Reklama

Aktywność fizyczna w ciąży: bieganie, pływanie, pilates czy spacery, to nie jest tylko dobry sposób na spędzanie czasu, ale wręcz lekarskie zalecenie! I nie ma większego znaczenia, czy będzie to ruch nad morzem, w górach czy w parku obok domu. Najważniejsze jest sport w ciąży: dopasowanie konkretnych aktywności do możliwości ciężarnej i... dobre samopoczucie podczas ćwiczeń. Bo korzyści z ćwiczeń w ciąży jest co niemiara!

Zdrowa kobieta w ciąży, niezależnie od trymestru, powinna dziennie pokonać na piechotę odległość około 5 – 6 km. Jest to dystans, który korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję, a do tego gwarantuje dobre samopoczucie – tłumaczy Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna Na Madal. W trakcie ciąży w ciele kobiety następują pewne naturalne zmiany:

Reklama
  • krzywizny kręgosłupa,
  • obciążenie stawów
  • rozluźnienie wiązadeł

Trudno o lepszy sposób na ich kompensowanie i unikanie ewentualnych dolegliwości niż ruch!
Czas na ćwiczenia w ciąży śmiało można planować samemu: spacery, bieganie basen, gimnastyka w domu – wybór jest ogromny.

Niska aktywność fizyczna kobiet ciężarnych powoduje często:

  • choroby komplikujące ciążę,
  • złe samopoczucie,
  • zmęczenie,
  • obniżony nastrój,
  • rozpoczęcie akcji skurczowej po terminie porodu,
  • gorszą tolerancję na ból i wysiłek porodowy.

Jeśli ćwiczyłaś przed ciążą, bądź nadal aktywna, a gdy nie ćwiczyłaś regularnie, zacznij! Namów też partnera – wspólny ruch może być doskonałą zabawą dla ciebie i partnera.

Na jakie zajęcia zapisać się w ciąży?

Warto skorzystać z zajęć zorganizowanych, ale tylko tych prowadzonych przez profesjonalnie przygotowane do tego osoby. Polecane są zajęcia taneczne dla kobiet w ciąży – doskonale relaksują matkę i dziecko oraz wspomagają ogólną wydolność organizmu. Coraz więcej przyszłych mam decyduje się na zajęcia pilatesu i jogi – wpływają na wzmacnianie poszczególnych partii ciała, kontrolowanie własnego ciała, a także są doskonałą naukę relaksacji. Szczególnie korzystne dla zdrowia są zajęcia na basenie, które doskonale relaksują i wzmacniają mięśnie. W szkole rodzenia nie opuść zajęć oddechowo-relaksacyjnych, bo choć trudno je zaliczyć do aktywności fizycznych, to świetnie przygotowują do porodu.

Zobacz też: Jakie sporty uprawiać w ciąży? 5 propozycji

Czy w ciąży można chodzić na siłownię?

Tak, choć trening musi być ułożony z wykwalifikowaną osobę, która ma odpowiednie kompetencje do prowadzenia treningów kobiet ciężarnych. Najlepiej, jeżeli jest to fizjoterapeuta, ponieważ doskonale zna biomechanikę ciała kobiety w ciąży. Warto spytać o dostępność tego typu trenerów jeszcze zanim wybierzemy się na siłownię.

Siłownia wewnętrzna: jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Kluczową kwestią w kontekście aktywności fizycznych jest poświęcenie uwagi na trening mięśni dna miednicy. Są to mięśnie odpowiedzialne za stabilność narządów moczowo-płciowych i uczestniczą aktywnie w porodzie. Te ćwiczenia śmiało można nazwać formą treningu!

Czasami, z powodów ginekologicznych do pewnego momentu przyszłe matki nie mogą podejmować aktywności fizycznej. Jednak mniej więcej od 37 tygodnia ciąży należy rozpocząć nawet minimalny wysiłek. Będzie on potrzebny dla wstawienia się dziecka w kanał rodny, wystąpienia akcji porodowej samoistnej w terminie porodu, poprawy krążenia i... poprawy samopoczucia.

Niska aktywność fizyczna w ciąży powoduje często:

  • choroby komplikujące ciążę,
  • złe samopoczucie,
  • zmęczenie,
  • obniżony nastrój,
  • rozpoczęcie akcji skurczowej po terminie porodu
  • gorszej tolerancji na ból i wysiłek porodowy.

Warto pamiętać o podtrzymywaniu aktywności fizycznej z okresu poprzedzającego ciążę lub zapoczątkować ją i zadbać o siebie i swoje dziecko. Wspólny ruch może być również doskonałym elementem pogłębiającym relacje matki i partnera.

Zobacz też:
Bezpieczne bieganie w ciąży

Bieganie, pływanie, pilates: co ćwiczyć w ciąży?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Loading...