Reklama

Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnych metod planowania rodziny lub po prostu chciałabyś wiedzieć, kiedy dokładnie dochodzi w twoim organizmie do owulacji, możesz zaopatrzyć się w termometr owulacyjny. Czym różni się on od zwykłego termometru i jak go stosować? Podpowiadamy!

Reklama

Co to jest termometr owulacyjny?

Termometr owulacyjny służy do pomiaru temperatury ciała, czyli podobnie jak zwykły termometr. Wyglądem również przypomina przedmiot, który używamy, by sprawdzić, czy nie mamy gorączki w przypadku choroby. Jednak między zwykłym termometrem a termometrem owulacyjnym jest pewna znacząca różnica – chodzi o dokładność pomiaru. Termometr owulacyjny jest dużo bardziej precyzyjny. Można mierzyć nim temperaturę w przedziale 35,5-38,5 stopnia C z dokładnością do 0,05 stopnia. Termometr ten przydaje się kobietom, które stosują tzw. naturalne metody planowania rodziny. Dzięki niemu można wywnioskować, kiedy pojawiają się dni płodne, a kiedy jest etap niepłodności.

O czym świadczy temperatura wskazywana na termometrze owulacyjnym?

Termometr ten służy do badania, czy doszło do owulacji, czy też nie. Żeby się tego dowiedzieć, kobieta musi poznać najpierw swoją podstawową temperaturę ciała (musi badać ją regularnie o tej samej porze). Jeśli w cyklu zdarzają się momenty, kiedy temperatura jest raz wyższa, a raz niższa, wówczas to sygnał, że następuje owulacja. Tuż po niej dochodzi do wzrostu temperatury ciała na skutek działania progesteronu. Jeśli ta faza trwa dłużej, może to świadczyć o ciąży, ponieważ na początku ciąży tego hormonu jest znacznie więcej w ciele kobiety.

Kiedy temperatura może wskazywać na owulację, choć wcale do niej nie doszło?

Wyższa temperatura nie zawsze oznacza dni płodnych. Czasami dzieje się tak, że organizm ma podniesioną temperaturę, która wcale nie świadczy o jajeczkowaniu, a o zakłóceniach, do których doszło. Mogą to być przypadki, gdy kobieta:

  • jest chora, przeziębiona;
  • bierze jakieś leki;
  • miała duży wysiłek fizyczny;
  • pracuje lub jest aktywna w nocy;
  • nagle zmienia swój stały rytm dobowy;
  • zmienia strefę klimatyczną;
  • doświadcza stresu i napięcia psychicznego.

Jak stosować termometr owulacyjny?

Istnieje kilka zasad, których kobieta musi przestrzegać, by pomiar temperatury był miarodajny. Stosowanie tego termometru wymaga skrupulatności. Musi bowiem codziennie przez jakiś czas mierzyć sobie temperaturę ciała, a następnie zapisywać ją na specjalnych kartach obserwacji cyklu miesięcznego. Ważne jest przy tym, by:

  • rozpocząć pomiar od pierwszego dnia cyklu;
  • mierzyć temperaturę zawsze o tej samej porze dnia, od razu po przebudzeniu, ale jeszcze zanim się wstanie z łóżka;
  • czas pomiaru temperatury powinien być zawsze identyczny;
  • zawsze należy badać temperaturę w tym samym miejscu na ciele – w ustach, pochwie lub odbytnicy.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama