Ciąża bez objawów: czy to w ogóle możliwe?!
Ciążę bez objawów jest możliwa. W zależności od podłoża ciąży bezobjawowej czasem nawet test ciążowy może dać wynik negatywny, choć kobieta spodziewa się dziecka. Zdarzają się nawet przypadki rozpoznania ciąży dopiero na sali porodowej.
- Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Ciąża bez objawów nie jest rzadkością, choć pojęcie to dla wielu osób brzmi abstrakcyjnie (zwłaszcza dla kobiet, które pierwsze objawy ciąży, takie jak mdłości czy tkliwość piersi, zauważyły niemal tuż po zapłodnieniu).
Jak ustalili naukowcy z „Journal of the Royal Society of Medicine”, 1 na 475 kobiet nie odczuwa żadnych objawów w ciąży przez wiele tygodni. Panie te zazwyczaj dowiadują się, że zostaną mamą dopiero po piątym miesiącu ciąży.
Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że 1 na 2500 kobiet dowiaduje się o ciąży dopiero w chwili rozpoczęcia akcji porodowej. O takim przypadku pisaliśmy w artykule: Ciąża z zaskoczenia: myślała, że to skurcze żołądka, okazało się, że rodzi.
Spis treści:
- Czy ciąża bez objawów jest możliwa?
- Ciąża bez objawów: u kogo może wystąpić?
- Ciąża bez objawów: kiedy udać się do specjalisty?
Czy ciąża bez objawów jest możliwa?
Brak miesiączki, nudności, wymioty, zgaga, ból i powiększenie piersi, zwiększony apetyt – to najczęstsze z pierwszych objawów ciąży. Zdarza się jednak, że kobieta mimo tego, że jest w ciąży, nie odczuwa żadnych objawów. Najczęściej jednak taki stan nie trwa długo i objawy pojawiają między 5 a 12 tygodniem od poczęcia.
Ciąża wyparta
Gdy kobieta znajduje się na zaawansowanym etapie ciąży, a objawy wciąż nie wystąpiły, lekarz może podejrzewać tzw. ciążę wypartą o podłożu psychologicznym. Występuje ona, gdy kobieta nie chce pogodzić się z tym, że zostanie mamą, i wypiera tę wiadomość ze swojej świadomości. Co ciekawe, ciężarna robi to tak skutecznie, że wszelkie zmiany hormonalne są u niej niemal niezauważalne (mylić potrafi się nawet test ciążowy!).
Ciąża ukryta
Ciąże wyparte to jednak bardzo rzadkie przypadki. Dużo częściej u kobiet występuje tzw. „ciąża z zaskoczenia”, w medycynie określana mianem ciąży ukrytej lub tajemniczej (z ang. cryptic pregnancy). To sytuacja, w której konwencjonalne badania medyczne, kondycja ani stan fizyczny kobiety nie wskazują na ciążę, a ciężarne dopiero w momencie porodu dowiadują się, o tym, że spodziewały się dziecka. Nie jest to częste zjawisko, ale też nie jest ono zupełnie niespotykane.
Ciąża bez objawów: u kogo może wystąpić?
Każda ciąża jest inna – objawy występujące w pierwszej ciąży, mogą nie pojawić się w drugiej i odwrotnie. Co więcej, każda kobieta może odczuwać, że spodziewa się dziecka w nieco inny sposób.
Brak widocznych objawów ciąży nie musi być powodem do zmartwień, nie oznacza jednak, że jest to pozytywny sygnał. U części kobiet typowe objawy rzeczywiście mogą nie wystąpić, z kolei inne ciężarne mogą je po prostu przeoczyć.
Objawy ciąży zwykle trudniej zauważyć u kobiet:
- otyłych, które mogą mieć problem z zauważeniem ciąży zarówno ze względu na ilość tkanki tłuszczowej, jak i z uwagi na występowanie dolegliwości, które mogą się wiązać z otyłością (takich jak np. nieregularne cykle miesiączkowe);
- cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS) i związane z nim wahania hormonów oraz zaburzoną regularność miesiączkowania;
- w okresie okołomenopauzalnym, w którym występuje proces zaniku miesiączki (krwawienia są skąpe, nieregularne) oraz zmiany hormonalne;
- stosujących antykoncepcję hormonalną (pigułki antykoncepcyjne) i wkładki domaciczne (IUD) – są to jedne z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, jednak zdarzają się sytuacje, w których można zajść w ciążę przyjmując hormony lub z założoną wkładką domaciczną;
- które urodziły, ale jeszcze nie pojawiła się miesiączka po ciąży – karmienie może opóźnić owulację, a stan poporodowy (np. zmęczenie, bolesność piersi, wahania hormonów) można pomylić z kolejną ciążą;
- uprawiających intensywnie sport i mających niską zawartość tkanki tłuszczowej – w tym przypadku często występuje zanik miesiączki związany z niskim poziomem niektórych hormonów;
- zmagających się z innymi zaburzeniami hormonalnymi, które powodują nieregularne miesiączki;
- chorujących na choroby psychiczne (takie jak schizofrenia);
- uzależnionych.
Testy ciążowe wykrywają obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej, którą wydzielają tkanki zarodka we wczesnym stadium ciąży) w moczu. Dają one 99,9 proc. skuteczności. Czasem zdarza się, że poziom hCG jest u kobiety tak niski, że test nie jest w stanie go wykryć. Ciężarne z niskim poziomem hCG mogą też długo nie odczuwać żadnych objawów ciąży.
Ciąża bez objawów: kiedy udać się do specjalisty?
Z lekarzem należy się skonsultować w sytuacji, gdy objawy ciąży nie wstępują, ale i tak podejrzewasz, że możesz spodziewać się dziecka, bo zrobiłaś test ciążowy i wynik jest pozytywny.
Brak objawów ciąży może towarzyszyć ciąży pozamacicznej (jest zlokalizowana poza jamą macicy). Dopiero później mogą pojawić się niepokojące symptomy jak bóle brzucha, krwawienie, ból górnej części ramienia, ogólne złe samopoczucie, potliwość, bladość skóry i szybsza akcja serca. Na szczęście test ciążowy zwykle wykazuje taką ciążę. Choć brakuje innych typowych objawów, należy szybko zgłosić się do lekarza, bo ciąża pozamaciczna może stanowić poważne zagrożeni dla zdrowia, a nawet życia kobiety.
Powodem do niepokoju zawsze powinno być nagłe zaniknięcie objawów ciąży. Jeżeli do tej pory występowały charakterystyczne objawy, a nagle zaniknęły, koniecznie udaj się do lekarza – szczególnie jeśli do zaniku objawów ciąży doszło w pierwszym trymestrze. Lekarz przebada cię i sprawdzi, czy płód rozwija się prawidłowo, czy nie doszło np. do poronienia.
Specjalistyczna opieka w trakcie ciąży jest kluczowa dla dobra matki i dziecka. Tylko regularnie odwiedzając lekarza, możemy na czas wykryć ewentualną chorobę i wszelkie nieprawidłowości, i odpowiednio na nie zareagować.
Źródło:
Baby Center
Journal of the Royal Society of Medicine
Zobacz też: