Reklama

Do zapłodnienia potrzebne są komórki rozrodcze żeńskie oraz męskie, które znajdują się w spermie. Wiele kobiet zastanawia się, czy można zajść w ciążę jeśli nie doszło do stosunku, a mała ilość spermy znalazła się okolicach dróg rodnych. Wyjaśniamy, czy mała ilość spermy może spowodować ciążę, czy nasienie, które znalazło się w okolicach krocza, na pościeli lub w wodzie podczas kąpieli, może przedostać się do wnętrza pochwy i doprowadzić do zapłodnienia (zwłaszcza, gdy kobieta ma akurat dni płodne)? I czy można zajść w ciążę przez preejakulat?

Reklama

Spis treści:

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Aby plemnik mógł połączyć się z komórką jajową, muszą być spełnione ściśle określone warunki.

Po pierwsze kobieta musi mieć owulację lub być tuż przed nią (w przypadku nieregularnych miesiączek jest to trudniejsze do ustalenia).

Po drugie do pochwy musi dostać się odpowiednio duża ilość męskiego nasienia, i to o odpowiedniej jakości. Zdrowe, ruchliwe plemniki żyją od 48 do 72 godzin (2-3 dni), ale te najsilniejsze są w stanie przeżyć w pochwie nawet do 5 dni (zdarza się to jednak sporadycznie).

Po trzecie istotny jest właśnie moment przedostania się nasienia do pochwy. Aby zapłodnienie było możliwe, wytrysk powinien odbyć się wprost do jej wnętrza. Plemniki są bardzo wrażliwe na niesprzyjające warunki. Na pościeli mogą zginąć od razu. Nieco dłużej, bo ok. kilka minut, są w stanie przetrwać na ciepłym i wilgotnym kroczu kobiety.

To wszystko powoduje, że bez wytrysku bezpośrednio do pochwy zajście w ciążę jest niemal nieosiągalne. Ale nie jest całkowicie niemożliwe.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Jest to mało prawdopodobne, ale możliwe. Ciąży na pewno nie spowoduje seks oralny, ale pieszczoty zakończone wytryskiem mogą do niej doprowadzić, jeśli świeża sperma zostanie np. ręką przeniesiona do wnętrza pochwy. W takiej sytuacji szanse na zapłodnienie istnieją, ale są znacznie niższe niż w przypadku wytrysku, do którego doszło w ciele kobiety. Zaschnięta sperma nie zawiera już żywych plemników i nie może przyczynić się do zapłodnienia.

Wytrysk w okolicach krocza a ciąża

Wytrysk może nie nastąpić wprost do pochwy, ale na krocze kobiety. Czy wtedy może dojść do zapłodnienia? Szanse są niewielkie. Nie można jedna powiedzieć jednoznacznie, że w takim przypadku ciąża nie jest możliwa. Wszystko zależy od tego, jak blisko wejścia do pochwy znajdą się plemniki i czy zostną do niej przeniesione.

Nasienie na pościeli a ryzyko zajścia w ciążę

Jeśli męska sperma znajdzie się na pościeli, szanse na to, że plemniki dostaną się do pochwy, są nikłe. Są one niezwykle wrażliwe na otoczenie, a na prześcieradle czy poszewkach prawdopodobnie giną w ciągu kilku-kilkunastu minut. Na ręczniku giną równie szybko. Dzieje się tak dlatego, że suche środowisko jest dla plemników zabójcze.

Nasienie w wodzie lub na rękach a ryzyko zapłodnienia

Plemniki w ciepłej wodzie żyją dość długo, nawet do 18 godzin, jeśli woda ma temperaturę 37 stopni. Mimo to, raczej niemożliwe jest, by plemniki zawędrowały do komórki jajowej, pokonując duże odległości, np. pływając w wannie.

Jeśli natomiast sperma znajdzie się na ręce i od razu zostanie przeniesiona do wnętrza pochwy, nie można wykluczyć, że nie dojdzie do zapłodnienia, jednak jest to niezwykle mało prawdopodobne.

Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?

Nawet jeśli para dba o to, żeby wytrysk nie nastąpił wprost do pochwy, w trakcie stosunku już wcześniej wydziela się z penisa tzw. preejakulat. Może on zawierać żywe plemniki, a tym samym sprawić, że dojdzie do zapłodnienia. Wiele par wybierających stosunek przerywany zapomina o tym, że szansa na zajście w ciążę bez wytrysku nadal istnieje. To dlatego stosunek bez wytrysku uznawany jest za najbardziej ryzykowną i najmniej efektywną metodę antykoncepcji. W dodatku mężczyźnie nie zawsze udaje się zdążyć „wyjść” przed wytryskiem, a nawet mała ilość spermy może spowodować ciążę (szanse są co prawda nieduże, ale nie jest to niemożliwe), jeśli znajdzie się w kobiecej pochwie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama