Większość zmian, które zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży, jest wynikiem działania hormonów. Także ostuda ciążowa, czyli charakterystyczne przebarwienia, które mogą się pojawić na twarzy przyszłej mamy. Warto o nich wiedzieć więcej, żeby niepotrzebnie się nie martwić. Bo ostuda, choć mało estetyczna, nie jest groźna. Nie jest też trwała – w końcu znika.

Reklama

Spis treści:

Co to jest ostuda ciążowa?

Ostuda, zwana też melasmą, to charakterystyczne dla kobiet w ciąży przebarwienia, które pojawiają się na twarzy w okolicach ust, na policzkach i na czole. Plamy mają zwykle kolor brązowy lub szary. Często pojawiają się symetrycznie, przez co mogą wyglądać jak tzw. maska ciążowa.

Zobacz, jak mogą wyglądać przebarwienia na twarzy w ciąży:

ostuda ciążowa zdj nr 1
Fotolia

Zobacz także
ostuda ciążowa zdj nr 2
Fotolia

Kiedy przebarwienia mogą się pojawić?

U przyszłych mam ostuda pojawia się zwykle na początku drugiego trymestru ciąży (około 12. tygodnia ciąży) i utrzymuje się aż do jej końca. Częściej mają ją kobiety o ciemnej karnacji. Przebarwienia na twarzy częściej pojawiają się latem, gdy nasłonecznienie jest większe, zimą zwykle bledną i są mniej widoczne.

Jakie są przyczyny ostudy?

Główną, choć nie jedyną, przyczyną ostudy ciążowej są hormony, zwłaszcza podwyższony poziom estrogenów. Ich nadmiar rozregulowuje produkcję melaniny (ciemnego barwnika skóry), pobudzając melanocyty (komórki produkujące melaninę) do szybszej pracy. Efekt ten jest wzmacniany przez działanie promieni słonecznych – właśnie dlatego ostuda jest bardziej widoczna latem. Pod ich wpływem nadmiar melaniny może nierównomiernie rozkładać się w naskórku, co powoduje tworzenie się plam, które mogą ciemnieć pod wpływem promieniowania UV.

Kiedy ostuda zniknie?

Ostuda ciążowa znika po porodzie. Zazwyczaj właśnie po urodzeniu dziecka rozpoczyna się proces blaknięcia plam na twarzy, które powstały podczas ciąży. W ciągu kilku lub kilkunastu tygodni po porodzie ostuda powinna całkowicie zaniknąć. W naprawdę rzadkich przypadkach proces ten może potrwać do roku.

Czy ostudę można leczyć?

Tak, ale w przypadku ostudy ciążowej leczenie jest wykluczone. Do likwidowania przebarwień używa się najczęściej preparatów rozjaśniających, które zawierają substancje (m.in. hydrochinon, retinoidy) zakazane albo niewskazane w ciąży. Nie powinnaś więc ich stosować. Gdy już je masz, możesz je maskować makijażem. Jeśli jesteś w ciąży, możesz natomiast spróbować zapobiec powstaniu ostudy.

Jak zapobiegać przebarwieniom w ciąży?

Niestety, nie masz wpływu na to, jak twoja skóra zareaguje na hormony ciążowe, ale spróbuj wyeliminować jeden z czynników sprzyjających ostudzie – czyli działanie promieni słonecznych. Przede wszystkim unikaj długotrwałego przebywania na słońcu. Przed wyjściem z domu używaj kremu ochronnego z filtrem UV – co najmniej SPF 30, a nawet SPF 50+. Najlepiej, by był to filtr mineralny (fizyczny). Koniecznie sprawdź też, czy krem nie zawiera składników szkodliwych dla kobiet w ciąży. Stosuj go regularnie i pamiętaj, że promieniowania UV przenika nawet przez chmury! Nawet pochmurne dni nie są więc bezpieczne. Możesz też osłaniać twarz przed słońcem kapeluszem z dużym rondem. Jeśli masz skłonność do ostudy i chcesz jej skutecznie zapobiec, to kremów z filtrem UV musisz używać przez cały rok, a nie tylko podczas wakacyjnych miesięcy.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama