Jak rozwija się ciąża?

W 31. tygodniu ciąży Twój brzuch rośnie już bardzo szybko. To dobrze! Ale dlatego końcówka ciąży nie należy do najłatwiejszych. Możesz wstawać kilka razy w nocy na siusiu, mogą boleć Cię żebra, możesz mieć zgagę... Jednocześnie uczuciowa mieszanka wybuchowa w tym nie pomaga. Raz się złościsz, płaczesz, by po chwili czuć się szczęśliwa jak nigdy dotąd. To normalne i doświadcza tego większość kobiet w ciąży. Przed porodem pojawia się strach i niepewność. To bardzo częste. Coraz bliżej do rozwiązania. Może to wszystko potęgować fakt, jeśli poczujesz skurcze przepowiadające. Twoja macica trenuje przed porodem. Nie ma powodu do niepokoju. Zajmij się czymś innym, może kompletowaniem wyprawki?

Reklama

Waga i rozwój dziecka

W 31. tygodniu ciąży dziecko jest już wielkości sporego ananasa. Ma ok. 1,6 kg i ok. 45 cm długości. Jeśli się wierci i ciągle kopie to znak, że urodzisz małego wiercipiętę i energiczne dziecko. Jeśli przeciwnie – jest spokojne i łagodnie traktuje mamę, może to być znak, że urodzisz dziecko-anioła. Na tym etapie ustala się już temperament dziecka. Dziecko nie tylko czuje, ale też myśli! Pojawiły się właśnie połączenia między neuronami w mózgu. Trwa też budowa systemu odpornościowego malca – następuje przejęcie przeciwciał mamy. Dziecko jest już też najczęściej ułożone główką do dołu. Też szykuje się do wielkiego wyjścia. Jeśli położenie nie będzie główkowe, być może czeka Was cesarskie cięcie.

Zobacz też: Jak przygotować się do porodu?

Zdrowie - ważne badania

W 31. tygodniu ciąży pamiętaj o kolejnych badaniach krwi i moczu. Sprawdzanie obecności białka w moczu jest bardzo ważne ze względu na kontrolowanie prawidłowej pracy nerek, pomaga wykryć infekcje, a dalsze badania mogą także wówczas wykluczyć, np. stan przedrzucawkowy.

Zobacz też: Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Zobacz także

Rada na 31. tydzień ciąży

Pamiętaj, że ze strachem przed porodem, a zwłaszcza bólem porodowym można walczyć. Ten strach to naturalna i normalna rzecz, nie ma się czego wstydzić. Warto wiedzieć skąd bierze się ból podczas porodu i dlaczego to tak boli, ale masz prawo do znieczulenia zewnątrzoponowego – twój poród nie musi boleć!

Potężny ból porodowy bierze się stąd, że macica próbuje wypchnąć dziecko przez szyjkę macicy i pochwę. I musi zrobić to skutecznie i bezpiecznie dla dziecka. Jest mnóstwo sposobów łagodzenia bólu porodowego. Ty rodzisz, ty decydujesz! Omów to z położną i lekarzem. Zapisz w swoim planie porodu.

Reklama

Zobacz też: Jak rozpoznać stan przedrzucawkowy?

Reklama
Reklama
Reklama