30 tydzień ciąży
Fotolia

30 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

W 30 tygodniu ciąży dziecko waży ok. 1,4 kg i jest zdolne przeżyć poza macicą. Jego mózg powiększa się, a płuca szykują się do zaczerpnięcia pierwszego oddechu. U przyszłej mamy występują skurcze przepowiadające, a obwód brzucha szybko się zwiększa.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


30 tydzień ciąży – który to miesiąc?

30 tydzień ciąży to środek siódmego miesiąca i pierwszy miesiąc III trymestru ciąży. Do porodu zostało już tylko 10 tygodni. Dziecko powoli dojrzewa do życia poza macicą, coraz lepiej słyszy i reaguje na dźwięki. Skurcze przepowiadające przybierają na sile, u przyszłej mamy budzi się instynkt wicia gniazda, a apetyt  jej dopisuje!

Brzuch w 30 tygodniu ciąży – co się zmienia?

Brzuch szybko się powiększa, ponieważ dziecko intensywnie rośnie. Obwód brzucha w 30 tygodniu ciąży może przekroczyć 100 cm, a dno macicy jest umiejscowione już ok. 3-4 palce ponad pępkiem. W związku z tym mogą pojawić się problemy z ułożeniem się do spania, snem, a także z utrzymywaniem równowagi, np. podczas wchodzenia i wychodzenia z kąpieli.

W 30 tygodniu ciąży przyszła mama powinna ważyć już ok. 7,5 kg więcej niż przed ciążą.

Na tym etapie ciąży coraz skurcze przepowiadające, określane również jako skurcze Braxtona-Hicksa, stają się intensywniejsze i częstsze niż do tej pory. Skurcze przepowiadające polegają na napinaniu się macicy. Podczas skurczu uczucie ucisku pojawia się w górze brzucha i stopniowo się obniża. Łagodzenie tego rodzaju skurczów polega przede wszystkim na zmianie ułożenia ciała.

Skurcze Braxtona-Hicksa: jak sobie radzić

Jak wygląda dziecko w 30 tygodniu ciąży?

Dziecko w 30 tygodniu ciąży wygląda prawie jak noworodek i jest wielkości orzecha kokosowego. Dla wygody krzyżuje rączki i nóżki, bo ma coraz mniej przestrzeni w macicy. Może uda ci się to zobaczyć na USG 3D.

Płód nie tylko rośnie i przybiera na wadze, ale przede wszystkim dojrzewa, przygotowując się do przyjścia na świat. Gdyby poród nastąpił w 30 tygodniu ciąży, dziecko miałoby duże szanse na przeżycie (nawet ponad 90 proc.) i na prawidłowy rozwój. Lepiej jednak, żeby jeszcze kilka tygodni spędziło bezpiecznie w macicy.

30 tydzień ciąży – wymiary dziecka

Wymiary dziecka w 30 tygodniu ciąży w przybliżeniu wynoszą:

  • długość ciała – ok. 44 cm 
  • waga płodu – ok. 1,5 kg

Każdego dnia dziecko zwiększa swoją masę ciała. W kalkulatorze wagi płodu można sprawdzić dokładnie, ile waży dziecko na poszczególnych etapach ciąży. Niemal każdy dzień przynosi również zmiany w jego rozwoju.

Rozwój płodu w 30 tygodniu ciąży:

  • Płuca dziecka są coraz lepiej rozwinięte.
  • Powiększa się jego mózg, w którym zaczynają się formować fałdy i zagłębienia. Dzięki fałdom możliwy będzie pełen rozwój tkanki mózgowej, niezbędny do zdobywania przez dziecko nowych umiejętności.
  • Mózg funkcjonuje coraz lepiej. Zaczyna sprawniej kontrolować temperaturę ciała, przez co znika meszek płodowy, którym pokryte było wcześniej ciało maluszka.
  • Dziecko słyszy i reaguje na dźwięki.
  • Jądra u chłopców zaczynają zstępować do moszny. U dziewczynek wyraźnie zaznacza się łechtaczka.
  • Płód może mieć czkawkę, którą ciężarna odczuwa jako lekkie, regularne drgania brzucha. Wyraźnie też czuje ruchy dziecka.

Badania w 30 tygodniu ciąży

Między 28 a 32 tygodniem ciąży należy odbyć wizytę kontrolną u lekarza prowadzącego ciążę. Podczas niej lekarz oceni czyn­no­ść ser­ca pło­du, zważy przyszłą mamę, zbada ją i wykona pomiar ciśnienia krwi. Jeśli kobieta ma ze sobą aktualne wyniki badań krwi i moczu, oceni je lub skieruje na wykonanie:

  • mor­fo­lo­gii krwi,
  • ba­da­nia ogól­nego mo­czu,
  • badania prze­ciw­cia­ł an­tyD u ko­biet Rh (-) mi­nus,
  • ba­da­nia USG (ba­da­nie USG III try­me­stru),
  • podania immunoglobuliny anty-D – najlepiej podać ją najpóźniej w 30 tygodniu ciąży.

USG w 30 tygodniu ciąży

Między 28 a 32 tygodniem ciąży wykonuje się kolejne ciążowe USG. Celem badania jest:

  • szczegółowa ocena budowy ciała dziecka,
  • stwierdzenie ułożenia płodu,
  • ocena, czy rozwój dziecka postępuje w prawidłowym tempie.

Badanie USG wykonane ok. 30 tygodnia ciąży pozwala sprawdzić, czy dziecko rośnie w prawidłowym tempie. Zbyt małe dziecko w 30 tygodniu ciąży może wskazywać na hipotrofię płodu. Natomiast zbyt szybki wzrost może wiązać się z makrosomią płodu. Jeśli pojawi się jedna z tych nieprawidłowości, można jeszcze podjąć działania, które zwiększają szansę na przywrócenie prawidłowego tempa wzrostu dziecka i uniknięcie komplikacji.

30 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

Niektóre dzieci w 30 tygodniu ciąży mają nadal ułożenie pośladkowe, czyli główką do góry. W takim przypadku nie ma powodu do niepokoju – płód ma jeszcze kilka tygodni na to, aby odwrócić się głową do dołu. Tuż przed porodem próbę obrócenia dziecka może podjąć położna lub lekarz. Obecnie większość dzieci ułożonych pośladkowo przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie.

Objawy i dolegliwości w 30 tygodniu ciąży

W 30 tygodniu ciąży u przyszłej mamy zwiększa się zapotrzebowanie na kalorie, co może skutkować wzrostem apetytu.  Aby je zaspokoić, ciężarna powinna przede wszystkim sięgać po warzywa, owoce, chude mięso, ryby, kasze, pieczywo z pełnego przemiału.

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 30 tygodniu ciąży:

  • zaparcia,
  • zgaga, niestrawność, wzdęcia,
  • sporadyczne bóle głowy,
  • skurcze mięśni nóg,
  • żylaki,
  • hemoroidy,
  • świąd brzucha,
  • trudności z zasypianiem,
  • powiększenie piersi,
  • bóle kręgosłupa.  

Co może niepokoić w 30 tygodniu?

​W 30 tygodniu ciąży mogą pojawić się bóle korzonków, czyli rwa kulszowa. Objawia się ona ostrym, przenikliwym bólem pleców, rozpoczynającym się w okolicy lędźwiowej lub okolicy pośladków i często promieniuje w dół nogi. Ból ten może być niekiedy bardzo silny, czasem mija, gdy dziecko w brzuchu zmieni ułożenie ciała.

Innym nieprzyjemnym objawem jest rozwolnienie. Biegunka w 30 tygodniu ciąży może być wywołana stresem, zatruciem pokarmowym, alergią lub ciężkostrawną dietą. Rozwolnienie na tym etapie ciąży to powód, aby uważnie przyjrzeć się innym towarzyszącym objawom –biegunka w trzecim trymestrze ciąży może zwiastować poród. To sposób organizmu na przygotowanie się do tego ogromnego wysiłku m.in. poprzez oczyszczenie jelit. Jeżeli w 30 tygodniu ciąży występuje biegunka i twardnienie brzucha, jak najszybciej trzeba zgłosić się do lekarza. Mogą to być pierwsze objawy odklejenia się łożyska, co niesie ze sobą ryzyko niedotlenienia dziecka.

Kłujący brzuch to także częsta dolegliwość w 30 tygodniu ciąży. Przyczyną tych dolegliwości może być rozciąganie się macicy – kłucie wówczas odczuwane jest w okolicach podbrzusza lub pachwiny, a ból pojawia się z jednej lub z obu stron brzucha. Możliwe też, że kłujący brzuch to efekt skurczów przepowiadających lub kłopotów z układem pokarmowym. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, jeśli:

  • kłujący ból brzucha promieniuje w okolice pachwin i pleców,
  • pojawiło się krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
  • występuje zwiększona częstość skurczów – powyżej 5 na godzinę,
  • brzuch jest twardy i tkliwy.

30 tydzień ciąży – poród

Jeśli poród odbędzie się w 30 tygodniu ciąży, na świecie pojawi się dziecko, które określane jest jako skrajny wcześniak. Masa ciała noworodków urodzonych w 30 tygodniu średnio wynosi ok. 1400 g.
Dziecko może być narażone na powikłania związane z wcześniactwem w postaci infekcji (często u takich wcześniaków dochodzi do zapalenia płuc).

Przez jakiś czas noworodek będzie musiał przebywać w inkubatorze i być pod stałą kontrolą lekarską, a jego parametry życiowe będą stale monitorowane. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, dziecko w przyszłości nie będzie w żaden sposób odbiegało stanem zdrowia, sprawnością i intelektem od rówieśników.

30 tydzień ciąży bliźniaczej

Od ok. 30 tygodnia ciąży przyrost masy ciała przyszłej mamy bliźniąt powinien wynosić od 0,7 do 0,9 kg tygodniowo. Waga dzieci w tym czasie również szybko rośnie – w 30 tygodniu życia płodowego bliźnięta ważą już po ok. 1,5 kg i potrzebują wielu składników odżywczych. Dlatego w diecie ciężarnej powinny znaleźć się nieco większe porcje owoców, chudego mięsa, ryb, nabiału, produktów zbożowych (zwłaszcza pełnoziarniste).

Uwaga: kobieta oczekująca więcej niż jednego dziecka powinna liczyć się z wcześniejszym porodem. Im więcej dzieci w brzuchu mamy, tym wcześniej się urodzą. Np. czworaczki zwykle rodzą się właśnie w 30 tygodniu ciąży.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA