Decyzja podjęta: chcecie mieć dziecko! Odstawiacie antykoncepcję, obliczacie datę porodu, wybieracie imiona... Mija kolejny miesiąc starań, a test ciążowy nadal negatywny? Sprawdź, czy twój organizm nie daje ci znaków, że możesz mieć problemy z płodnością!
Oznaki problemów z płodnością
Twój organizm może wysyłać sygnały, że coś jest nie tak, pamiętaj jednak, że żaden z poniższych objawów nie musi oznaczać niepłodności. Jeśli jednak od dłuższego czasu bez powodzenia staracie się o dziecko, warto powiedzieć lekarzowi, jeśli zauważysz u siebie:
- nieprawidłowe miesiączki – jeśli twój okres trwa długo lub zbyt krótko, jest bardzo obfity lub zbyt skąpy, nieregularny lub bardzo bolesny, warto o tym powiedzieć ginekologowi, zaburzenia miesiączki mogą bowiem być oznaką problemów z owulacją;
- problemy z seksem – niskie libido, suchość pochwy, ból podczas stosunku mogą być oznakami zaburzeń hormonalnych. Suchość pochwy może wynikać z niskiego poziomu estrogenu, bolesne stosunki mogą być spowodowane np. endometriozą.
- ból pleców – zwłaszcza w odcinku krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa – może zwiastować zaburzenia fazy lutealnej cyklu, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu biegunki w czasie menstruacji.
- nadmierne owłosienie – szczególnie na twarzy, może być symptomem zespołu policystycznych jajników (PCOS), czyli hormonalnego zaburzenia, które utrudnia zajście w ciążę. Z drugiej strony także nadmierne wypadanie włosów może wskazywać na problemy z tarczycą, co również zaburza płodność.
- BMI – zarówno spora nadwaga, jak i znaczna niedowaga, mogą zakłócać płodność i być oznaką zaburzeń hormonalnych.
Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych problemów, opowiedz o nich ginekologowi. Lekarz będzie wiedział, co trzeba sprawdzić i jakie badania wykonać, jeśli nie możecie zajść w ciążę.
Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę
Wśród najczęściej występujących problemów z poczęciem dziecka wymienia się:
- endometrioza
- zaburzenia owulacji
- niedrożność jajowodów
- nasienie (zbyt mała liczba, zła budowa lub jakość plemników)
Jeśli po roku starań o dziecko, pomimo braku stosowania antykoncepcji, nie zaszłaś w ciążę, pora na wizytę u lekarza i odpowiednie zdiagnozowanie przyczyn niepłodności. Pamiętaj, że na płodność wpływa także stres, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta i przemęczenie. Dbaj o siebie!
Zobacz też:

Infekcje chlamydiami są bardzo groźne dla kobiet w trakcie przygotowania do ciąży. - Najbardziej niebezpieczne są dla kobiet planujących macierzyństwo - mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog - położnik. - Ponieważ taka infekcja nierozpoznana i nieleczona może doprowadzić do ograniczenia płodności kobiety . Chlamydie ograniczają płodność Zakażenie chlamydiami powodować powstanie zrostów w jajowodach. - A to może prowadzić do niedrożności jajowodów, co w konsekwencji zmusza do użycia technik wspomaganego rozrodu, czyli zapłodnienia pozaustrojowego - mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog. Dlatego podczas badań w kierunku niepłodności badanie na zakażenie chlamydiami jest jednym z pierwszych badań. Jeśli diagnoza się potwierdzi i pacjentka cierpi na zrosty jajowodów po infekcji chlamydiami konieczne jest zabieg laparoskopowy w celu usunięcia zrostów. Jak można zarazić się chlamydiami? - Drogą kontaktów seksualnych - informuje dr Tulimowski. - Dlatego tak ważne jest, by po diagnozie infekcji chlamydiami u pacjentki leczeniu poddali się oboje partnerzy. Inaczej bardzo trudno będzie wyleczyć infekcję u kobiety. Objawy infekcji chlamydiami Najczęściej zakażenie chlamydiami objawia się następująco: zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej, zapalenie pochwy, krwawieniami pochwy, krwawieniami po stosunku, dolegliwościami w dole brzucha, bólami po stosunku. Polecamy: Po co robić badanie na chlamydię planując zajście w ciążę? Zobacz, jak wykryć bakterię Dlaczego zakażenie chlamydią w ciąży jest niebezpieczne dla noworodka? Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]

Zakłada się, że zdrowa, młoda kobieta może starać się o dziecko przez rok, a kobieta po 35 r.ż. przez 6 miesięcy. Po tym czasie powinna porozmawiać z ginekologiem i ustalić, co utrudnia zajście w ciążę, a problem może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Rozmowa z lekarzem i odpowiednie badania pomogą wykluczyć ewentualną niepłodność lub bezpłodność i dojść do przyczyn bezowocnych starań o dziecko. Poniżej podajemy 10 czynników, z których niektóre są mało oczywiste, a mogą utrudniać zajście w ciążę. Co utrudnia zajście w ciążę Przed podjęciem starań o dziecko warto o siebie zadbać – o ile to możliwe unikać pewnych rzeczy, a po niektóre świadomie sięgać. Oto co może utrudniać zajście w ciążę : 1. Urządzenia elektroniczne Wpatrywanie się wieczorami i nocą w ekran telefonu, komputera czy tabletu nie tylko źle wpływa na sen, ale może też szkodzić płodności – sztuczne światło z urządzeń elektronicznych zmniejsza produkcję melatoniny - „hormonu snu’’ - który reguluje m.in. długość cyklu rozrodczego i chroni komórkę jajową przed wolnymi rodnikami w trakcie owulacji. 2. Wysoki poziom cholesterolu Wysoki cholesterol może źle wpływać na płodność, szczególnie wtedy, kiedy dotyczy to i ciebie, i twojego partnera. Badanie poziomu cholesterolu, wdrożenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Czasami konieczne może być zastosowanie odpowiednich leków. 3. Niektóre leki Niektóre lekarstwa, np. pewna grupa antydepresantów i stabilizatorów nastroju, zwiększają produkcję prolaktyny , która może zaburzać owulację i utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli planujesz starania o dziecko, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakie leki są bezpieczne, a które mogą wpływać negatywnie na płodność. Dzięki temu możesz znaleźć skuteczne odpowiedniki....
