Reklama

Ustalenie tego, kiedy są dni płodne nie jest trudne. Podczas obliczeń należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. to, że kobiety mają cykle miesiączkowe różnej długości. Owulacja, która następuje 14 dni przed krwawieniem, to znak, że dni płodne dobiegają końca. Gdy obumrze komórka jajowa (żyje 24 godziny po dostaniu się do jajowodu) i zanim nastąpi miesiączka, następuje już faza niepłodności. Dlatego też przyjmuje się, że dni płodne trwają około 4 dni przed owulacją i do 4 dni po niej. Wtedy istnieje szansa na zajście w ciążę, ponieważ plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety do 3-5 dni, więc teoretycznie mogą poczekać na dojrzałą komórkę jajową w drogach rodnych kobiety.

Reklama

Przy obliczeniach dni płodnych i tworzeniu własnego kalendarza dni płodnych pomocny będzie kalendarz i długopis. Wybierz długość swojego cyklu i zaznacz w kalendarzu podane wartości.

Jak obliczyć dni płodne?

  • Cykl miesiączkowy trwający 27 dni:
    rozpoczęcie cyklu + pięć dni niepłodnych; następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.
  • Cykl miesiączkowy trwający 28 dni:
    rozpoczęcie cyklu + sześć dni niepłodnych; następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.
  • Cykl miesiączkowy trwający 29 dni:
    rozpoczęcie cyklu + siedem dni niepłodnych, następne 12 dni to dni płodne, w tym zawsze ósmy dzień z 12 dni płodnych jest najbardziej płodny.

Kiedy jest owulacja?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz dni płodnych Czytaj więcej

Owulacja, inaczej nazywana jajeczkowaniem, następuje cyklicznie co miesiąc i jest zależna od cyklu miesiączkowego. To moment uwolnienia do jajowodu komórki jajowej, który u kobiet średnio następuje w połowie cyklu, choć nie zawsze tak musi być (do owulacji najczęściej dochodzi około 14 dni przed krwawieniem). To, kiedy następuje owulacja zależne jest jednak od czynników zewnętrznych takich jak dieta, tryb życia, stres itp. Jeśli dochodzi to owulacji, to następuje w organizmie moment, w którym komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Do ustalenia tego, kiedy następuje jajeczkowanie, możesz też użyć popularnych testów owulacyjnych, które są dostępne w aptekach.

Po czym poznać dni płodne?

Jest kilka czynników, które wskazują na to, że jesteś płodna i możesz rozpocząć starania o dziecko. Są to:

Śluz płodny

po skończonej okresie miesiączkowym szyjka macicy jest zakorkowana gęstym czopem śluzu. W czasie dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku zwiększa się stężenie hormonu estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu. W tej fazie można zaobserwować gęsty i lepki śluz, który z czasem będzie bardziej przejrzysty i rozciągliwy.

Śluzu będzie coraz więcej i coraz bardziej będzie on przypominał białko kurzego jajka. Taki śluz oznaczany jest mianem płodny. W tej fazie kobieta odczuwa stan "mokro". Proces zmieniania się śluzu od chwili pojawienia aż do konsystencji "płodny" trwa około sześciu dni. Pod koniec fazy występowania śluzu rozciągliwo-przejrzystego następuje jajeczkowanie, czyli owulacja. Po owulacji macica nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu.

Zobacz niezwykłe wideo – oto owulacja uchwycona na filmie:

Temperatura ciała

tuż po owulacji wyraźnie rośnie poziom progesteronu, co z kolei powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała. Raptowny skok temperatury oznacza, że rozpoczęła się produkcja tego hormonu, a więc wcześniej nastąpiło jajeczkowanie. Skok temperatury o minimum 0.2 stopnie Celsjusza (dwie kreski na termometrze) następuje zaraz po jajeczkowaniu. Ten okres nazywamy fazą niepłodności poowulacyjnej. Temperatura opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.

Inne objawy dni płodnych

Oprócz powyższych sygnałów, jakie wysyła ci organizm, w dniach płodnych możesz zauważać:

  • napięcie piersi,
  • wrażliwość brodawek,
  • ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
  • plamienie owulacyjne (śluz z niewielką domieszką krwi).

Faza niepłodności

To okres stały, który trwa zazwyczaj 14 dni. Rozpoczyna się z chwilą obumarcia komórki jajowej aż do czasu, kiedy pojawi się następna miesiączka. Z uwagi na niezmienność okresu między jajeczkowaniem a miesiączką, kobieta jest w stanie ustalić, w którym dniu może nastąpić owulacja. Jeśli od daty przewidywanej miesiączki odejmiemy 14 dni to otrzymamy dzień szczytu płodności (czyli dzień owulacji).

Na przykład, jeśli kobieta przewiduje krwawienie miesięczne na 20 grudnia, to znaczy, że ok. 6 grudnia powinna mieć owulację. Biorąc pod uwagę żywotność plemników (dwa–pięć dni), pięć dni przed 6 grudnia oraz ok. trzech–czterech dni po 6 grudnia, powinny być dniami płodnymi.

Reklama

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży – kilka dni po zapłodnieniu

Reklama
Reklama
Reklama