Reklama

Tarczyca to gruczoł w przedniej, dolnej części szyi. Związane są z nią hormony tyroksyna (T4) oraz trijodotyronina (T3), a także kalcytonina (Ct).

Reklama

W powszechnym mniemaniu nagłe chudnięcie bez wyraźnej przyczyny czy równie nagłe tycie świadczą o chorobie tarczycy. To już są jednak bardzo widoczne objawy, a tymczasem te pierwsze sygnały świadczące o gorszej kondycji tarczycy są subtelne i dlatego też są często lekceważone, nawet przez lekarzy.

Tarczyca – objawy świadczące o jej chorobie

Najczęściej do leczenia dochodzi dopiero wtedy, gdy tarczyca jest w ostrym stanie choroby. Trudno się dziwić, gdyż początkowe objawy, np. choroby Hasimoto, która jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, mogą być łączone z przeżywanym stresem, sytuacją zawodową czy innymi okolicznościami, ponieważ najczęściej wtedy występuje:

  • zmęczenie
  • obniżenie nastroju
  • stany depresyjne.

Podobnie jest z wypadaniem włosów, które mogą być objawem zarówno złego działania tarczycy, jak i niedoboru mikroelementów, czy z drętwieniem nocnym ramion i dłoni – też może być objawem choroby Hasimoto, a co za tym stoi – złego działania tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Nieleczona niedoczynność tarczycy jest związana z:

  • brakiem energii
  • bezpodstawnym tyciem
  • depresyjnymi nastrojami
  • słabą przemianą materii
  • zaparciami.

ZOBACZ TEŻ: jak rozpoznać niedoczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy – objawy

Nieleczona nadczynność tarczycy jest związana z:

  • nadmierną potliwością
  • zwiększoną drażliwością
  • szybką irytacją
  • zwyżką energii
  • uczuciem ciągłego niepokoju
  • nagłym chudnięciem
  • kołataniem serca.

Choroby tarczycy a płodność

Tarczyca poprzez produkowane przez siebie hormony jest związana z całym układem hormonalnym, dlatego też często ma wpływ na kobiecy cykl.Przy niedoczynności obserwuje się raczej krótsze cykle miesiączkowe, zwiększone ryzyko poronienia. Przy nadczynności zaś dłuższe cykle, a także cykle bezowulacyjne – wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolożka, ekspertka do spraw płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp.

Ponieważ choroby tarczycy należą do chorób autoimmunologicznych, wzrasta także ryzyko wystąpienia innych chorób autoimmunologicznych jak:

Jeżeli do tego kobieta ma podwyższony poziom prolaktyny, to zajście w ciąże jest niezwykle trudne i starania o dziecko mogą trwać latami.

ZOBACZ TEŻ: jaki wpływ na ciążę ma niedoczynność i nadczynność tarczycy

[CMS_PAGE_BREAK]

Choroby tarczycy a antykoncepcja

Wiele kobiet, lecząc tarczycę, przyjmuje każdego dnia pewną dawkę leków – jej ustalenie może trwać miesiącami, zanim odczuje się poprawę. To dlatego kobiety z chorą tarczycą unikają stosowania antykoncepcji hormonalnej.

– Większość lekarzy twierdzi, że z medycznego punktu widzenia chora tarczyca nie jest przeciwwskazaniem do stosowania pigułki hormonalnej, jednakże przez sześć lat działalności Lady-Comp w Polsce bardzo często odbieraliśmy i nadal odbieramy telefony od kobiet, które nie są przekonane do tego, by brać kolejną tabletkę – tłumaczy Aleksandra Demiańczyk.

– Skutki uboczne, częste przy tabletkach antykoncepcyjnych, jak np. obniżenie nastroju czy spadek libido, mogłyby zafałszować efekty leczenia tarczycy, a przecież w tym okresie obserwacja własnego samopoczucia jest niezwykle ważna – mówi biolożka. – Dlatego też komputery cyklu Lady-Comp czy Pearly, przy skuteczności 99,36 proc., czyli takiej samej jak pigułka, stanowią doskonałą alternatywę, bo nie ingeruje w organizm kobiety.

Choroby tarczycy a komputer cyklu

Stosowanie komputera cyklu umożliwia wychwycenie anomalii i nieprawidłowego cyklu. Często cykle kobiety mającej problemy z tarczycą charakteryzują się bardzo niskimi temperaturami w fazie przed owulacją, co skłania kobietę do zainteresowania się tarczycą i zrobienia badań w tym kierunku. Wydruki cyklu uzyskane dzięki stosowaniu komputera cyklu mogą być również przydatne przy obserwowaniu postępów leczenia.

Podejrzewasz u siebie chorobę tarczycy?

To nie czekaj, tylko zrób badania. – Często zdarza się, że lekarz pierwszego kontaktu kieruje nas na badania poziomu TSH. Bywa, że mimo chorej tarczycy wyniki te są w normie – mówi ekspertka.

– Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego organizmu i świadomość własnego zdrowia czy samopoczucia. Jeżeli mimo poprawnych wyników TSH, występują niepokojące objawy, warto wykonać badania mierzące poziom FT3 i FT4, a także USG tarczycy – radzi Aleksandra Demiańczyk. – Dopiero tak kompleksowe badania pozwolą ocenić stan tarczycy, a co za tym idzie – zdrowie.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: choroby tarczycy – niedoczynność i nadczynność

Reklama
Reklama
Reklama