5 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
Piękna
Przebieg ciąży

Jak rozwijają się zmysły twojego dziecka?

Dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i na końcu wzrok. W tej kolejności dojrzewają zmysły u rozwijającego się w twoim brzuchu maleństwa.

Intensywny rozwój dziecka w łonie mamy nie przestaje zadziwiać. Od dwóch komórek do człowieka, który już w pięć miesięcy po poczęciu widzi, słyszy, czuje...! To wszystko jest możliwe dzięki warunkom, jakie stwarza dziecku organizm mamy. Przypatrzmy się temu procesowi – w każdej sekundzie maleństwo staje się doskonalsze. Tak łatwo to przegapić!

Dotyk

Ten zmysł kształtuje się i jest całkowicie kontrolowany przez mózg najszybciej, bo już w I trymestrze ciąży. Minie zaledwie dziewięć tygodni od zapłodnienia, a już drażniona dłoń twego maleństwa będzie zaciskać się w piąstkę! W 14. tygodniu następuje wzrost nerwów czaszkowych parami – po prawej i lewej stronie. To pozwala na połączenie mózgu z innymi partiami głowy i ramion. Twoje maleństwo staje się wrażliwe na dotyk z wyjątkiem czubka i boków głowy, bo te części najbardziej narażone są na ucisk podczas porodu. W 28. tygodniu ciąży powstają opuszki palców wrażliwe na dotyk. W III trymestrze dotyk już tylko się doskonali. Dziecko bada dotykiem ściany macicy, łożysko, pępowinę. Dotyka swej twarzy.
Czy wiesz, że… w połowie 7. tygodnia ciąży wargi dziecka są już wrażliwe na dotyk. Ich drażnienie wywołuje ruchy tułowia.

Zobacz też: Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin

Równowaga

Zmysł równowagi będzie się doskonalił, gdy dziecko zacznie naukę raczkowania czy jazdy na rowerze, ale już rodząc się, smyk jest wyposażony w gotowy aparat, który przy odpowiednich bodźcach i ćwiczeniach na pewno zadziała. Błędnik bowiem kształtuje się już w 8. tygodniu ciąży, gdy powstaje ucho wewnętrzne. Na przełomie 14. i 15. tygodnia ciąży dziecko ćwiczy zmysł równowagi kołysane ruchem matki. W 5. miesiącu ciąży zmysł równowagi jest już wykształcony.
Czy wiesz, że… płód niepokoi się, gdy biegniesz, natomiast kojąco wpływa na niego twój spacer, pływanie, spokojny taniec.

Węch

Dojrzewa jako trzeci wśród zmysłów, nic więc dziwnego, że zawiązki nosa pojawiają się już w 4. tygodniu ciąży. W 7. tygodniu widoczny jest zarys, a w 8. – koniuszek noska. W 9. tygodniu ciąży powstaje nerw węchowy i… pojawiają się dziurki w nosie. W 26. tygodniu ciąży malec zaczyna wdychać i wydychać wody płodowe przez nos (do tej pory robił to przez usta). Zaczynają się zamykać i otwierać nozdrza, co pozwoli na rozpoczęcie pracy płuc. W III trymestrze ciąży nerwy i receptory węchowe już działają. Malec reaguje na zapach płynu owodniowego (zależy od twojej diety, np. stosowanych przypraw). Tuż po przyjściu na świat będzie umiał odróżnić przyjemny zapach, np. waniliowy, od nieprzyjemnego, np. amoniaku.
Czy wiesz, że… w III trymestrze nos ostatecznie się kształtuje. Jest lekko zadarty i dość płaski – doskonale dostosowany do oddychania podczas ssania maminej piersi.

Przeczytaj: Twarz nienarodzonego dziecka

Smak

Ten zmysł, podobnie jak wszystkie inne, rozwija się w działaniu, tzn. wtedy gdy maleństwo zaczyna łykać wody płodowe. Potrafi to robić już w 13. tygodniu ciąży. Wcześniej, bo już 4. tygodnia ciąży, powstaje jama ustna, w 7. tygodniu zaczątki ust. W 5. miesiącu kubki smakowe są chemicznie aktywne. Dziecko wyraźnie wtedy łyka wody płodowe, gdy jest głodne lub gdy mu smakują.
Czy wiesz, że… gdy zjesz coś słonego, maleństwo w brzuchu przestaje ssać, a kiedy zjesz coś słodkiego, wtedy ssie wody częściej, łyka je powoli, delektuje się.

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

01_19279.jpg
Piękna
Przebieg ciąży
Rozwój dziecka w łonie mamy
Aż trudno uwierzyć, że w ciągu dziewięciu miesięcy z jednej małej komórki powstaje całkowicie ukształtowany człowiek. Oto nasz raport o tym, jak rozwija się maleństwo w brzuchu mamy.

Jeden z 360 milionów plemników, które rozpoczęły wielki wyścig, miał szczęście. Jako pierwszy dotarł do komórki jajowej, zdołał przeniknąć przez jej błony ochronne i udało mu się ją zapłodnić. Dwadzieścia godzin później nastąpił pierwszy podział jajeczka, potem kolejny i jeszcze kolejny... Kilka dni po spotkaniu się plemnika z jajeczkiem komórek jest już pełna setka. Teraz proces kształtowania się nowego życia jeszcze przyspieszy! Jak w olbrzymiej fabryce powstają setki skomplikowanych układów. Tworzą się mózg, nerki, serce dziecka, formują się rączki i nóżki, wyrastają rzęsy i meszek na głowie. Wszystko musi być gotowe przed dniem porodu. Pierwszy raz zabiło moje serduszko Mniej więcej w 25. dniu ciąży z grupy komórek tworzy się maciupeńkie serce dziecka. Na początku jest mniejsze od ziarenka piasku i bije prawie dwa razy szybciej niż serce mamy (wykonuje ok. 160 uderzeń na minutę). Migająca plamka będzie wyraźnie widoczna już na pierwszym badaniu USG (zwykle wykonuje się je ok. 11. tygodnia ciąży). Dwa miesiące później będziesz mogła usłyszeć bicie serca płodu , kołatanie małego serduszka przez zwykłe słuchawki lekarskie. Poproś wtedy lekarza, by pożyczył ci stetoskop, i przyłóż go do brzucha – przeżyjesz niezapomnianą chwilę. To jest ważne! W tym samym okresie, kiedy formuje się serce płodu, pojawiają się też zalążki jego mózgu, nerek i innych organów wewnętrznych. Pierwsze tygodnie są bardzo ważne dla rozwoju dziecka, dlatego zadbaj o dietę i nie zapominaj o codziennej dawce kwasu foliowego. Zapobiega on wadom cewy nerwowej. Rozwiąż quiz i sprawdź: Czy wiesz, jak dbać o siebie (i dziecko) w czasie ciąży?   Pierwszy raz słyszę głos mamy W 22. tygodniu ciąży rozwijający się płód może usłyszeć pierwsze dźwięki: szum maminej krwi, bicie jej serca, a nawet jej śpiew dobiegający...

19 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
Piękna
Przebieg ciąży
Jak powstaje dziecko
Kiedy tworzą się powieki, paznokcie, włoski i mózg dziecka? Już na początku ciąży czy może pod koniec? Nasz minileksykon da ci odpowiedź na te pytania.

Na początku był… zarodek. Najpierw maleńka kropka, której nie sposób dostrzec bez mikroskopu. W 4. tygodniu życia ma niewiele ponad 1/5 milimetra, ale rośnie tak szybko i tak błyskawicznie się rozwija, że praktycznie z dnia na dzień można dostrzec niewielkie zmiany. A w każdym razie można by było, gdyby zainstalować w maminym brzuchu mikroskop. A ponieważ nie bardzo jest to możliwe, zapraszamy w podróż. Dowiesz się podczas niej, jakim cudem twoje dziecko z małego ziarenka przekształca się w kijankę, zaczyna oficjalnie być płodem, by wreszcie stać się maleńkim, ale w pełni rozwiniętym człowiekiem. Buzia dziecka A raczej jej zaczątki, bo zarys ust dziecka pojawia się w 7. tygodniu ciąży. Wyraźna górna warga oraz czubek noska zaś w 8. tygodniu. Główka dziecka W 7. tygodniu ciąży jest to zaledwie bąbelek, ale już w kolejnym wyraźnie urośnie. Teraz zaś dziecko przypomina kijankę – głowa jest dość duża, a oprócz niej jest jedynie... ogonek, z którego wystają wypustki – zalążki przyszłych rąk i nóg. W tej główce można dostrzec miejsca, w których rozwiną się małżowiny uszne! W 10. tygodniu uformowane są już dziurki w nosie. I już wtedy można mówić o rysach twarzy dziecka ! Krew dziecka W 18. tygodniu ciąży są już w miarę ukształtowane kości, a szpik kostny zaczyna produkować krew. Mięśnie dziecka 12. tydzień ciąży to czas, kiedy rączki i nóżki zaczynają obrastać mięśniami. Dziecko może się już poruszać, ale nie sposób wyczuć jego ruchy. Mózg dziecka Rozwija się od pierwszych tygodni ciąży, ale dopiero w 23. tygodniu ciąży zaczyna dojrzewać. Wcześniej jest gładki, co raczej nie wskazuje na żadne procesy myślowe. Jednak już 3 tygodnie później zaczyna rozpoznawać bodźce zewnętrzne , na przykład dźwięki. Nerki dziecka Na początku, w 8. tygodniu ciąży, powstaje tzw. pranercze. Około 10....

Rozwój płodu – kalendarsz
Fotolia
Przebieg ciąży
Jak się rodzi życie
Najpierw kropka, potem coś na kształt rybki, a na końcu człowiek. Zanim dziecko przyjdzie na świat, czeka je wiele etapów rozwoju. Tak niesamowitych, że można je uznać za cud.

Prawda, że rozwój dziecka w łonie matki wydaje się skomplikowany? A jego przemiana z ziarenka w maleńkiego człowieka wręcz niepojęta? Przeczytaj w jaki sposób, krok po kroku, się to odbywa. Konkurs Po upojnej nocy z partnerem w twoim organizmie trwa wyścig. Miliony plemników wędrują z pochwy w kierunku jajowodów. Do celu dociera tylko kilkaset, a do jajeczka wnika jeden. W jajeczku zachodzą zmiany chemiczne, które chronią przed inwazją pozostałych „zawodników”. Ciało zwycięzcy rozpuszcza się, a jądro z materiałem genetycznym zlewa się z jądrem komórki jajowej. Zapłodnione jajo dzieli się na dwie komórki, potem na cztery, osiem itd. Przez cały czas też przemieszcza się wzdłuż jajowodu do macicy. Po siedmiu dniach od zapłodnienia zagnieżdża się w wyściółce macicy (endometrium). I... jesteś w ciąży! Poznaj: Pierwsze objawy ciąży Od blastocysty do zarodka Dzielące się jajo w miarę dojrzewania przekształca się w blastocystę, która składa się z nieprzypadkowo zgrupowanych komórek. Każda z tych grup ma swoje zadanie: jedna stanie się zarodkiem, inna utworzy struktury umożliwiające odżywianie itd. Komórki zewnętrzne blastocysty wysuwają w głąb endometrium podobne do korzeni wypustki, dzięki którym możliwa jest wymiana składników odżywczych i zbędnych produktów między twoim organizmem a tworzącym się zarodkiem. Z tego połączenia powstanie łożysko , które chroni i odżywia dziecko. W 4. tygodniu blastocysta zaczyna się przekształcać w zarodek, różnicując się na trzy warstwy komórek. Właśnie z tych trzech warstw powstaną w przyszłości wszystkie najważniejsze tkanki. Z warstwy wewnętrznej rozwiną się płuca, wątroba, układ pokarmowy i trzustka. Ze środkowej – szkielet, mięśnie, nerki, naczynia krwionośne i serce. Zewnętrzna utworzy skórę, włosy, soczewki oczu, szkliwo zębów i układ nerwowy. Komórki przemieszczają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj