Hipotrofia płodu – przyczyny, skutki i leczenie dziecka
O hipotrofii płodu mówimy, gdy mamy do czynienia z nieprawidłową wielkością dziecka w brzuchu. Powodami zbyt małych rozmiarów płodu mogą być m.in. choroby mamy, zła dieta lub stosowanie używek w czasie ciąży. Sprawdź, czym skutkuje hipotrofia płodu, jak się ją leczy i na czym polega hipotrofia symetryczna lub asymetryczna.
Hipotrofia płodu to schorzenie polegające na zbyt małej wielkości płodu w stosunku do norm przewidzianych dla danego tygodnia ciąży. Hipotrofię wykrywa się na podstawie pomiarów płodu, dokonanych w trakcie badania USG, poprzez porównanie ich do wartości prawidłowych.
Zahamowanie rozwoju płodu, którego skutkiem jest hipotrofia, zdarza się kilka razy na sto ciąż. Skutkiem jest urodzenie dziecka ze zbyt niską masą urodzeniową, co może prowadzić do dalszych komplikacji.
Spis treści:
Hipotrofia płodu – objawy
Istnieją dwa rodzaje hipotrofii – symetryczna i asymetryczna:
- symetryczna hipotrofia płodu – charakteryzuje się tym, że dziecko w całości jest mniejsze niż powinno być w danym tygodniu ciąży. Płód rozwija się zbyt wolno, ale proporcjonalnie. Taki rodzaj zaburzenia rozwoju pojawia się do 20 tygodnia ciąży, nie później. Występuje u 20 proc. przypadków.
- asymetryczna hipotrofia płodu – ten rodzaj zaburzenia rozwoju płodu przebiega niesymetrycznie i polega na tym, że obwód brzucha dziecka jest zbyt mały w stosunku do obwodu głowy i długości kończyn. Hipotrofia asymetryczna może pojawić się u płodu po 20 tygodniu ciąży i powodować zahamowanie prawidłowego rozwoju wszystkich narządów z wyjątkiem mózgu, serca i nadnerczy. Występuje u 80 proc. przypadków.
Przyczyny hipotrofii płodu
To, czy doszło do symetrycznej czy niesymetrycznej hipotrofii płodu, zależy od czynnika, który spowodował tę nieprawidłowość. Dziecko może być dotknięte hipotrofią, jeśli kobieta w ciąży przechodziła niektóre infekcje, sięgała po używki lub jest w złym stanie zdrowotnym.
Przyczyny symetrycznej hipotrofii płodu:
- zachorowanie w ciąży na różyczkę, ospę, opryszczkę
- zakażenie cytomegalią lub toksoplazmozą podczas ciąży
- picie alkohol w ciąży
- palenie papierosów przez ciężarną
- zakażenie wewnątrzmaciczne
- ciąża mnoga
- niski wzrost ciężarnej
- urodzenie dziecka przed 36 tygodniem ciąży.
Przyczyny asymetrycznej hipotrofii płodu:
- nadciśnienie tętnicze u ciężarnej
- pojawienie się cukrzycy ciążowej
- niedokrwistość w ciąży
- niedożywienie przyszłej mamy
- choroby nerek
- wady serca u ciężarnej.
Innymi przyczynami hipotrofii płodu mogą być wady genetyczne lub chromosomowe, nieprawidłowości w budowie lub pracy łożyska, niedożywienie matki.
Polecamy: Kalkulator wagi płodu – waga płodu w poszczególnych tygodniach ciąży
Konsekwencje hipotrofii płodu
Hipotrofia wewnątrzmaciczna może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Noworodek, który na skutek hipotrofii przychodzi na świat z bardzo niską masą urodzeniową, nie większą niż 2500 g, może mieć w przyszłości problemy zdrowotne. Choroby, na które jest szczególnie narażony, to:
- nadciśnienie tętnicze
- choroba wieńcowa
- cukrzyca typu 2
- insulinooporność
- niskorosłość
- niedorozwój umysłowy.
Należy pamiętać, aby kontrolować rozwój dziecka na podstawie siatek centylowych, a nie porównując je z innymi dziećmi. Dzieci rozwijają się skokowo i może się zdarzyć, że z początku drobne dziecko w wieku 4 lat dogoni wyższych i cięższych rówieśników. Tak się zdarza w większości przypadków dzieci, które rodzą się z hipotrofią.
Leczenie hipotrofii płodu
W leczeniu hipotrofii wykorzystuje się środki, które wspomagają dotlenienie i odżywienie dziecka w brzuchu mamy poprzez zwiększenie przepływu krwi do łożyska. Dodatkowo zaleca się, by ciężarna:
- dbała o właściwą dietę
- całkowicie zrezygnowała z używek
- starała się jak najwięcej wypoczywać
- leżąc, wybierała pozycję na lewym boku (wówczas macica jest bardziej ukrwiona)
- przyjmowała większą dawkę kwasu foliowego, magnezu i witaminy C
- unikała czerwonego mięsa
- unikała surowego mięsa i ryb
- dokładnie myła warzywa i owoce przed spożyciem.
Najczęściej leczenie przebiega w warunkach domowych, jednak w przypadku wad genetycznych płodu, konieczne może być leczenie szpitalne.
Jeśli u dziecka wskutek hipotrofii pojawią się nieprawidłowości rozwojowe lub choroby, leczy się je w sposób dla nich przewidziany. W przypadku niskorosłości możliwe jest podanie hormonu wzrostu. Jeśli dojdzie do niedorozwoju umysłowego, dziecko poddawane jest terapii, która ma za zadanie ograniczyć jej wpływ na życie dziecka, aby w przyszłości mogło samodzielnie i jak najlepiej funkcjonować.
Zobacz także: