Co znaczą ruchy dziecka w brzuchu?

Ruchy dziecka najpierw czuje tylko mama. Potem może ich doświadczyć każdy, kto przyłoży dłoń do brzucha. Dzięki ruchom dziecka można kontrolować kondycję maleństwa, ale też dowiadywać się, że dziecko właśnie zareagowało na jakiś bodziec.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, mama, tata, ciąża, brzuszek

W pierwszej ciąży ruchy dziecka w brzuchu poczujesz prawdopodobnie między 20. a 24. tygodniem. A gdy spodziewasz się kolejnego potomka trochę szybciej – ok. 17. tygodnia. Twoje maleństwo zaczyna się jednak poruszać dużo wcześniej, niż jesteś w stanie to odczuć. Pręży się, jak określają to lekarze, już od 7–8. tygodnia od poczęcia. Można to zaobserwować dzięki aparaturze USG. A już mniej więcej miesiąc później jest w stanie wykonać salto w tył lub przód. Osiąga też inną umiejętność związaną z pracą jego mięśni – marszczy czoło. Między 13. a  17. tygodniem uczy się ssać, ziewać i porusza się kiedy występuje czkawka u płodu. Dziecko w brzuchu ćwiczy swoje mięśnie i stawy, podnosi sprawność, by sprostać trudom porodu.

Jaki bodziec, taka reakcja dziecka

Płód poprzez swoje ruchy może reagować na:
  • smak i zapach potrawy, którą zjadłaś – docierają one do malucha poprzez płyn owodniowy;
  • dźwięki – dziecko słyszy je od 24. tygodnia. Gdy badano maluszki, które miały mniej więcej 26 tygodni życia płodowego, zaobserwowano, że stawały się bardziej ruchliwe, słysząc znane odgłosy. Przestawały się poruszać, kiedy docierały do nich nieznane dźwięki;
    Polecamy: Co słychać u mamy w brzuchu?
  • silne emocje, które przeżywa mama. Pod ich wpływem dziecko jest o wiele bardziej aktywne. Im silniejsze reakcje emocjonalne mamy, tym płód porusza się intensywniej. Jest to efekt działania substancji wytwarzanej w twoim organizmie podczas zmian nastroju. W żaden sposób nie szkodzisz jednak dziecku, jeśli nie jesteś całkowicie zrelaksowana. Staraj się jednak, również dla własnego komfortu, unikać nadmiernych stresów.
Czytaj też: Jak stres w ciąży może wpływać na dziecko?


Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Ocena (11 ocen)

4.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy