Zastanawiasz się, jak zrobić test ciążowy, by uzyskać pewną odpowiedź? Ważna jest pora dnia, pobrana próbka moczu i czas, jaki upłynął od ostatniej miesiączki. Tylko po spełnieniu kilku ważnych warunków test wiarygodnie sprawdzi poziom hormonu hCG, który pojawia się we krwi i w moczu kobiety po zapłodnieniu.

Reklama

Spis treści:

Jak zrobić test ciążowy?

Przy wyborze testu można kierować się ceną, sposobem wykonania lub wrażliwością testu – testy ciążowe mają różną czułość na hormon hCG w moczu. Czułość testów ciążowych dostępnych na rynku wynosi od 10 mIU/ml do 25 mlU/ml. Liczby oznaczają poziom hormonu beta hCG, jaki test jest w stanie wykryć w moczu (im mniejsza wartość wykrywalnego hormonu, tym wcześniej test wykryje ciążę).

Jeśli już masz zakupiony test ciążowy do zrobienia domowym sposobem, na spokojnie przeczytaj ulotkę, najlepiej dzień wcześniej. Na rynku dostępne są różne testy i choć ich działanie jest podobne, sposób wykonania poszczególnych testów może się nieco różnić. Dla wielu kobiet wykonanie testu to duże emocje, dlatego do wykonania testu warto przystąpić na spokojnie i z wiedzą, jak to zrobić.

Sprawdź również datę ważności testu ciążowego. Przeterminowany nie nadaje się do użytku. Pamiętaj także, że każdy test jest jednorazowy i nie nadaje się do powtórnego wykorzystania.

Zobacz także

Kiedy zrobić test ciążowy? Każdy test ciążowy z moczu należy wykonać rano po przebudzeniu – to wtedy stężenie hormonu hCG w moczu jest najwyższe. Pamiętaj, aby wykluczyć pierwsze kilka kropel moczu, czyli tzw. strumień początkowy. W ulotce zajdziesz także informację, po ilu minutach wynik jest wiarygodny.

Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Nie ma sensu robić testu przed terminem spodziewanej miesiączki. Test ciążowy zrób najwcześniej w dniu, w którym oczekujesz okresu, czyli ok. 14 dni po owulacji. Jeśli nie wiesz, kiedy miałaś owulację, oblicz to w kalendarzu dni płodnych.

Jak zrobić test ciążowy – najczęstsze błędy:

  • wykonujesz test zbyt wcześnie (przed terminem spodziewanej miesiączki);
  • robisz test po południu lub wieczorem;
  • używasz przeterminowanego testu ciążowego (nie kupuj testów na zapas!);
  • przed zrobieniem testu nie obmywasz okolic intymnych (do testu może dostać się np. śluz lub inna wydzielina);
  • mocz jest za bardzo rozcieńczony (wieczorem piłaś dużo wody, a w nocy kilka razy oddawałaś mocz).

Jak zrobić test ciążowy płytkowy

Zacznij od podmycia się i zebrania środkowego strumienia moczu do czystego i suchego pojemnika z plastiku lub szkła. Otwórz test ciążowy. Ułóż na płaskiej powierzchni płytkę testową. Weź pipetę i nabierz do niej trochę moczu. Wkropl do okienka oznaczonego napisem SAMPLE lub S zalecaną w ulotce liczbę kropel moczu. Jeśli przy wkraplaniu powstaną w okienku bąbelki, zlikwiduje je końcem pipety. Po 3-5 minutach można odczytać wynik testu.

Jak zrobić test ciążowy paskowy

Po umyciu okolic intymnych i ich osuszeniu zbierz próbkę środkowego strumienia moczu do pojemnika (czystego i suchego). Otwórz test i wyjmij pasek testowy. Zanurz go w próbce moczu końcem oznaczonym strzałkami skierowanymi w dół. Pasek zanurza się do wskazanej na nim wysokości, nie bardziej. Pasek musi pozostać w moczu tak długo, aż na dolnej części membrany testowej pojawi się czerwonawe zabarwienie – trwa to zwykle ok. 10 sekund.

Wyjmij pasek i połóż go na suchej czystej powierzchni. Wynik odczytaj po upływie 3 minut od wyjęcia paska z próbki moczu, ale nie później niż po upływie 10 minut od tego czasu.

Jak zrobić test ciążowy strumieniowy

Test strumieniowy nazywa się też testem flamastrowym, gdyż z wyglądu przypomina on pisak. Aby przeprowadzić test ciążowy z jego pomocą, trzeba zdjąć skuwkę i podstawić na ok. 10 sekund odsłoniętą w ten sposób końcówkę pod środkowy strumień moczu. Następnie trzeba ponownie założyć skuwkę i test umieścić poziomo na płaskiej powierzchni, okienkami testowymi do góry. Po 1-5 minutach wynik jest gotowy.

Zamiast podstawiać końcówkę pod strumień moczu, można ją na ok. 10 sekund zanurzyć w moczu zebranym do pojemnika.

Jak odczytać wynik testu ciążowego z moczu?

Zarówno w przypadku testów płytkowych, strumieniowych, jak i paskowych dwie kreseczki oznaczają pozytywny test ciążowy, czyli że na ok. 99% jesteś w ciąży. W przypadku testu cyfrowego będzie to znak „plus” lub odpowiedni napis. Jeśli w polu odczytu znajduje się tylko jedna kreska, wynik testu ciążowego jest negatywny. Ale wcale nie musi on oznaczać braku ciąży. Warto test powtórzyć za kilka dni lub wykonać badanie hCG z krwi. Czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale nie do implantacji zarodka.

Jak zrobić test ciążowy z krwi

Trzeba oddać krew, ale nie trzeba być na czczo ani nie trzeba zgłaszać się z samego rana. Próbka krwi pojedzie do laboratorium, w którym zbadana zostanie ilość hormonu b-hCG, Jest to podjednostka beta hormonu hCG, która można wykryć na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Test ciążowy z krwi można zrobić już po upływie 10 dni od współżycia, ale aby wynik był 100 proc. miarodajny, lekarze zalecają, aby wstrzymać się z oddaniem krwi do terminu, w którym powinna wystąpić najbliższa miesiączka. Wynik testu jest do odbioru zwykle po upływie 24 godzin od pobrania krwi. Poziom b-hCG pozwala też lekarzowi wstępnie ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Jeśli od lekarza otrzymasz skierowanie na test ciążowy z krwi, wykonasz go bezpłatnie. Można też poddać się temu testowi na własne życzenie, ale trzeba wtedy za niego zapłacić (cena zależy od przychodni).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama