Jak rozwija się ciąża?

Wiesz już, że jesteś w ciąży? Jeszcze możesz nie wiedzieć. Możesz też nie mieć, żadnych charakterystycznych objawów. Niewiele kobiet czuje to od pierwszej chwili. Choć niektóre mówią potem, że wiedziały ;). Tak naprawdę dopiero brak miesiączki bywa pierwszym ważnym sygnałem. Jeśli dodatkowo piersi bolą znacznie intensywniej, niż przed okresem lub czujesz w nich mrowienie, ciągle biegasz do łazienki, niektóre zapachy zaczynają ci przeszkadzać i zasypiasz nagle o dziwnych porach – prawdopodobnie to pierwsze objawy ciąży.

Reklama

Waga i rozwój dziecka

W 1. miesiącu ciąży po spotkaniu komórki jajowej z plemnikiem zapłodniona komórka (zygota) zaczyna się dzielić. W ciągu kilku dni przeobrazi się w blastocystę - mikroskopijny zlepek komórek wielkości 1/5 kropki na końcu tego zdania. W 2. tygodniu ciąży liczonej od zapłodnienia to jakieś kilkaset połączonych komórek, z których powstaną w przyszłości narządy Twojego dziecka. Środek blastocysty wypełnia się płynem owodniowym i powstaje łożysko. Zarodek ma ok. 0,5 – 1 mm, jest szarawy i półprzezroczysty.

Zobacz też: Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Zdrowie - ważne badania

Kiedy udać się do ginekologa? Lekarze zalecają, że najlepiej zrobić to między 6 a 8 tygodniem ciąży. Wcześniej może dojść do naturalnych i nieuchronnych poronień. Co 4, a nawet co 3 ciąża tak się kończy. Nie martw się – widocznie zarodek nie rozwijał się prawidłowo. Tak działa natura. Często kobiety na tak wczesnym etapie nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Najczęściej nawet nie wiedziały, że są w ciąży.

Lista badań, które warto zrobić przed ciążą jest dość długa. Zapisz sobie i zapytaj o nie lekarza:

Zobacz także
  • Badanie krwi i moczu
  • Określenie grupy krwi
  • Badania hormonalne
  • Badanie USG narządu rodnego
  • Wymaz z szyjki macicy
  • Badania obecności przeciwciał przeciw toksoplazmozie, cytomegalii, różyczce
  • Badania na obecność antygenu Hbs i wirusa HIV
  • Badania genetyczne (zwłaszcza po 35. roku życia lub jeśli w rodzinie Twojej lub partnera występowały choroby genetyczne)

Lekarz poinformuje Cię również, czy możesz zażywać dotychczasowe leki lub zaleci zmiany dawek (np. w przypadku leczenia chorób tarczycy).

Rady na 2. tydzień ciąży

2. tydzień ciąży to czasami skomplikowana sprawa… Jeśli chodzi o liczenie. Dlaczego? To wszystko wina lekarzy! Wiek ciąży obliczają przyjmując, że jej początek to data ostatniej miesiączki, więc według tej reguły ciąża rozpoczyna się… 2 tygodnie przed zapłodnieniem! Czy ktoś to rozumie? Po co tak komplikować? Kobiety przeważnie nie wiedzą, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia, ale znają precyzyjny termin ostatniej miesiączki. Wiek ciążowy różni się więc od tego liczonego od rzeczywistego zapłodnienia.

Jeszcze jedna ważna sprawa ! Możesz nie wiedzieć czy na pewno jesteś w ciąży, ale jeśli ją planujesz i podejrzewasz to:

  • odstaw używki,
  • zacznij zdrowo jeść,
  • zażywaj ruchu
  • i łykaj kwas foliowy.

Pamiętaj też, że zdarza się, że test ciążowy daje fałszywy wynik dodatni. Potwierdzenie lub wykluczenie ciąży potwierdzi bez wątpliwości badanie krwi - poziom beta hCG.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama