Reklama

Jak obliczyć dni płodne? Co to jest owulacja? Jak często kochać się w dni płodne? Polacy w wieku 20-45 lat mają poważne braki w podstawowej wiedzy na temat płodności i coraz częściej szukają odpowiedzi na te pytania w internecie. Dobrze, że szukają... Co 2 para albo w ogóle nie porusza tematów związanych z płodnością lub robi to bardzo rzadko – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego we wrześniu 2016 roku na zlecenie marki Dr Bocian.

Reklama

Sprawdź: Jak często uprawiać seks w dni płodne?

Anatomia człowieka – egzamin na trójkę

Świadomość własnego ciała to bardzo ważny element skutecznego starania się o dziecko, szczególnie gdy pojawiają się problemy z poczęciem, które dotyczą już ok. 1,5 mln par w Polsce (dane za Polskim Towarzystwem Ginekologicznym). Polacy zapytani o elementarne zagadnienia z zakresu swojej anatomii, w zakresie budowy układu rozrodczego u obu płci, nie zawsze zdają egzamin na piątkę.
O ile kobiety prawidłowo wskazują umiejscowienie jajników (91 proc. poprawnych odpowiedzi) czy jajowodu (87,5 proc.), to już co trzecia Polka (33 proc.) ma problem ze zlokalizowaniem tak podstawowej części żeńskiego układu płciowego, jakim jest pochwa.

Co czwarta kobieta (27 proc.) ma trudności z określeniem tego, gdzie zlokalizowana jest macica, a 34 proc. badanych nie zna położenia szyjki macicy.

Z kolei prawie połowa mężczyzn (49 proc.) zapytanych o wskazanie poszczególnych części własnego układu rozrodczego, nie potrafi wskazać lokalizacji nasieniowodu czy prostaty (28 proc.).

– Niepokojący jest fakt, że stosunkowo największą niewiedzę, w tym na temat budowy układu rozrodczego, można zaobserwować wśród par w wieku 26-36 lat, a to według GUS przedział wiekowy, w którym kobiety i mężczyźni najczęściej decydują się w Polsce na dziecko – komentuje Robert Kulhawik, lekarz ginekolog, ekspert marki Dr Bocian.

Przeczytaj: Owulacja monitorowana, czyli na tropie dni płodnych

Kiedy są dni płodne?

Polacy, którzy planują powiększenie rodziny, powinni także mieć wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje cykl menstruacyjny kobiety, a tym samym, kiedy występują największe szanse na zapłodnienie. Kluczowe w tym temacie są dwa pojęcia – owulacja i dni płodne. Owszem, ponad ¾ kobiet wie, że owulacja to jajeczkowanie, którego efektem jest produkcja komórek jajowych, ale już co trzeci mężczyzna mylnie łączy ją z miesiączkowaniem.

Od teorii, gorzej wypada jednak praktyka – co trzecia Polka (32 proc.) nie potrafi obliczyć dni płodnych, a 44 proc. mężczyzn nie wie, że zaczynają się one kilka dni przed owulacją.
– Większa wiedza na temat płodności i budowy swojego ciała to podstawy świadomego starania się o dziecko, ale przede wszystkim coś, co realnie może pomóc parom w zwiększeniu szans na potomstwo. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, gdy coraz więcej Polaków walczy z problemem niepłodności – mówi Robert Kulhawik, lekarz ginekolog.

Wypróbuj: Kalendarz dni płodnych

Reklama

O kampanii „Płodne Gadki"
W badaniu wzięło udział 1000 Polaków w wieku 20-45 lat przy zachowaniu równych proporcji ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości respondenta. „Płodne Gadki" to ogólnopolska kampania społeczna promująca wiedzę na temat płodności kobiet i mężczyzn, przygotowana z myślą o parach starających się o dziecko. W ramach kampanii pary mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii 800 800 490 i uzyskać indywidualną poradę specjalistów z zakresu ginekologii, dietetyki, psychologii oraz położnictwa.

Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Robert Kulhawik

Specjalista w zakresie ginekologii, położnictwa i seksuologii, zajmuje się również ginekologią estetyczną
Reklama
Reklama
Reklama