5 metod, które pomogą obliczyć termin porodu
Możesz sama sprawdzić, kiedy najprawdopodobniej wypadnie dzień narodzin twojego dziecka. Masz do dyspozycji 5 różnych metod oraz nasz specjalny kalkulator.
- Natalia Przybylska
Choć twoje dziecko i tak samo zadecyduje o przyjściu na świat, możesz obliczyć, kiedy najprawdopodobniej nadejdzie ten dzień. Wystarczy poświęcić chwilkę i zastosować jeden z poniższych wzorów. Dla pewności możesz wykorzystać wszystkie metody obliczania terminu porodu i porównać otrzymane wyniki.
Jak sprawdzić, kiedy urodzę?
W ustalenie terminu porodu pomoże 5 metod. Każda z nich bierze pod uwagę inny czynnik.
- Pierwszego dnia ostatniej miesiączki – reguła Naegelego
- Dnia zapłodnienia
- Dnia skoku podstawowej temperatury ciała
- Daty wystąpienia pierwszych ruchów płodu
- Wysokości dna macicy
1. Obliczanie terminu porodu wg reguły Naegelego
Obliczając termin porodu regułą Naegelego, uwzględniamy pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyklu.
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok +/- X dni (X dni= różnica dni cyklu kobiety od cyklu wzorcowego 28-dniowego)
W cyklu fizjologicznym owulacja a zatem i zapłodnienie powinno nastąpić 14 dni przed terminem spodziewanego kolejnego krwawienia miesiączkowego. W związku z tym przy cyklu 26-dniowym termin porodu przesuwa się o 2 dni do przodu (kobieta rodzi wcześniej w porównaniu do cyklu 28-dniowego), a w razie cyklu 32-dniowego – o 4 dni do tyłu, czyli kobieta rodzi później w porównaniu do cyklu 28-dniowego.
2. Obliczenie termin porodu na podstawie daty zapłodnienia
Jeżeli przyszła mama dokładnie zna datę poczęcia, wyliczenie terminu porodu jest bardzo łatwe. Wiedząc, że ciąża trwa 266 dni od chwili zapłodnienia, wystarczy od podanej daty odjąć 7 dni i trzy miesiące oraz dodać rok.
Termin porodu = data zapłodnienia - 7 dni - 3 miesiące + 1 rok
3. Obliczanie termin porodu na podstawie skoku temperatury ciała
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Oblicz termin porodu Czytaj więcejPodstawową temperaturę ciała mierzy się rano przed wstaniem z łóżka w jamie ustnej, w odbycie lub w pochwie po co najmniej 6 godzinnym odpoczynku nocnym. Ponadto należy wykluczyć choroby przebiegające z podwyższeniem temperatury. Podstawowa temperatura ciała jest w fazie wzrostowej o 0,5°C niższa, zwykle poniżej 37°C niż w fazie wydzielniczej, w której jest zwykle powyżej 37°C. W przypadku cyklu 28 dni skok temperatury, związany z działaniem progesteronu, o 0,5°C następuje zwykle 13-14 dnia cyklu tj. około jednego dnia po owulacji. W przypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia i rozwija się ciąża, podwyższona temperatura ciała utrzymuje się nadal powyżej 37°C przez co najmniej 16 dni. Do wyliczenia terminu porodu przyjmuje się zatem dzień skoku temperatury ciała.
4. Obliczanie termin porodu na podstawie pierwszych ruchów płodu
Pierwsze ruchy płodu odczuwane są przez:
- pierwiastki, czyli kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka – pod koniec 20. tygodnia (koniec 5. miesiąca ciąży)
- wieloródki – pod koniec 18. tygodnia (między 4–5. miesiącem ciąży)
Dość często jednak wieloródki odczuwają pierwsze ruchy płodu już pod koniec 16–17. tygodnia ciąży, a pierwiastki (rodzące po raz pierwszy) często nie potrafią podać daty wystąpienia pierwszych ruchów płodu. Ponadto wiele kobiet mylnie bierze za ruchy płodu np. ruchy jelit.
Polecamy: Jesteś w ciąży? Zapamiętaj datę pierwszych ruchów.
5. Obliczanie termin porodu na podstawie wysokości dna macicy
Wysokość dna macicy zmieniająca się w poszczególnych tygodniach ciąży ma mniejsze znaczenie dla określenia terminu porodu.
Jak kształtuje się wysokość dna macicy w poszczególnych tygodniach ciąży:
- koniec 16. tygodnia – jeden-dwa palce ponad spojeniem łonowym
- koniec 20. tygodnia – dwa-trzy palce poniżej pępka
- koniec 24. tygodnia – na wysokości pępka
- koniec 28. tygodnia – dwa-trzy palce powyżej pępka
- koniec 32. tygodnia – w połowie odległości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczkowatym (dolna część mostka)
- koniec 36. tygodnia – przylega do łuków żebrowych
- koniec 40. tygodnia – jeden-dwa palce poniżej łuków żebrowych.
W pierwszych dniach 37. tygodnia ciąży dno macicy obniża się do wysokości z końca 37. tygodnia ciąży. Tak więc licząc od momentu kiedy dno macicy zaczyna opadać do porodu pozostają około 2-4 tygodni, przy czym u pierwiastek częściej cztery tygodnie, a u wieloródek trzy.
Zobacz też:
- Oblicz termin porodu w naszym kalkulatorze terminu porodu
- Sprawdź w naszym kalkulatorze, który to tydzień ciąży