kiedy dochodzi do zapłodnienia
fot. Adobe Stock

Kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

To, kiedy dochodzi do zapłodnienia, zależy od kilku czynników. Aby dojrzała komórka jajowa mogła połączyć się z plemnikiem, na ogół musi dojść do współżycia i wytrysku męskiego nasienia do pochwy. Dodatkowo kobieta powinna być w fazie płodnej, w której miejsce ma owulacja. To ogólna zasada, od której są wyjątki w postaci przypadków zajścia w ciążę przy stosunku przerywanym (bez wytrysku). Opisujemy również, kiedy dochodzi do poczęcia dziecka w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).
Joanna  Biegaj
kiedy dochodzi do zapłodnienia
fot. Adobe Stock
Do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem, dochodzi przed owulacją oraz w trakcie dni płodnych (zwykle między 13. a 15. dniem przed kolejną miesiączką). Do zapłodnienia może dojść poprzez współżycie lub w wyniku zastosowania metody in vitro, która polega na zapłodnieniu pozaustrojowym. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem odbywa się zatem albo w ciele kobiety, albo w naczyniu laboratoryjnym. Opisujemy, kiedy dokładnie dochodzi do poczęcia nowego życia.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia po stosunku?

Aby doszło do zapłodnienia, plemniki muszą dotrzeć do komórki jajowej w ciągu 24 (maksymalnie 48) godzin od jej uwolnienia z pęcherzyka Graafa. W tym czasie komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia.

Czas, w którym dojdzie do zapłodnienia po owulacji, jest uzależniony od tego, ile plemniki przetrwają w ciele kobiety. Zazwyczaj wytrzymują trzy dni, niektóre z nich, te wyjątkowo silne – nawet od pięciu dni do tygodnia. Do zapłodnienia może zatem dojść 3 dni przed owulacją, w dniu owulacji oraz dwa dni po niej.

Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem – muszą upłynąć ok. 24 godziny, aby powstała zygota. Następnie w ciągu 3-4 dni zygota przedostaje się do macicy. Tam następuje końcowy etap zapłodnienia, czyli zagnieżdżenie się zarodka. Od momentu, gdy plemnik wniknie do komórki jajowej, do chwili zagnieżdżenia się zarodka może minąć 7-12 dni.

Czas, w którym dochodzi do zapłodnienia, zależy między innymi od:
  • ruchliwości plemników,
  • indywidualnych możliwości organizmu każdej kobiety,
  • synchronizacji plemnika z komórką jajową. 

Kiedy dochodzi do zapłodnienia po inseminacji?

Do zapłodnienia metodą in vitro (inseminacji) dochodzi poprzez połączenie komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Aby wyznaczyć przybliżony moment owulacji, kobieta przyjmuje lek na wywołanie jajeczkowania (wywołuje on owulację i dojrzewanie komórki jajowej). 

Zapłodnienia in vitro powinno odbyć się nie później niż do 4. godzin po uzyskaniu komórek jajowych, czyli 38-40 godzin po podaniu kobiecie leku na ich dojrzewanie.

Zapłodnienie bez wytrysku: czy jest możliwe?

Aby zapłodnienie było możliwe, wytrysk musi odbyć się do pochwy. Ciąża bez wytrysku w pochwie jest niemal niemożliwa. Plemniki na pościeli giną od razu, natomiast w ciepłym i wilgotnym kroczu kobiety są w stanie przetrwać jedynie kilka minut. Szanse na zapłodnienie są wtedy bardzo niewielkie – zależy to od tego, jak blisko wejścia do pochwy znajdą się plemniki oraz w jak szybkim czasie przeniosą się do niej. Aby doszło do zapłodnienia – plemniki muszą mieć naprawdę dogodne warunki do przeżycia.
W trakcie stosunku, oprócz spermy, wydziela się także preejakulat, który może zawierać żywe plemniki i doprowadzić do zapłodnienia.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy