Problemy z zajściem w ciążę

10 sygnałów, że możesz mieć problemy z płodnością [WIDEO]

Kolejny test ciążowy i znowu brak upragnionej drugiej kreski? A może twój organizm podpowiada ci, że pora na badania? Sprawdź, jakie sygnały mogą oznaczać problemy z zajściem w ciążę.

Decyzja podjęta: chcecie mieć dziecko! Odstawiacie antykoncepcję, obliczacie datę porodu, wybieracie imiona... Mija kolejny miesiąc starań, a test ciążowy nadal negatywny? Sprawdź, czy twój organizm nie daje ci znaków, że możesz mieć problemy z płodnością!

Oznaki problemów z płodnością

Twój organizm może wysyłać sygnały, że coś jest nie tak, pamiętaj jednak, że żaden z poniższych objawów nie musi oznaczać niepłodności. Jeśli jednak od dłuższego czasu bez powodzenia staracie się o dziecko, warto powiedzieć lekarzowi, jeśli zauważysz u siebie:

  • nieprawidłowe miesiączki – jeśli twój okres trwa długo lub zbyt krótko, jest bardzo obfity lub zbyt skąpy, nieregularny lub bardzo bolesny, warto o tym powiedzieć ginekologowi, zaburzenia miesiączki mogą bowiem być oznaką problemów z owulacją;
  • problemy z seksem – niskie libido, suchość pochwy, ból podczas stosunku mogą być oznakami zaburzeń hormonalnych. Suchość pochwy może wynikać z niskiego poziomu estrogenu, bolesne stosunki mogą być spowodowane np. endometriozą.
  • ból pleców – zwłaszcza w odcinku krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa – może zwiastować zaburzenia fazy lutealnej cyklu, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu biegunki w czasie menstruacji.
  • nadmierne owłosienie – szczególnie na twarzy, może być symptomem zespołu policystycznych jajników (PCOS), czyli hormonalnego zaburzenia, które utrudnia zajście w ciążę. Z drugiej strony także nadmierne wypadanie włosów może wskazywać na problemy z tarczycą, co również zaburza płodność.
  • BMI – zarówno spora nadwaga, jak i znaczna niedowaga, mogą zakłócać płodność i być oznaką zaburzeń hormonalnych.

Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych problemów, opowiedz o nich ginekologowi. Lekarz będzie wiedział, co trzeba sprawdzić i jakie badania wykonać, jeśli nie możecie zajść w ciążę.

Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Wśród najczęściej występujących problemów z poczęciem dziecka wymienia się:

Jeśli po roku starań o dziecko, pomimo braku stosowania antykoncepcji, nie zaszłaś w ciążę, pora na wizytę u lekarza i odpowiednie zdiagnozowanie przyczyn niepłodności. Pamiętaj, że na płodność wpływa także stres, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta i przemęczenie. Dbaj o siebie!

Zobacz też:

Starania o dziecko
Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]
Zakażenie chlamydiami jest niebezpieczne podczas planowania ciąży, ponieważ może powodować zrosty jajowodów - ostrzega dr Jacek Tulimowski, ginekolog - położnik.

Infekcje chlamydiami są bardzo groźne dla kobiet w trakcie przygotowania do ciąży. - Najbardziej niebezpieczne są dla kobiet planujących macierzyństwo - mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog - położnik. - Ponieważ taka infekcja nierozpoznana i nieleczona może doprowadzić do ograniczenia płodności kobiety . Chlamydie ograniczają płodność Zakażenie chlamydiami powodować powstanie zrostów w jajowodach. - A  to może prowadzić do niedrożności jajowodów, co w konsekwencji zmusza do użycia technik wspomaganego rozrodu, czyli zapłodnienia pozaustrojowego - mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog. Dlatego podczas badań w kierunku niepłodności badanie na zakażenie chlamydiami jest jednym z pierwszych badań. Jeśli diagnoza się potwierdzi i pacjentka cierpi na zrosty jajowodów po infekcji chlamydiami konieczne jest zabieg laparoskopowy w celu usunięcia zrostów. Jak można zarazić się chlamydiami? - Drogą kontaktów seksualnych - informuje dr Tulimowski. - Dlatego tak ważne jest, by po diagnozie infekcji chlamydiami u pacjentki leczeniu poddali się oboje partnerzy. Inaczej bardzo trudno będzie wyleczyć infekcję u kobiety. Objawy infekcji chlamydiami Najczęściej zakażenie chlamydiami objawia się następująco: zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej, zapalenie pochwy, krwawieniami pochwy, krwawieniami po stosunku, dolegliwościami w dole brzucha, bólami po stosunku. Polecamy: Po co robić badanie na chlamydię planując zajście w ciążę? Zobacz, jak wykryć bakterię Dlaczego zakażenie chlamydią w ciąży jest niebezpieczne dla noworodka? Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]

co utrudnia zajście w ciążę
Adobe Stock
Mama
Co utrudnia zajście w ciążę – 10 przyczyn kłopotów z płodnością [WIDEO]
Co roku ok. 1,5 miliona par bezskutecznie stara się o dziecko, a liczba ta z roku na rok wzrasta. Warto dowiedzieć się, co utrudnia zajście w ciążę jeszcze przed podjęciem starań o dziecko, bo część czynników, które mogą utrudniać zajście w ciążę, da się wyeliminować już na starcie prokreacyjnych działań.

Zakłada się, że zdrowa, młoda kobieta może starać się o dziecko przez rok, a kobieta po 35 r.ż. przez 6 miesięcy. Po tym czasie powinna porozmawiać z ginekologiem i ustalić, co utrudnia zajście w ciążę, a problem może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Rozmowa z lekarzem i odpowiednie badania pomogą wykluczyć ewentualną niepłodność lub bezpłodność i dojść do przyczyn bezowocnych starań o dziecko. Poniżej podajemy 10 czynników, z których niektóre są mało oczywiste, a mogą utrudniać zajście w ciążę. Co utrudnia zajście w ciążę Przed podjęciem starań o dziecko warto o siebie zadbać – o ile to możliwe unikać pewnych rzeczy, a po niektóre świadomie sięgać. Oto co może utrudniać zajście w ciążę : 1. Urządzenia elektroniczne Wpatrywanie się wieczorami i nocą w ekran telefonu, komputera czy tabletu nie tylko źle wpływa na sen, ale może też szkodzić płodności – sztuczne światło z urządzeń elektronicznych zmniejsza produkcję melatoniny - „hormonu snu’’ - który reguluje m.in. długość cyklu rozrodczego i chroni komórkę jajową przed wolnymi rodnikami w trakcie owulacji. 2. Wysoki poziom cholesterolu Wysoki cholesterol może źle wpływać na płodność, szczególnie wtedy, kiedy dotyczy to i ciebie, i twojego partnera. Badanie poziomu cholesterolu, wdrożenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Czasami konieczne może być zastosowanie odpowiednich leków. 3. Niektóre leki Niektóre lekarstwa, np. pewna grupa antydepresantów i stabilizatorów nastroju, zwiększają produkcję prolaktyny , która może zaburzać owulację i utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli planujesz starania o dziecko, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakie leki są bezpieczne, a które mogą wpływać negatywnie na płodność. Dzięki temu możesz znaleźć skuteczne odpowiedniki....

Fotolia.pl
Starania o dziecko
7 sposobów na zwiększenie męskiej płodności
Męska płodność zależy od wielu czynników. Mogą zaburzać ją nie tylko wady budowy narządów rozrodczych, ale także siedząca praca, używki, a nawet próchnica zębów. Poznaj siedem sposobów na polepszenie męskiej płodności - radzi dr n. med. Leszek Bergier, androlog.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj