Co się dzieje w 37. tygodniu ciąży? [WIDEO]
W 37. tygodniu ciąży dziecko mniej się rusza, więc warto liczyć ruchy malucha. Ty możesz mieć problemy ze snem, bo z dużym brzuchem trudno znaleźć wygodną pozycję do spania. Waga malucha to prawie 3 kilogramy! Niedługo wielki finał - poród.
W 37. tygodniu ciąży możesz czuć się zmęczona i ociężała. Dziecko waży już niemal 3 kg! Kontroluj ruchy dziecka i dużo wypoczywaj. Dbaj o bliskość z partnerem - seks w zaawansowanej ciąży wciąż może dawać mnóstwo radości.
Jak rozwija się ciąża?
Masz kłopoty ze snem? Poszukaj dogodnej pozycji do spania, chociaż o nie jest teraz łatwe, oraz:
- kup kojec - dużą poduszkę do spania, która podpiera brzuch
- wypij przed snem mleko ciepłe z miodem
Pielęgnujcie bliskość z mężem. Po porodzie nadejdzie czas twojej regeneracji (mama w połogu to delikatna sprawa) i intensywnej opieki nad dzieckiem. Przyda się wtedy wypracowana silna więź między rodzicami maluszka...
Waga i rozwój dziecka
Dziecko jest już całkiem spore, waży około 3 kg. Pod skórą rośnie mu warstwa tłuszczowa, dzięki której noworodkowi łatwiej będzie utrzymać ciepło po narodzinach. Tyje około 220 g na tydzień.
Wydrukuj sobie plan liczenia ruchów dziecka i tam wpisuj wyniki obserwacji. Jeżeli naliczysz ich dziesięć, to wszystko w porządku. Jeżeli niepochodź, zjedz coś i zrób test jeszcze raz. W razie ciszy, skontaktuj się ginekologiem.
Zdrowie – ważne badania
Powtórz badania WR albo VDRL (już je zrobiłaś na początku ciąży). To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają wykryć kiłę u matki, a przez to ewentualną chorobę u dziecka.
Rada na 37. tydzień ciąży
Kup stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Jak dobrać stanik do karmienia? Musi być dopasowany w obwodzie, ale z miseczkami o numer większymi. Po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną.
I nie martw się drobnym plamieniem po seksie – to efekt otarć przekrwionych ścianek macicy. Większe krwawienie zawsze zgłaszaj lekarzowi prowadzącemu ciążę!
Zobacz też: 9. miesiąc ciąży - tyle się dzieje u mamy i dziecka!