Kalkulator terminu porodu – oblicz termin porodu
Kalkulator terminu porodu pomoże obliczyć, kiedy nastąpi poród. Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki i poznaj orientacyjną datę porodu. Kalkulator obliczy ją na podstawie reguły Naegelego.
Odpowiedź na pytanie: kiedy poród, to jedna z podstawowych informacji dla każdej ciężarnej. Sprawdź w naszym kalkulatorze terminu porodu, kiedy teoretycznie powinna wypaść data porodu.
Kalkulator terminu porodu - jak działa?
Zaznacz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, wybierz długość swojego cyklu miesiączkowego i oblicz termin porodu.
Kalkulator terminu porodu obliczy przybliżoną datę porodu, poda też, w którym tygodniu ciąży jesteś, ile dni zostało do porodu i jak rośnie twoje dziecko. Będziesz mogła sprawdzić, spod jakiego znaku zodiaku będzie twoje dziecko (o ile urodzi się w wyliczonym terminie), oraz które znane osobistości urodziły się tego dnia. Może to także właściwy czas na rozpoczęcie szukania imienia dla dziecka?
Jak obliczyć termin porodu?
Pamiętaj, że obliczenia z kalkulatora terminu porodu są orientacyjne. Kalkulator działa w oparciu o regułę Naegelego, która bazuje na pierwszym dniu ostatniej miesiączki - ten termin da się precyzyjnie ustalić i dlatego używa się go w kalkulatorach terminu porodu. Ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), licząc od daty ostatniej miesiączki, jeżeli okres pojawiał się regularnie, tj. co 28-30 dni. Tak wygląda wzór w regule Naegelego:
termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + rok – 3 miesiące + 7 dni
Ze wzoru można obliczyć tzw. średni czas trwania ciąży prawidłowej. Przyjmuje się w nim, że trwa ona 9 miesięcy i 7 dni, czyli ok. 40 tygodni.
Pamiętaj, że faktyczny termin porodu może wypaść w ciągu dwóch tygodni przed i dwóch tygodni po wyliczonym terminie. To aż 4 tygodnie, w ciągu których może urodzić się dziecko.
Termin porodu przy nieregularnej miesiączce
Jeśli odstępy między miesiączkami były dłuższe lub krótsze, to wyliczony według reguły Naegelego termin porodu może nie być precyzyjny.
Dla kobiet, które mają regularne miesiączki, ale ich cykle trwają mniej lub więcej niż 28 dni, stosuje się rozszerzoną regułę Naegelego:
data porodu = data pierwszego dnia ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni =/–X
X oznacza, o ile dni różni się długość cyklu od 28 dni. Przy cyklach krótszych, odejmuje się wartość X, przy dłuższych – dodaje wartość X.
Termin porodu liczony od dnia zapłodnienia
Przypada na 266 dzień od momentu, gdy plemnik wniknie do komórki jajowej (to dokładnie 38 tygodni). Zazwyczaj jednak bardzo trudno stwierdzić, kiedy doszło do zapłodnienia, dlatego używa się daty ostatniej miesiączki i dolicza się do niej 40 tygodni.
Termin porodu z USG
Najdokładniejszy termin porodu lekarz może prognozować na podstawie wyników badania USG, które przeprowadza na wczesnym etapie ciąży, zwykle w 7-8 jej tygodniu. W czasie badania lekarz sprawdzi tzw. CRL, czyli długość płodu od szczytu główki do końca pośladków (długość ciemieniowo-siedzeniowa). Na tym etapie ciąży wszystkie zdrowe płody rozwijają się w takim samym tempie, dlatego można dość precyzyjnie określić wiek ciąży na podstawie tego jednego wymiaru.
Zwykle jednak lekarz bierze pod uwagę termin wyliczany wg reguły Naegelego i ewentualnie koryguje go, opierając się na wyniku pomiaru CRL.
W przypadku kobiet nieregularnie miesiączkujących najdokładniejszy termin porodu wyznaczany jest na podstawie pierwszego badania USG, gdyż CRL pozwala z dużym przybliżeniem określić, kiedy doszło do zapłodnienia.
Inne metody wyznaczania terminu porodu
Pomiar CRL na późniejszych etapach ciąży nie pozwala już precyzyjnie określić wieku ciąży, a co za tym idzie i terminu porodu. Dlatego u kobiet, które dopiero w zaawansowanej ciąży trafiają do lekarza, termin porodu wylicza się według daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a jeśli kobieta go nie pamięta, lekarz może próbować ocenić wiek ciąży i termin porodu po następujących objawach:
- między 2 a 8 tygodniem ciąży dochodzi do rozpulchnienia szyjki macicy
- od 10 tygodnia ciąży aparatura wykrywa bicie serca płodu
- od 18 tygodnia serce płodu można już wysłuchać przez stetoskop
- od 20 tygodnia pierwszej ciąży (i 18 tygodnia ciąży kolejnej) wyczuwane są ruchy płodu
- w 24 tygodniu ciąży dno macicy jest na wysokości pępka.