Reklama

Pessar to okrągły, elastyczny pierścień (krążek) wykonany z silikonu. Zakładany jest na szyjkę macicy, aby zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu. Pessar położniczy zastąpił niemal całkowicie szew szyjkowy. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach się zakłada pessar i co to oznacza dla przyszłej mamy i dziecka.

Reklama

Spis treści:

Kiedy się zakłada pessar?

Pessar położniczy zakłada się, gdy ciężarna cierpi na niewydolność szyjki macicy i grozi jej przedwczesny poród. Szyjka macicy to bardzo ważny element układu rozrodczego kobiety. Zanim maluch zacznie przeciskać się przez kanał rodny, szyjka macicy ma za zadanie blokować dostęp do macicy i chronić dziecko przed bakteriami, wirusami czy grzybami z zewnątrz. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, szyjka zmiękcza się i zaczyna skracać dopiero pod koniec trzeciego trymestru. Niestety czasem dochodzi do niewydolności szyjki macicy. Oznacza to, że szyjka przedwcześnie rozszerza się i skraca, może też zbytnio rozpulchniać się lub zmiękczać. Bez interwencji medycznej może dojść do przedwczesnego porodu lub poronienia. Decyzję o założeniu pessaru medycznego podejmuje lekarz prowadzący ciążę.

Zakładanie pessara w ciąży przeprowadza się na ogół między 20. a 28. tygodniem ciąży, choć zdarza się, że ginekolog podejmuje decyzję o wcześniejszym wykonaniu tego zabiegu.

Jak wygląda pessar?

Jest to okrągły, elastyczny pierścień wykonany z silikonu. Nie jest idealnie płaski i ma dwa obwody – większy i mniejszy. Wyglądem pessar przypomina małą miseczkę, w której dnie wycięto otwór. Dodatkowo są w nim jeszcze mniejsze otworki, które mają zwiększać komfort noszenia.

pessar jak wygląda

Fot. Pessar Dr Arabin

Jak się zakłada pessar?

Założenie krążka nie wymaga narkozy ani pobytu w szpitalu. Zabieg jest bezbolesny, nie ma potrzeby przyjmowania środków znieczulających.

Krążek na podtrzymanie ciąży zakłada się w gabinecie ginekologicznym. Kobieta do zabiegu powinna przyjąć pozycję leżącą. Pessar wprowadzany jest przez pochwę i umieszczany w jej szczycie tak, aby większy obwód pessara obejmował szyjkę macicy i przytrzymywany był przez dno miednicy. Po założeniu krążka kobieta może od razu wstać.

jak się zakłada pessar

Fot. Rumruay/Adobe Stock

Aby ułatwić wprowadzenie krążka do pochwy używa się antybakteryjnych żeli zwiększających poślizg, ale nie zaburzających naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Na jak długo zakłada się krążek na podtrzymanie ciąży?

Pessar zdejmuje się najczęściej w 38. tygodniu ciąży, czyli niedługo przed planowanym porodem. Jednak nie znaczy to, że do tego czasu nie trzeba się krążkiem na podtrzymanie ciąży zajmować.

Zalecenia po założeniu pessara

Zalecenia po założeniu pessara obejmują: dużo odpoczywać, unikać stresów i szczególnie dbać o higienę intymną.

Po 2–3 dniach od założenia pessara konieczna jest kontrola u ginekologa, a następna po 1–2 tygodniach. Oprócz konsultacji lekarskiej ciężarna powinna też zrobić badanie posiewu z szyjki macicy (po miesiącu od założenia pessaru), które oceni florę bakteryjną pochwy i wykryje ewentualne zakażenia.

Czy z pessarem trzeba leżeć?

Kobieta, która miała założony krążek na podtrzymanie ciąży, najpewniej otrzyma zwolnienie lekarskie. Powinna dużo odpoczywać, ale nie musi leżeć. W zupełności wystarczy oszczędzający tryb życia – unikanie dźwigania i wysiłku fizycznego.

Pessar w ciąży a współżycie

Po założeniu krążka na podtrzymanie ciąży kobieta, poza oszczędzaniem się, musi także zachować wstrzemięźliwość seksualną. Jest to podyktowane tym, by pessar pozostał na miejscu, co mogłoby się nie udać, gdyby przyszła mama pozostawała aktywna seksualnie.

Pessar w ciąży – skutki uboczne

Obecność w drogach rodnych krążka na podtrzymanie ciąży może powodować zwiększenie produkcji wydzieliny z dróg rodnych – dlatego zalecane jest szczególne dbanie o prawidłową higienę intymną.

Większa ilość wydzieliny z pochwy zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Aby tego uniknąć, pacjentki profilaktycznie mogą przyjmować preparaty antybakteryjne i antygrzybicze).

Poważniejsze skutki uboczne mogą wystąpić w przypadku nieprawidłowo założonego pessaru. Kobieta może wówczas odczuwać ból, dyskomfort, może też dojść do tzw. odleżyn pochwowych. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Ile kosztuje pessar?

Pessar w niektórych szpitalach jest zakładany nieodpłatnie. Czasem jednak ciężarna musi sama go zakupić w aptece. Koszt to 150–170 zł.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama