Reklama

Ananas to egzotyczny owoc o słodko-kwaśnym i jednocześnie nieco cierpkim smaku. Można dostać go w puszkach, już obranego i przygotowanego do spożycia, świeżego albo w formie soku ananasowego. Obecnie dostępny jest w niemalże każdym dyskoncie. Jednak wokół ananasa, zwłaszcza w diecie ciężarnych, narosło wiele mitów. Czy faktycznie nie można jeść ananasa w ciąży?

Reklama

Czy w ciąży można jeść ananasa?

Tak, jedzenie ananasa w ciąży w niewielkich ilościach jest dozwolone. Mity związane ze spożywaniem ananasa w ciąży wynikają z obecności jednego składnika. Ananas zawiera bromelaninę, czyli enzym, który wykorzystywany jest w suplementacji (przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i poprawia trawienie), a także w kosmetyce – jest składnikiem peelingów enzymatycznych, które złuszczają martwy naskórek.

To właśnie bromelanina jest składnikiem, przez który ananas bywa niezalecany w ciąży. Bromelanina posiada właściwości zmiękczające szyjkę macicy, co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia skurczów macicy, krwawienia i porodu przedwczesnego lub poronienia. Nie ma jednak badań, które potwierdziłyby te obawy – tym bardziej że największe ilości bromelaniny obecne są w trzonie ananasa, nie w słodkim miąższu, który zjadamy.

Świeży ananas w ciąży

Zjedzenie plastra świeżego ananasa (albo i kilku plasterków) nie zaszkodzi ciąży. Zgodnie z aktualną wiedzą naukową, aby bromelanina miała wywołać przedwczesne skurcze, należałoby zjeść co najmniej kilka całych ananasów. Nie ma więc powodów, aby unikać tego owocu w ciąży. Należy jednak mieć na uwadze, że ananas, zwłaszcza świeży, ma wysoki indeks glikemiczny. Ciężarne z cukrzycą ciążową powinny zjadać go jako niewielką przekąskę lub dodatek w daniu (np. na pizzy czy jako składnik sałatki).

Kupując świeżego ananasa, zwróć uwagę na jego liście oraz spód. Jeśli liście są brązowawe, wysuszone, a na spodzie owocu pojawiają się ślady pleśni, owoc jest przejrzały i nie należy go jeść! Wybieraj owoce o intensywnie zielonych liściach i zielono-żółtej skórce.

Ananas z puszki w ciąży

Ananas z puszki jest pyszny, słodki, ale niekoniecznie zdrowy. Cukrowa zalewa, w której pływają cząstki owocu, to puste kalorie. Jednak największym problemem ananasa z puszki jest... puszka. Jedzenie z puszki nie należy do najzdrowszych, zwłaszcza jeśli produkty w nim zawarte są kwaśne (np. pomidory czy właśnie ananasy). Aluminium, z którego wykonane są puszki, to tak naprawdę czysty glin. Osoby zdrowe nie będą miały problemu z oczyszczeniem organizmu z glinu, natomiast ciężarne (a także dzieci) przez spowolnienie układu wydalniczego mogą być narażone na nadmierne odkładanie się tego pierwiastka w organizmie.

Dodatkowo ananas z puszki poddany jest obróbce termicznej, co znacząca zmniejsza ilość znajdujących się w nim wartościowych składników odżywczych. Niewielkie ilości ananasa z puszki nie powinny zaszkodzić, jednak świeży ananas jest o wiele lepszym wyborem.

Sok ananasowy w ciąży

Sok z ananasa ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, więc z powodzeniem może być pity przez kobiety w ciąży. Warto jednak sięgnąć po sok z ananasa, a nie nektar – nektar to rozcieńczony sok z dodatkową zawartością niepotrzebnego cukru. Należy pamiętać, że głównym napojem w diecie ciężarnych powinna być woda. Szklanka soku ananasowego (najlepiej świeżo wyciskanego) w ciąży może być jednak słodką przekąską między posiłkami albo deserem.

Ananas w ciąży – właściwości

Ananas to źródło witaminy C, witaminy A, witamin z grupy B, folianów, magnezu i żelaza. Stanowi on prawdziwą skarbnicę witamin, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju ciąży. 100 gramów ananasa zawiera 50 kalorii.

Ananas na poród – czy to ma szansę zadziałać?

Pod koniec ciąży ananas może być zalecany jako naturalny środek przyspieszający poród z uwagi na zawartą w nim bromelaninę. Pod koniec ciąży lub po terminie można pokusić się o zjedzenie większej ilości ananasa. Nie ma żadnej gwarancji, że wywoła on przedwcześnie poród, niemniej to jedna z najprzyjemniejszych domowych metod wywoływania porodu. Pod żadnym pozorem nie powinno się jednak przyjmować suplementów z bromelaniną!

Mamy karmiące piersią również mogą spożywać ananasa. Należy jednak bacznie obserwować reakcje dziecka i w razie wystąpienia u niego uczulenia wyłączyć ananasa z diety.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama