Ósmy tydzień ciąży to czas, kiedy z pewnością jesteś już oswojona z tym, że w twoim brzuchu rozwija się dziecko, i z niecierpliwością oczekujesz, kiedy w końcu zacznie rosnąć ci brzuch. Uspokajamy – już niedługo.

Reklama

Jak rozwija się ciąża?

Czas szybko mija, właśnie dobiega końca 2. miesiąc ciąży. Choć w twoim ciele tyle się zmienia, brzuch nadal jest płaski. Nie denerwuj się, już niedługo powiększy się tuż nad spojeniem łonowym. Na razie na pewno zauważyłaś, że większe stały się piersi.

Waga i rozwój dziecka

Płód ma teraz ok. 1,5 cm długości. Jest więc wielkości ziarnka fasoli. W okolicach szyi po obu stronach ciała pojawiają się maleńkie krążki. To ucho wewnętrzne, odpowiedzialne za słuch i zmysł równowagi. Dziecku zaczynają też rosnąć powieki. Ma już własną grupę krwi i niepowtarzalne linie papilarne na dłoniach i stopach. Poza tym wciąż jest w ruchu – pływa w wodach płodowych.
Pod koniec 8. tygodnia ciąży maleństwo jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem.

Zdrowie – ważne badania

Oprócz nudności czy wymiotów możesz mieć też inne dolegliwości trawienne.

  • Mogą ci dokuczać zaparcia, bo perystaltyka jelit zwalnia.
  • Możesz mieć też biegunki, jeśli zjesz coś, co może zaszkodzić tobie lub dziecku.

Jeśli nie miałaś jeszcze pierwszego badania USG, najpewniej lekarz właśnie teraz je wykona. Dzięki niemu dowiesz się, czy u dziecka wszystko w porządku. Nie obawiaj się tego badania, bo USG to badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla dziecka. A poza tym dostarcza lekarzom bezcennej wiedzy o rozwoju ciąży.

Zobacz także

Rada na 8. tydzień ciąży

Na razie pomyśl o swoim komforcie i zdrowiu.

  • Zadbaj o odpowiednią bieliznę: bawełniane majtki dla ciężarnych.
  • Dobierz też wygodny stanik ciążowy, skoro twoje piersi nabrały już pełniejszych kształtów.
  • Zrezygnuj też perfumowanego papieru toaletowego, płynu do higieny intymnej – mogą podrażniać okolice intymne, a to prosta droga do infekcji.

Więcej o 8. tygodniu ciąży czytaj w Kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama