kobieta, mama, tata, ciąża, brzuszek

Co znaczą ruchy dziecka w brzuchu?

Ruchy dziecka najpierw czuje tylko mama. Potem może ich doświadczyć każdy, kto przyłoży dłoń do brzucha. Dzięki ruchom dziecka można kontrolować kondycję maleństwa, ale też dowiadywać się, że dziecko właśnie zareagowało na jakiś bodziec.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, mama, tata, ciąża, brzuszek

W pierwszej ciąży ruchy dziecka w brzuchu poczujesz prawdopodobnie między 20. a 24. tygodniem. A gdy spodziewasz się kolejnego potomka trochę szybciej – ok. 17. tygodnia. Twoje maleństwo zaczyna się jednak poruszać dużo wcześniej, niż jesteś w stanie to odczuć. Pręży się, jak określają to lekarze, już od 7–8. tygodnia od poczęcia. Można to zaobserwować dzięki aparaturze USG. A już mniej więcej miesiąc później jest w stanie wykonać salto w tył lub przód. Osiąga też inną umiejętność związaną z pracą jego mięśni – marszczy czoło. Między 13. a  17. tygodniem uczy się ssać, ziewać i porusza się kiedy występuje czkawka u płodu. Dziecko w brzuchu ćwiczy swoje mięśnie i stawy, podnosi sprawność, by sprostać trudom porodu.

Jaki bodziec, taka reakcja dziecka

Płód poprzez swoje ruchy może reagować na:
  • smak i zapach potrawy, którą zjadłaś – docierają one do malucha poprzez płyn owodniowy;
  • dźwięki – dziecko słyszy je od 24. tygodnia. Gdy badano maluszki, które miały mniej więcej 26 tygodni życia płodowego, zaobserwowano, że stawały się bardziej ruchliwe, słysząc znane odgłosy. Przestawały się poruszać, kiedy docierały do nich nieznane dźwięki;
    Polecamy: Co słychać u mamy w brzuchu?
  • silne emocje, które przeżywa mama. Pod ich wpływem dziecko jest o wiele bardziej aktywne. Im silniejsze reakcje emocjonalne mamy, tym płód porusza się intensywniej. Jest to efekt działania substancji wytwarzanej w twoim organizmie podczas zmian nastroju. W żaden sposób nie szkodzisz jednak dziecku, jeśli nie jesteś całkowicie zrelaksowana. Staraj się jednak, również dla własnego komfortu, unikać nadmiernych stresów.
Czytaj też: Jak stres w ciąży może wpływać na dziecko? [content:8_580,8_113,8_83,0_4549:CMNews]


Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Ruchy dziecka - to jest ważne

Te wzruszające kopnięcia dziecka niosą również cenne informacje, w jakiej ono jest formie. Dlatego:
  • od drugiego trymestru ciąży lekarz będzie cię pytał o ruchy dziecka. Przygotowując się do wizyty, przypomnij sobie, jak często je czujesz i na ile są energiczne. Możesz zostać poproszona, by codziennie notować swoje spostrzeżenia;
    Wydrukuj: Kalendarz badań w ciąży
  • po 28. tygodniu ciąży powinnaś odczuwać minimum 10 ruchów w ciągu dnia między godziną 9 a 21. Gdyby okazało się, że dziecko jest mniej aktywne, skontaktuj się z lekarzem. Zrób to także wtedy, gdy zauważysz nagły spadek ruchliwości płodu i to bez względu na to, czy miałaś prowadzić dzienniczek liczby kopnięć, czy nie.
  [content:0_4569,0_22628,0_21583,0_18914:CMNews]

Czy wiesz, że...

Gdy kładziesz ręce na swoim brzuchu, dziecko to czuje. I sprawia mu to przyjemność. Ruchliwy maluszek uspokaja się wtedy, a śpiący może z tego powodu nawet przerwać swoją drzemkę.

Czytaj też: Czekolada i 20 innych rzeczy, które poprawią nastrój dziecka w brzuchu
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy