Spis treści:

Reklama

4 miesiąc ciąży: który to tydzień

Początek 4 miesiąca ciąży to zarazem początek drugiego trymestru – wypada w 14 tygodniu ciąży. Czwarty miesiąc obejmuje zatem tygodnie: 14,15, 16 oraz 17. To czas, kiedy znacząco spada ryzyko poronienia, a twoje samopoczucie powoli się poprawia.

Twoje dziecko w 4 miesiącu ciąży

Już w 14 tygodniu ciąży na czubku główki dziecka mogą się zacząć pojawiać włoski! Wraz z nimi rosną brwi oraz... owłosienie ciała – meszek płodowy zwany lanugo. Nie martw się, ta „kołderka” jest tymczasowa – ma za zadanie ogrzewać ciało płodu. W późniejszym okresie ciąży u dziecka rozwinie się tkanka tłuszczowa i wtedy meszek stopniowo zaniknie.

Waga i długość dziecka

Na początku drugiego trymestru ciąży każde dziecko zaczyna rosnąć w swoim tempie – jedne maluchy szybciej, drugie wolniej. Pomimo różnic w tempie wzrostu wszystkie dzieci oczywiście nadal rozwijają się według jednego wzorca (sprawdź, jak rośnie dziecko w brzuchu mamy: od fasolki do arbuza).

Na początku 4 miesiąca ciąży płód:

Zobacz także
  • Ma długość ok. 8-10 cm i waży mniej więcej 30-45 g. To się jednak wkrótce zmieni!
  • Zaczyna rosnąć we własnym tempie: jedne maluchy rosną szybciej, inne trochę wolniej.

Pod koniec 4 miesiąca ciąży płód:

  • Ma mniej więcej rozmiar dłoni: od czubka głowy po pośladki mierzy prawie 12-15 cm. Waży już ok. 100-150 gramów.
  • Jest wciąż chudziutki, ale coraz intensywniej tworzy się jego tkanka tłuszczowa.

Rozwój dziecka

Twoje dziecko ssie i łyka wody płodowe, aby potem umieć pić mleko z twojej piersi. Często wkłada też paluszek do buzi i ssie kciuk np. gdy chce się pocieszyć, bo jest mu smutno (czuje na przykład, że smutna lub spięta jest jego mama). Tak, tak, stresy i nerwy to już nie tylko twoja osobista sprawa. Dziecko przeżywa je razem z tobą. Dlatego tak ważne jest, abyś znalazła swoje własne skuteczne sposoby na relaks.

Twoje ciało w 4 miesiącu ciąży

W 4 miesiącu ciąży piersi w dalszym ciągu się powiększają, są też wciąż delikatne i tkliwe. Zaopatrz się koniecznie w wygodny bawełniany biustonosz. Koronkowa bielizna może podrażniać delikatną skórę piersi w ciąży. Pociesz się, że w ciągu tygodnia lub dwóch zaczniesz odczuwać zmianę we wrażliwości piersi – będą wciąż rosły, ale nie będą bolały przy każdym otarciu czy nawet dotyku.

To jeszcze co prawda bardzo mało prawdopodobne, ale... możesz już zacząć odczuwać ruchy swojego dziecka! Występują one zwykle między 16 a 26 tygodniem ciąży. Ruchy maleństwa mogą nie być wyczuwalne, jeśli np. źle obliczono wiek ciąży. Zdarza się też, że mama ich nie rozpoznaje i myli np. ze wzdęciami lub ruchami w układzie pokarmowym, czyli... popularnym burczeniem w brzuchu.

Po każdym myciu zębów możesz zauważać na szczoteczce czerwone ślady. Niestety, choroby dziąseł – krwawienie i wrażliwość – to również objaw często towarzyszący ciąży. Dziąsła bowiem, podobnie jak inne błony śluzowe w twoim organizmie, stają się teraz obrzmiałe, zaczerwienione i znacznie łatwiej krwawią z powodu wzmożonej pracy hormonów. Nie rezygnuj oczywiście z regularnego czyszczenia zębów, możesz jednak zmienić szczoteczkę na bardziej miękką. Ogranicz słodycze, a swoją dietę wzbogać o pokarmy zawierające naturalną witaminę C, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom.

Brzuch w 4 miesiącu ciąży

Mimo że na początku 4 miesiąca ciąży macica osiąga rozmiar małego melona i zaczyna wypychać powłoki brzuszne, nie wszystkie kobiety zauważają zmiany w swoim ciele. Jeśli brzuszek jest wciąż płaski, nie przejmuj się – już niedługo wyraźnie się zaokrągli. Na koniec 4 miesiąca ciąży, czyli w 17 tygodniu, macica uniesie się do połowy odległości między kością łonową a pępkiem i wreszcie będzie widać, że jesteś w ciąży!

Z kolei apetyt w 4 miesiącu ciąży na pewno ci dopisuje. Mijają mdłości, a w ciebie wstępuje nowa energia. Dieta na drugi trymestr ciąży pozwala sobie nieco pofolgować, ale nie trać kontroli nad tym, co i ile jesz. Jeśli teraz zapanujesz nad tyciem, będziesz sprawniejsza do końca ciąży, a po porodzie łatwiej wrócisz do wyglądu i formy. A taka nagroda jest warta wysiłku! Poza tym wciąż możesz uprawiać wiele sportów – byle rozsądnie i... regularnie.

Od początku 4 miesiąca ciąży powinnaś przybierać na wadze mniej więcej pół kilograma na tydzień.

Twoje samopoczucie w 4 miesiącu ciąży

W 4 miesiącu ciąży wiele kobiet czuje w sobie niezwykłą energię. Wzrasta też bardzo popęd seksualny i wasze przybladłe ostatnio życie intymne właśnie teraz może nabrać ponownie żywszych barw. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, będziecie mogli uprawiać seks w ciąży niemal do porodu. Wiele przyszłych mam mówi, że pieszczoty nigdy wcześniej nie sprawiały im tak wielkiej przyjemności, jak właśnie w drugim trymestrze ciąży.

Początek drugiego trymestru to najwyższy czas, by powiedzieć o ciąży w pracy. Pamiętaj, że formalne powiadomienie o ciąży musi być poparte zaświadczeniem lekarskim. Już od początku ciąży przyszłą mamę obejmują szczególne prawa: przede wszystkim nie można jej zwolnić (chyba że pracuje na okres próbny i ma umowę na mniej niż miesiąc). Jeśli kobieta dostała wypowiedzenie, kiedy była już w ciąży, ale o niej jeszcze nie wiedziała – jest ono nieważne.

Będąc w ciąży:

  • nie możesz pracować dłużej niż osiem godzin dziennie,
  • nie powinnaś pracować w nocy,
  • nie możesz jeździć w delegacje (chyba że się na nie godzisz),
  • możesz wykonywać jedynie bezpieczne prace.

Jeśli pracujesz na zmiany, np. dwunastogodzinne, to pracodawca musi ci zapewnić inną pracę: w dzień, trwającą maksimum osiem godzin. Jeśli to niemożliwe, musi zwolnić cię z obowiązku świadczenia pracy (jesteś w domu, ale dostajesz normalną wypłatę).

Film na 4 miesiąc ciąży

Dziecko podczas badania USG 4D – 17 tydzień ciąży

Ważne badania w 4 miesiącu ciąży

W 4 miesiącu ciąży powinnaś wykonać wszystkie badania, jakie zleci ci lekarz prowadzący ciążę. Dobrze też, byś sobie wydrukowała kalendarz badań w ciąży. Będą to najpewniej:

  • badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
  • morfologia krwi.

Ponadto lekarz oceni:

  • pH wydzieliny pochwowej. Badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
  • wysokość dna macicy,
  • twoje ciśnienie krwi,
  • sprawdzi twoją wagę.

Warto przechowywać wyniki badań w ciąży. Jeśli zmienisz lekarza lub trafisz do szpitala, historię ciąży będzie można bez problemu i szybko odtworzyć.

Reklama

Częste pytania w 4 miesiącu ciąży:

Reklama
Reklama
Reklama