30 tydzień ciąży
Fotolia

30 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

W 30 tygodniu ciąży dziecko waży ok. 1,4 kg i jest zdolne przeżyć poza macicą. Jego mózg powiększa się, a płuca szykują się do zaczerpnięcia pierwszego oddechu. Odczuwasz już skurcze przepowiadające, a obwód brzucha szybko się zwiększa.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


30 tydzień ciąży – który to miesiąc?

30 tydzień ciąży to środek siódmego miesiąca i pierwszy miesiąc III trymestru ciąży. Do porodu zostało już tylko 10 tygodni: wychodzisz właśnie na ostatnią prostą. Dziecko powoli dojrzewa do życia poza macicą, coraz lepiej słyszy i reaguje na dźwięki. Ty też czujesz, że zbliża się końcówka ciąży – skurcze przepowiadające przybierają na sile, odczuwasz instynkt wicia gniazda i dopisuje ci apetyt! 

Brzuch w 30 tygodniu ciąży – co się zmienia?

Brzuch szybko się powiększa, ponieważ dziecko intensywnie rośnie. Obwód brzucha w 30 tygodniu ciąży może przekroczyć 100 cm, a dno macicy jest umiejscowione już ok. 3-4 palce ponad pępkiem. W związku z tym mogą pojawić się problemy z ułożeniem się do spania, snem, a także z utrzymywaniem równowagi, np. podczas wchodzenia i wychodzenia z kąpieli.

W 30 tygodniu ciąży przyszła mama powinna ważyć już ok. 7,5 kg więcej niż przed ciążą.

Na tym etapie ciąży coraz mocniej odczuwasz skurcze przepowiadające, określane również jako skurcze Braxtona-Hicksa. W 30 tygodniu mogą stać się znacznie bardziej dokuczliwe i częstsze niż do tej pory. Skurcze przepowiadające polegają na napinaniu się macicy. Podczas skurczu uczucie ucisku pojawia się w górze brzucha i stopniowo się obniża. Łagodzenie tego rodzaju skurczów polega przede wszystkim na zmianie ułożenia ciała.

Skurcze Braxtona-Hicksa: jak sobie radzić

Jak wygląda dziecko w 30 tygodniu ciąży?

Dziecko w 30 tygodniu ciąży wygląda prawie jak noworodek. Dla wygody krzyżuje rączki i nóżki, bo ma coraz mniej przestrzeni w macicy. Może uda ci się to zobaczyć na USG 3D.

Płód nie tylko rośnie i przybiera na wadze, ale przede wszystkim dojrzewa, przygotowując się do przyjścia na świat. Gdyby poród nastąpił w 30 tygodniu ciąży, dziecko miałoby duże szanse na przeżycie (nawet ponad 90 proc.) i na prawidłowy rozwój. Lepiej jednak, żeby jeszcze kilka tygodni spędziło bezpiecznie w macicy.

30 tydzień ciąży – wymiary dziecka

Wymiary dziecka w 30 tygodniu ciąży w przybliżeniu wynoszą:

 • długość ciała – ok. 44 cm 
 • waga płodu – ok. 1,5 kg

Każdego dnia dziecko zwiększa swoją masę ciała. W kalkulatorze wagi płodu sprawdzisz dokładnie, ile waży dziecko na poszczególnych etapach ciąży. Niemal każdy dzień przynosi również zmiany w jego rozwoju.

Rozwój płodu w 30 tygodniu ciąży:

 • Płuca dziecka są coraz lepiej rozwinięte.
 • Powiększa się mózg dziecka, w którym zaczynają się formować fałdy i zagłębienia. Dzięki fałdom możliwy będzie pełen rozwój tkanki mózgowej, niezbędny do zdobywania przez dziecko nowych umiejętności.
 • Mózg funkcjonuje coraz lepiej. Zaczyna sprawniej kontrolować temperaturę ciała, przez co znika meszek płodowy, którym pokryte było wcześniej ciało maluszka.
 • Dziecko słyszy i reaguje na dźwięki.
 • Jądra u chłopców zaczynają zstępować do moszny. U dziewczynek wyraźnie zaznacza się łechtaczka.
 • Płód może mieć czkawkę, którą ciężarna odczuwa jako lekkie, regularne skurcze brzucha. Wyraźnie też czuje ruchy dziecka.

USG w 30 tygodniu ciąży

Między 28 a 32 tygodniem ciąży wykonuje się kolejne ciążowe USG. Celem badania jest:

 • szczegółowa ocena budowy ciała dziecka,
 • stwierdzenie ułożenia płodu,
 • ocena, czy rozwój dziecka postępuje w prawidłowym tempie.

Badanie USG, wykonane ok. 30 tygodnia ciąży, pozwala sprawdzić, czy dziecko rośnie w prawidłowym tempie. Zbyt małe dziecko w 30 tygodniu ciąży może wskazywać na hipotrofię płodu. Natomiast zbyt szybki wzrost może wiązać się z makrosomią płodu. Jeśli pojawi się jedna z tych nieprawidłowości, można jeszcze podjąć działania, które zwiększają szansę na przywrócenie prawidłowego tempa wzrostu dziecka i uniknięcie komplikacji.

30 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

Niektóre dzieci w 30 tygodniu ciąży mają nadal ułożenie pośladkowe, czyli główką do góry. Być może jednak twoje dziecko już teraz zmieni pozycję i ułoży się główką w dół, jak do porodu? Jeśli nie, zrobi to w ciągu kilku kolejnych tygodni.

Objawy i dolegliwości w 30 tygodniu ciąży

W 30 tygodniu ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na kalorie u przyszłej mamy. Możesz odczuwać ogromny apetyt, ale powinnaś zwracać uwagę na to, co jesz. Przede wszystkim sięgaj po warzywa, owoce, chude mięso, ryby, kasze, pieczywo z pełnego przemiału. Pamiętaj, że w ciąży obowiązuje zasada jedz dla dwojga (czyli zdrowo dla siebie i dziecka), a nie za dwoje (czyli dwa razy więcej).

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 30 tygodniu ciąży:

 • zaparcia,
 • zgaga, niestrawność, wzdęcia,
 • sporadyczne bóle głowy,
 • skurcze mięśni nóg,
 • żylaki,
 • hemoroidy,
 • świąd brzucha,
 • trudności z zasypianiem,
 • powiększenie piersi,
 • bóle kręgosłupa.  

Co może niepokoić w 30 tygodniu?

​W 30 tygodniu ciąży mogą pojawić się bóle korzonków, czyli rwa kulszowa. Objawia się ona ostrym, przenikliwym bólem pleców, rozpoczynającym się w okolicy lędźwi i pośladków i często promieniującym w dół nogi. Ból ten może być niekiedy bardzo silny, czasem mija, gdy dziecko w brzuchu zmieni ułożenie ciała.

Innym nieprzyjemnym objawem jest rozwolnienie. Biegunka w 30 tygodniu ciąży może być wywołana stresem, zatruciem pokarmowym, alergią bądź ciężkostrawną dietą, ale rozwolnienie na tym etapie ciąży to powód, aby uważnie przyjrzeć się innym towarzyszącym objawom.

Biegunka w trzecim trymestrze ciąży może zwiastować poród. To sposób organizmu na przygotowanie się do tego ogromnego wysiłku m.in. poprzez oczyszczenie jelit.

Jeżeli w 30 tygodniu ciąży masz biegunkę i towarzyszy jej ból i twardnienie brzucha, jak najszybciej zgłoś się do lekarza – mogą to być pierwsze objawy odklejenia się łożyska, co niesie ze sobą ryzyko niedotlenienia dziecka.

Kłujący brzuch to także częsta dolegliwość w 30 tygodniu ciąży. Przyczyną może być rozciąganie się macicy – kłucie będziesz wówczas odczuwać w okolicach podbrzusza lub pachwiny, a ból może pojawić się z jednej lub z obu stron brzucha. Możliwe też, że kłujący brzuch to efekt skurczów przepowiadających lub... kłopotów z układem pokarmowym. Do lekarza zgłoś się, jeśli:

 • kłujący ból brzucha promieniuje w okolice pachwin i pleców,
 • pojawiło się krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
 • obserwujesz większą częstotliwość skurczów – powyżej 5 na godzinę,
 • masz twardy i tkliwy brzuch.

30 tydzień ciąży – poród

Jeśli poród odbędzie się 30 tygodniu ciąży, na świecie pojawi się dziecko, które określane jest jako skrajny wcześniak. Masa ciała dzieci urodzonych w 30 tygodniu średnio wynosi ok. 1400 g. Dziecko może być narażone na powikłania związane z wcześniactwem w postaci infekcji (często u takich wcześniaków dochodzi do zapalenia płuc).

Przez jakiś czas noworodek będzie musiał przebywać w inkubatorze i być pod stałą kontrolą lekarską, a jego parametry życiowe będą stale monitorowane. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, dziecko w przyszłości nie będzie w żaden sposób odbiegało stanem zdrowia, sprawnością i intelektem od rówieśników.

30 tydzień ciąży bliźniaczej

Jeśli spodziewasz się bliźniąt, od ok. 30 tygodnia ciąży staraj się przybierać na wadze od 0,7 do 0,9 kg tygodniowo. Waga dzieci w tym czasie również szybko rośnie – w 30 tygodniu życia płodowego bliźnięta ważą już po ok. 1,5 kg, potrzebują więc wielu składników odżywczych. Jedz warzywa, owoce, chude mięso, ryby, nabiał, produkty zbożowe (zwłaszcza pełnoziarniste).

Uwaga: jeśli spodziewasz się większej liczby dzieci, licz się ze wcześniejszym porodem. Będziesz mieć czworaczki? Zwykle rodzą się one właśnie w 30 tygodniu ciąży!

Zobacz także: