Dni płodne w cyklu miesiączkowym to wszystkie dni, w których kobieta może zajść w ciążę. Ale nie w każdym z tych dni prawdopodobieństwo zapłodnienia jest równie wysokie. Inaczej jest przed okresem i inaczej po okresie. Wyjaśniamy, jak to obliczyć.

Reklama

Kiedy są dni płodne?

Najbardziej płodne dni to dzień przed owulacją oraz dzień owulacji. Owulacja powinna występować ok. 14 dni przed spodziewaną miesiączką (bo tyle mniej więcej trwa faza lutealna cyklu). Jeśli masz cykle regularne, 28-dniowe, owulacja nastąpi ok. 14. dnia cyklu (czyli 14. dnia, licząc od pierwszego dnia miesiączki). Jeśli cykle są dłuższe, np. 32-dniowe, owulacja wystąpi ok. 18. dnia cyklu. Jeśli zaś cykl trwa 35 dni, jajeczkowania można się spodziewać ok. 21. dnia cyklu.

Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się już ok. 5 dni przed owulacją i trwają do dnia następującego po jajeczkowaniu (plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety ok. 3-5 dni). Przy cyklach 28-dniowych zatem dni płodne to czas pomiędzy 9. a 15. dniem cyklu.

Kiedy są dni płodne przed okresem?

Po owulacji komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez ok. 8-12 godzin, potem obumiera. Gdy do tego dojdzie, dni płodne przed okresem kończą się – rozpoczyna się faza niepłodności poowulacyjnej (faza lutealna), która potrwa aż do miesiączki. W tym czasie możesz zaobserwować:

  • zanikanie śluzu szyjkowego,
  • powiększenie i tkliwość piersi,
  • podwyższoną temperaturę ciała (36,9-37,1°C).

Przy regularnych cyklach można więc przyjąć, że dni płodne przed okresem kończą się ok. 16.-17. dnia cyklu (czyli ok. 11-12 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki).

Zobacz także

Ważne! Punktem odniesienia do wyznaczenia dni płodnych jest owulacja, ale jej dokładnego terminu nie da się jednoznacznie określić. Samodzielne obliczania dni płodnych i dni niepłodnych daje więc jedynie orientacyjne wyniki.

Kiedy są dni płodne po okresie?

Aby wiedzieć, kiedy są dni płodne po okresie, trzeba znać długość cyklu miesiączkowego i – przynajmniej w przybliżeniu – określić dzień owulacji. Dni płodne zaczynają się już ok. 5 dni przed jajeczkowaniem. Jeśli masz regularne cykle, np. 28-dniowe, dni płodne zaczną się ok. 9. dnia cyklu, czyli już kilka dni po okresie.

Jeśli jednak masz krótkie cykle, np. 21-dniowe, dni płodne zaczną się tuż po okresie albo nawet w trakcie trwania miesiączki (ok. 5. dnia cyklu).

Wniosek: im dłuższy cykl miesiączkowy, tym później zaczynają się dni płodne po okresie.

Aby lepiej zorientować się, kiedy masz dni płodne przed okresem i po nim, wykorzystaj kalkulator dni płodnych.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama