Wiele przyszłych mam głowi się, co zadziała na rozstępy w ciąży. A tymczasem znacznie prościej jest zapobiegać powstawaniu blizn, zanim się pojawią. Aby zadbać o zdrowy wygląd skóry, trzeba jednak zacząć działać wcześnie i robić to regularnie. Na rozstępy w ciąży szczególnie polecamy przyjemne masaże i naturalne kosmetyki. Dają rewelacyjne efekty!

Reklama

Co na rozstępy w ciąży?

Zamiast zamartwiać się, co pomoże na rozstępy w ciąży, skup się na profilaktyce. To szczególnie ważne, jeśli masz genetyczną skłonność do rozstępów (ślady na skórze zachowały się u mamy albo babci). Przez całą ciążę kieruj się dwoma podstawowymi zasadami:

  • Systematycznie nawilżaj skórę.
  • Noś dobraną, wygodną bieliznę.

Aby zapobiec rozstępom w ciąży, możesz również stosować kilka prostych, domowych metod, które pozwolą zatroszczyć się o ładny wygląd ciała.

1. Efektywny masaż na rozstępy w ciąży

Zaczynaj dzień od przyjemnego masażu wodnego – dzięki niemu skóra zachowa sprężystość. Na zmianę polewaj ciało ciepłą i chłodną wodą. Ciśnienie wody nie powinno jednak być zbyt silne. Masuj strumieniem piersi, brzuch i biodra. Te miejsca są przede wszystkim narażone na pojawienie się rozstępów. Piersi masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara, stopniowo przesuwając się do środka (staraj się przy tym omijać sutki). Potem skieruj strumień na brzuch i biodra. Następnie owiń się w miękki szlafrok frotté. Kiedy skóra wyschnie, nasmaruj ciało balsamem nawilżającym lub kremem. Jakikolwiek środek wybierzesz, będzie on skuteczny po chłodnym prysznicu. Taki prysznic (na zmianę ciepłą i letnią woda) należy zakończyć zawsze letnią wodą.

Po tym zabiegu przystąp do kolejnego rodzaju masażu na rozstępy w ciąży. Masuj piersi i brzuszek okrężnymi ruchami zgodnymi z kierunkiem ruchu wskazówek zegarka. Niech twoja dłoń całkowicie przylega do skóry. Siłę nacisku rozkładaj równomiernie. W ostatnim trymestrze ciąży dodaj ruch od żeber w kierunku pępka – w ten sposób zadbasz o piękno skóry i rozluźnisz napięcie.

Zobacz także

2. Oliwa i olejki na rozstępy w ciąży

Oliwa z oliwek zawiera tyle witamin i mikroelementów, ile żaden inny olej. Dlatego Włoszki dodają go niemal do wszystkich potraw, a także do maseczek i kremów do włosów i skóry. Rezultat jest zdumiewający! Ty też możesz wykorzystać tę sprawdzoną metodę nawilżania i odżywiania skóry, jeśli chcesz przeciwdziałać rozstępom w ciąży. Najlepsza jest nierafinowana oliwa z zimnego tłoczenia (ma ciemnozielony kolor). Nanieś ją na dłoń i delikatnie masuj brzuch, biodra i piersi. Możesz również użyć kremu na świeże rozstępy.

Na rozstępy w ciąży sprawdzają się też olejki eteryczne. Wystarczy dodać kilka kropel do olejku, którym smarujesz ciało. Przechowuj gotowy środek w buteleczce z ciemnego szkła, żeby zachować wszystkie dobroczynne właściwości olejku. Polecamy mikstury:

  • 50 ml olejku migdałowego zmieszaj z 5 kroplami olejku eterycznego z pomarańczy lub mandarynki.
  • W olejku z dzikiej róży rozpuść 5 kropel olejku z mandarynki i 10 kropel olejku neroli.

3. Orzechy i płatki owsiane na rozstępy w ciąży

Aby skóra nie miała rozstępów, wyglądała na zadbaną i zachowała elastyczność, niezbędna jest jej witamina E. Dobrze, jeśli w twoim ciążowym jadłospisie znajdują się orzechy – zarówno laskowe, jak i włoskie. Produkty zawierające witaminę E są źródłem wielu pożytecznych substancji. Wiele mikroelementów i witamin, które korzystnie wpływają na wygląd skóry i chronią przed rozstępami, zawierają również płatki owsiane.

Przed pójściem pod prysznic możesz zrobić sobie owsianą mieszankę. Weź nieduży kawałeczek gazy (albo zszyj z niej woreczek) i wsyp tam parę garści płatków owsianych. Zawiń i oblej je wrzątkiem. Płatki rozmiękną i staną się lepkie. Tak przygotowaną witaminową mieszanką wysmaruj wszystkie problematyczne miejsca: piersi, brzuszek, biodra. Taki specyfik to kosmetyk 3 w 1: jednocześnie odżywia skórę, chroni przed rozstępami i bardzo delikatnie peelinguje.

4. Bielizna na rozstępy w ciąży

W ciągu 9 miesięcy ciąży piersi mogą stać się cięższe nawet o kilogram i urosnąć o 2-3 rozmiary. Tak duże obciążenie dla skóry sprzyja rozstępom! Pomóż skórze, nosząc wygodny biustonosz z szerokimi ramiączkami. Na noc najlepszy będzie lekki top bez szwów lub elastyczny podkoszulek. Brzuchowi również potrzebne jest wsparcie. Warto kupić specjalne majtki dla kobiet w ciąży, które w kolejnych miesiącach ciąży stopniowo dopasowują się do ciała kobiety ciężarnej. Dzięki specjalnej konstrukcji podtrzymują brzuch, nie powodując ucisku.

Żeby uchronić swoją skórę przed rozstępami, dbaj o piersi również po urodzeniu dziecka. Pamiętaj jednak, że karmiącej mamie nie wolno stosować olejków eterycznych do masażu. Jeśli będziesz karmić piersią, możesz skorzystać z olejku oliwkowego lub oleju z zarodków pszenicy. Naczelna zasada to systematyczność: pielęgnuj skórę codziennie, a zachowa ona piękny wygląd.

5. Aby nie pojawiły się rozstępy, kontroluj wagę w ciąży

Na pojawienie się rozstępów wpływa szybki przyrost wagi w ciąży. Dobrze, jeśli będziesz tyć równomiernie, nabierając kilogramów stopniowo. Twoja skóra zdoła przygotować się do zmian – obciążenie nie będzie zbyt gwałtowne.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama