprosiło, aby skuteczność metod obliczania dni płodnych (w skali 1-10, gdzie 10 to najwyższa ocena) skomentował ginekolog dr Tomasz Leonowicz. Spis treści: Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie: 1. Monitoring owulacji 2. Test owulacyjny 3. Komputer cyklu 4. Metoda termiczna Inne metody o mniejszej skuteczności: 5. Kalkulator dni płodnych w internecie 6. Obliczanie dni płodnych z kalendarzem 7. Aplikacja na telefon 8. Obserwowanie śluzu 9. Obserwowanie zmian szyjki macicy 10. Rozpoznawanie bólu owulacyjnego 11. Kalendarz kosmobiologiczny Którą metodę wybrać – opinia ginekologa 1. Określanie dni płodnych przy nieregularnych cyklach: monitoring owulacji Monitorowanie owulacji pozwala na: określenie dni płodnych nawet przy nieregularnym okresie, wskazanie dnia, w którym dojrzała komórka jajowa jest uwalniana przez jajnik. Monitorowanie owulacji przeprowadza się: aparatem USG dopochwowo , na początku cyklu. W trakcie kolejnych wizyt w ustalonych terminach, lekarz obserwuje m.in wzrastanie pęcherzyka Graafa. Na monitorowanie owulacji składają się zwykle trzy, cztery badania, które wykonuje się w ciągu jednego cyklu. Jednak u kobiet, których cykle są nieregularne, liczba ta może wzrosnąć do ośmiu, dziesięciu. Opinia ginekologa: Badanie USG pozwala precyzyjnie śledzić wzrastanie pęcherzyka Graafa, ocenę jego wielkości i stwierdzenie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz