Reklama

To moment, w którym dziecka zaczyna rosnąć coraz szybciej i może ci przez to dokuczać wilczy głód oraz duży apetyt. Uważaj na to, co teraz jesz – nie chcesz chyba, żeby maluch odżywiał się fast foodami? Sięgaj po zdrowe warzywa, kasze i chude mięso. To również czas, w którym z powodu wielkości dziecka, wzrasta ryzyko ciążowej rwy kulszowej.

Reklama

Jak się rozwija ciąża?

W 30. tygodniu ciąży zaczyna dopadać cię duzy apetyt. Nie żałuj sobie jedzenia, ale wybieraj mądrze i zdrowo. Zamiast frytek – pochrup świeże warzywa, ale nie odchudzaj się! Pregoreksja (anoreksja/niedowaga ciężarnej) jest dużo groźniejsza niż przejedzenie. Unikaj kąpieli w wannie, a podczas brania prysznica szczególnie na siebie uważaj – ryzyko pośliślięcia się na wlgotnej podłodze czy w brodziku jest duże, a ty teraz powinnaś na prawdę uważać na swój brzuszek. Pamiętaj też, że zaczyna się zmieniać ośrodek ciężkości ciała i możesz zacząć nieświadomie wypychać brzuch do przodu – pilnuj się żeby tego nie robić, bo to bardzo szkodzi twojemu kręgosłupowi. Zamiast tego przygotuj swoje ciało do porodu, zapisz się na jakieś zajęcia dla ciężarnych. Pamiętaj jednak by być ostrożną, jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, skup się raczej na ćwiczeniach rozciągających. Możesz poćwiczyć mięśnie Kegla, to ułatwi ci poród. W 30. tygodniu ciąży istnieje również ryzyko rwy kulszowej, ponieważ dziecko z powodu swojej wielkości może zacząć usiskać nerwy mamy. Będziesz wtedy czuła ból pleców, drętwienie i mrowienie w lędźwiach. Wykonuj na przemian zimne i ciepłe okłady, poruszaj się (możesz iść np. na basen), a także idź do lekarza – być moze przepisze ci leki, które przyniosą ulgę.

Waga i rozwój dziecka

Dziecko ma już ok. 44 cm i waży ok. 1400 gramów. Jego mózg jest coraz większy i zaczyna bardziej rozwijać swoje tkanki – dzięki temu po porodzie maluch codziennie będzie mógł uczyć się nowych rzeczy. Mózg przejmuje również role innych części ciała i np. zaczyna regulować temperaturę ciała. Lekkie i regularne skurcze, które możesz odczuwać to nic strasznego – dziecko czasem po prostu dostaje czkawki. Nie masz się czego bać, nie jest to groźne. W 30. tygodniu ciąży zaczyna u dziecka również zanikać meszek lanugo, który do tej pory pokrywał ciało dziecka. Teraz maluszek już na pewno słyszy i reaguje na twój/partnera głos – śpiewajcie mu kołysanki, puszczajcie muzykę i wieczorami czytajcie na głos. To czas, w którym następuje kolejny etap rozwoju narządów płciowych: jąder i łechtaczki.

Zdrowie – ważne badania

Wykonaj morfologię, badanie moczu i USG. Dodatkowo cytologię (jeśli jeszcze nie wykonywałaś jej w trakcie ciąży) i badanie na konflikt serologiczny, które wykluczy konflikt serologiczny.

Rada na 30. tydzień ciąży

Pod żadnym pozorem nie pij alkoholu! Nawet mała ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku, które rozwija się. Teraz dosyć intensywnie rozwija się jego mózg, a alkohol ma ogromny negatywny wpływ. Nie odchudzaj się! Pregoleksja jest dużo gorsza niż przejedzenie w twoim stanie. Możesz też powoli zacząć myśleć o wyprawce dla noworodka, ale rób to z głową – na razie kup tylko to, co będzie ci niezbędne i potrzebne już w szpitalu.

Reklama

Zobacz także: Waga w ciąży - kiedy jest za mała, a kiedy za duża?

Reklama
Reklama
Reklama