Szyjka macicy znajduje się w dolnej części macicy. Łączy ona pochwę z macicą. Wyglądem może przypominać wąską, zgrubiałą rurkę. U kobiet, które nie są w ciąży, szyjka macicy ma zwykle długość ok. 3-5 cm. Jej twardość i kształt zmieniają się w czasie trwania cyklu. A jak jest z szyjką macicy u kobiet w ciąży?

Reklama

Spis treści:

  1. Jak powinna wyglądać szyjka macicy w ciąży?
  2. Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży
  3. Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży
  4. Miękka szyjka macicy – co oznacza
  5. Otwarta szyjka macicy w ciąży
  6. Długa szyjka macicy a poród
  7. Badanie szyjki macicy w ciąży. Czy samobadanie szyjki macicy w ciąży jest bezpieczne

Jak powinna wyglądać szyjka macicy w ciąży?

Szyjka macicy w ciąży wygląda trochę inaczej niż u kobiet, u których nie doszło do zapłodnienia. Główną różnicą jest to, że po zapłodnieniu szyjka macicy zostaje zasklepiona przez tzw. czop śluzowy, który składa się z różnych wydzielin kobiecego ciała. Czop śluzowy pełni ogromnie ważną funkcję w przebiegu całej ciąży. Chroni płód, a tym samym pomaga utrzymać ciążę. Nie jest to jedyna zmiana w wyglądzie szyjki macicy w ciąży.

Szyjka macicy w trakcie trwania ciąży wydłuża się i jest znacznie twardsza niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Przez niemal cały okres ciąży pozostaje zamknięta (u kobiet, które nie są w ciąży, szyjka macicy nigdy się całkowicie nie zamyka). Zmiany w wyglądzie szyjki macicy pojawiają się dopiero pod koniec ciąży.

Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży

Szyjka macicy we wczesnej ciąży jest twarda, długa, a jednocześnie szczelnie zamknięta. Naturalną zaporą jest utworzony z wydzieliny czop śluzowy.

Zobacz także

Dopiero pod koniec ciąży szyjka macicy często staje się bardziej rozpulchniona i krótsza. Tuż przed porodem wypada czop śluzowy i dochodzi do rozwarcia szyjki macicy. To pierwszy sygnał informujący kobietę w ciąży, że zbliża się termin porodu.

Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży

Wiemy już, że w czasie ciąży szyjka jest zamknięta i twarda. Co ważne, jest również długa. Lekarze uważają, że prawidłowa długość szyjki macicy u zdrowej kobiety w ciąży (szczególnie w jej wczesnym etapie) wynosi minimum od 3 do 5 cm.

Miękka szyjka macicy – co oznacza

Prawidłowa szyjka macicy u ciężarnych powinna być zamknięta, twarda i długa. Miękka szyjka macicy w ciąży oznacza problemy. Skrócona szyjka macicy również informuje o pewnych nieprawidłowościach. Gdy dochodzi do przedwczesnego rozszerzania i skracania się kanału, mówimy o niewydolności szyjki macicy.

Najczęstszymi przyczynami tego problemu są zaburzenia hormonalne, wady wrodzone szyjki macicy, a także uszkodzenie kanału w trakcie dokonanej w przeszłości aborcji. Do objawów należy zwykle plamienie (wydzielina ma ciemną, brunatną barwę), bóle brzucha i kręgosłupa. Ale uwaga! Dolegliwość ta może przebiegać też zupełnie bezobjawowo.

Otwarta szyjka macicy w ciąży

Innym niepokojącym zjawiskiem jest przedwczesne rozwarcie szyjki macicy w ciąży (przedwczesne, czyli przed terminem porodu). Oznacza to bowiem, że szyjka macicy się otwiera i przestaje być szczelna. Przedwczesne rozwarcie szyjki macicy w ciąży może skutkować przedwczesnym porodem.

Długa szyjka macicy a poród

Tuż przed porodem szyjka macicy mocno się zmienia. Rozpulchnia się, skraca i rozwiera. Staje się też bardziej podatna i rozciągliwa. Jest bardziej miękka i elastyczna. Długość szyjki macicy skraca się do ok. jednego centymetra długości.

Adobe Stock

Przed porodem szyjka macicy ulega skróceniu, a potem zaczyna się rozwierać (jest to równoznaczne z początkiem porodu). Rozwieranie trwa do czasu pełnego rozwarcia (które wynosi 10 cm). Wówczas kończy się pierwszy okres porodu, a zaczyna drugi, czyli parcie.

Badanie szyjki macicy w ciąży. Czy samobadanie szyjki macicy w ciąży jest bezpieczne?

Stan szyjki macicy musi ocenić ginekolog. Lekarze nie zalecają kobietom w ciąży, by robiły to badanie samodzielnie w domu. W ten sposób mogą uszkodzić płód albo w inny sposób wpłynąć niekorzystnie na przebieg ciąży i porodu. Szyjka macicy powinna być badana przy każdej wizycie kontrolnej.

Zobacz też:

Reklama
  • Rozpoznawanie i przebieg ciąży bliźniaczej
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o śluzie szyjkowym
  • Kalendarz dni płodnych
Reklama
Reklama
Reklama