ciężarna w kostiumie na plaży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Dermatolog radzi: Jak opalać się w ciąży i jak chronić dzieci przed słońcem?

Pytania o opalanie pojawiają się tak szybko, jak szybko rośnie temperatura. Im bliżej lata i sezonu urlopowego, tym częściej zastanawiamy się czy opalanie może szkodzić i jak właściwie zabezpieczyć skórę. Ochrona przeciwsłoneczna jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Pytamy dermatologa co jest ważne i o czym absolutnie nie można zapomnieć.

Podczas ciąży mamy więcej czasu dla siebie, a kiedy dni robią się cieplejsze, a na niebie pojawia się piękne słońce, myślimy tylko o tym, żeby wygrzać ciało i wciąż chcemy, być choć trochę opalone. Jeżeli nawet nie przejmujesz się przedwczesnym starzeniem skóry, to jednak inne skutki obcowania ze słońcem powinny cię skłonić do rozwagi.

Dr Aleksandra Lipka-Trawińska, dermatolog z Body Care Clinic w Katowicach, odpowiada na pytania o opalanie w ciąży i wystawianie na słońce małych dzieci, które najczęściej pojawiają się w głowie kobiet spodziewających się dziecka i rodziców małych dzieci. Jaką ochronę przed słońcem stosować? Czy w przypadku ciąży i niemowląt zasady ulegają zmianie?

Prosta zasada: wszyscy stosujemy filtr i to jak najwyższy. Zawsze!

Każdą osobę, bez względu na to czy jest w ciąży, czy nie, obowiązuje ochrona przeciwsłoneczna, najlepiej z jak najwyższym filtrem. Moc filtra oznaczana jest m.in. symbolem SPF (Sun Protection Factor), określa on tylko ochronę przeciw UVB i jest wielokrotnością czasu opalania bez filtra, czyli np. nakładając ochronę z SPF 30 powinniśmy móc bezpiecznie przebywać na słońcu 30 x 30 minut, co daje 15 godzin (wciąż aplikując krem co 2 godziny i to dość grubą warstwą!).

Zobacz też: Ochrona przed słońcem dla kobiet w ciąży i dzieci - przegląd kosmetyków

Kiedy wybierać SPF 30, a kiedy SPF 50+?

W pochmurne dni również trzeba pamiętać o pieczołowitym nakremowaniu odkrytych partii ciała, wtedy nakładajmy preparaty z filtrem o wysokim stopniu ochrony, czyli minimum SPF 30. Filtry o takim faktorze zawarte są w wielu kremach do twarzy, więc dobranie odpowiedniego nie powinno stanowić problemu. Krem przeciwsłoneczny do twarzy sprawdzi się również na szyi, dekolcie i ramionach, nie musimy kupować osobnego. Z kolei w dni słoneczne to musi być najwyższy stopień ochrony na rynku europejskim, czyli SPF 50+. Trzeba zwrócić również uwagę, żeby to były filtry przeciwko UVA i UVB, samo UVB nie wystarczy.

Krem z filtrem dla dzieci - sprawdź opinie

Filtry przeciwsłoneczne - jakie wybrać dla kobiety w ciąży?

Kolejnym dylematem przy wyborze kosmetyku przeciwsłonecznego są substancje aktywne zabezpieczające przed promieniowaniem. Występują dwa podstawowe rodzaje filtrów: chemiczne i mineralne, a także trzeci będący połączeniem obu, czyli nanofiltry, będące mikronizowanymi minerałami. Kobiety w ciąży mogą stosować dostępne kosmetyki z filtrami zarówno chemicznymi i mineralnymi oraz łączone.

Uwaga jednak na skład! Warto zachować ostrożność odnośnie przynajmniej jednej substancji aktywnej, jaką jest – oksybenzon. Ten związek może powodować zwiększanie ilości estrogenów, a do tego podrażnienia skóry, a także jest podejrzewany o kancerogenność. Lekarze zwracają uwagę, że jest potencjalnie alergizujący i fotouczulający. 

Najbezpieczniejsze są jednak kosmetyki mające w składzie  filtry mineralne, jak tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Te związki fizycznie blokują dostęp UV do skóry. Dobierzmy taki preparat, który łatwo się rozprowadza i będziemy mogli dotrzeć do wszystkich zakamarków i załamków ciała. Jest to istotne ze względu na aktywność hormonów w czasie ciąży, szczególnie estrogenów, które pobudzają melanocyty do produkcji barwnika melaniny, a jej nadmiar gromadzi się w postaci ostudy – płaskich, jasnobrązowych przebarwień skórnych.

Na opakowaniach czasami znajdziemy informację o fotostabliności. Wszystkie dopuszczone do obrotu filtry są fotostabilne, jeżeli takich informacji nie ma na opakowaniu, to znajduje się ona w karcie charakterystyki produktu, jednak nie jest ona dostępna dla konsumenta.

Filtry przeciwsłoneczne - jakie wybrać dla dziecka?

Ochrona przeciwsłoneczna u dzieci powinna obejmować nie tylko właściwy krem z filtrem, ale również lekkie, przewiewne ubranko zakrywające ciało, kapelusik czy czapeczkę. Smarujemy ciało także pod ubraniem!

Uwaga! Często dzieciom kupujemy okulary przeciwsłoneczne ze straganów. Są szczególnie niebezpieczne dla wzroku, bo nie mają ochrony UV, a rozszerzona źrenica pozwala na dotarcie ich większej ilości do wnętrza gałki ocznej. Korekcyjne soczewki okularowe zwykle są wyposażone w ochronę UV, ale warto pytać o to optyka.

Kremy z filtrem, które kupujemy dla dziecka najlepiej wybierać z serii przeznaczonych dla dzieci, ale należy sprawdzać, które w składzie mają delikatne i niepodrażniające substancje. Szczególnie zalecane są filtry mineralne, gdyż chemiczne mogą podrażniać skórę u bardziej wrażliwych dzieci. Co do SPF, ta sama zasada, co u dorosłych, czyli rozważamy zakup na lato od min. SPF 30.

Jeśli dzieci będą w wakacje długo przebywać na słońcu, np. na plaży warto też kupić im stroje kąpielowe i czapeczki z tkanin, które nie przepuszczają promieni UV.

Trzy grupy dzieci powinny stosować filtr SPF 50+. Są to dzieci:

  • o jasnej karnacji,
  • blond włosach lub rudych.
  • Dzieci z dużą ilością znamion barwnikowych
  • i dzieci poniżej 3.r.ż.

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na poparzenia słoneczne, a każde poparzenie w wieku dziecięcym znacząco zwiększa ryzyko czerniaka w dorosłości, dlatego profilaktyka i unikanie nadmiernej ekspozycji jest u nich szczególnie ważne.

Inny parametr, na który warto zwrócić uwagę to wodoodporność preparatu. Jeżeli wybieramy się nad morze lub rzeczkę, a nawet odkryty basen to warto wybierać kosmetyki z tym oznaczeniem. Woda nie jest przeszkodą dla wszędobylskich promieni UV, a nawet może nasilać ich działanie.

Jak nakładać filtr przeciwsłoneczny na skórę dziecka?

Nakładaniem kremów rządzi kilka ogólnych zasad. Należy je aplikować 15-30 minut przed wyjściem z domu i zapewniają ochronę do 2 godzin, więc jeżeli planujemy dłuższy wypad, to trzeba pamiętać o tubce z kremem. SPF 30 chroni przed UVB w ok. 96%, a SPF 50 w ponad 98%. Oczywiście zakładając, że warstwa jest odpowiednio gruba i dokładnie nałożona.

Preparaty nakładamy więc obficie, to znaczy nie oszczędzamy kosmetyku, wyciskamy sporo i rozprowadzamy na skórze. Zaleca się stosowanie ilości odpowiadające 1 łyżeczce do herbaty na twarz i szyję, 1 łyżki stołowej na przód ciała (dekolt, brzuch), 1 łyżki na plecy oraz po 1 łyżce na każdą kończynę. Zwykle skóra staje się lekko biała, więc to znak, że preparat jest odpowiednio nałożony. Jedna tuba czy butelka powinna nam wystarczyć na kilkanaście aplikacji.

Czy filtry chronią tak długo jak podają producenci?

Jakiś czas temu media obiegła informacja, iż preparaty z filtrami nie chronią tak długo, jak długo chronić powinny według deklaracji producentów. Nie podano konkretnych producentów czy preparatów. Dla bezpieczeństwa jednak stosujmy jednocześnie inne środki ochrony przeciwsłonecznej. Schowajmy się pod parasolką, ubierzmy kapelusz, nie przebywajmy na słońcu bez przerwy godzinami, bo to grozi nie tylko problemami skórnymi, ale również przegrzaniem i udarem cieplnym.

Pamiętajmy, że żaden kosmetyk, nawet najdroższy, nie gwarantuje 100% ochrony przed promieniowaniem UV. Korzystajmy ze słońca, ale z umiarem, a po wakacjach warto udać się do dermatologa na dermoskopię, którą należy powtarzać co roku, a częściej, gdy pojawiają się nowe zmiany barwnikowe na skórze lub są niepokojące. Naszą czujność powinny wzmóc znamiona o nieregularnym kształcie, wielokolorowe, o nieregularnej powierzchni, ze stanem zapalnym.
 
Konsultacja: dr Aleksandra Lipka-Trawińska, dermatolog z Body Care Clinic w Katowicach

Zobacz też:

Dlaczego małe dziecko nie może się opalać? Wyjaśnia dermatolog

ochrona przeciwsloneczna
Fotolia
Pielęgnacja
Pięć przykazań słonecznych
Nie chcemy nikogo straszyć słońcem. Ale prawda jest taka, że szczególnie dla maluszków może być ono niebezpieczne.

Chciałabyś, aby zabawa w promieniach słońca była dla Twojego malucha czystą przyjemnością bez przykrych skutków ubocznych? Wystarczy, że zaczniesz przestrzegać kilku zasad. 1. Chroń skórę U dzieci jest ona tak delikatna, że potrzebuje zabezpieczenia przed słońcem nawet podczas krótkiego spaceru. Dlatego zawsze powinnaś mieć pod ręką kosmetyki z filtrem . Jak wybrać najlepszy? Szukaj kremów przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych. Zwykle są nieperfumowane, mają łagodną recepturę oraz bardzo wysoki filtr – przynajmniej SPF (Sun Protection Factor) 30. Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy wybrany preparat zawiera zarówno filtry UVA, jak i UVB. Tylko obecność obu jednocześnie gwarantuje maluchowi pełną ochronę. Uwaga! Niemowlę, które nie ukończyło jeszcze pół roku, powinno dostać specjalny krem, zawierający tylko filtry mineralne (bez dodatku chemicznych), np. Krem ochronny na słońce SPF 30 (Nivea Baby, 24 zł). Wodoodporny kosmetyk może być stosowany od pierwszych dni życia dziecka. Jak stosować krem (lub mleczko) z filtrem ? Posmaruj malucha dość dużą ilością kosmetyku 30 minut przed wyjściem z domu (pamiętaj o karku i uszach). Potem nakładaj go przynajmniej co dwie godziny. Na plaży lub na basenie – także po każdej kąpieli. Dlaczego to takie ważne? Bo nawet jeśli krem jest wodoodporny i nie spłynie podczas zabawy w wodzie, na pewno zetrze się po wytarciu skóry ręcznikiem. 2. Osłaniaj główkę Cieniutka czapeczka czy chusteczka to naprawdę obowiązek. Pomaga ochronić przed poparzeniem delikatną skórę głowy, ale przede wszystkim zabezpiecza dziecko przed udarem cieplnym , czyli przegrzaniem organizmu. Dobra czapeczka (kapelusik, chusteczka) powinna być z lekkiej, naturalnej tkaniny. Lepiej, by nie była zbyt ciemna, bo nagrzeje się na słońcu i nie spełni swojego zadania. Warto, żeby nakrycie głowy miało także daszek. To dla słońca dodatkowa...

dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie
Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?
Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry , przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczn y. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł. Krem z filtrem to obowiązek! Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem . Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu. Podczas upału potrzebny jest odpoczynek Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV ). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę. W ubranku lepiej niż na golasa Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent...

ochrona przeciwsłoneczna
Fotolia
Pielęgnacja
Jak wybrać dobry kosmetyk przeciwsłoneczny dla dziecka – radzi dermatolog
Czym się kierować przy wyborze kosmetyku do ochrony przed słońcem? Czy dzieci muszą mieć inny krem przeciwsłoneczny niż dorośli i czy wodoodporne kosmetyki wystarczy nałożyć raz dziennie? Na te i inne pytania odpowiada dr Grażyna Kamińska-Winciorek.

Na rynku jest dostępnych mnóstwo kosmetyków chroniących przed słońcem, jak jednak wybrać ten najlepszy dla naszego dziecka? Czym się kierować? Po jaki filtr sięgnąć? Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek z Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Chorób Skóry w Katowicach All4Skin. Jaki produkt wybrać do ochrony dziecka przez słońcem? Czym się kierować? Czy lepszy będzie spray, balsam, olejek czy krem? W  wyborze odpowiedniego preparatu ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci należy kierować się wskaźnikiem najwyższej ochrony przeciwko promieniowaniu UVB (SPF 50+) oraz anty-UVA (PPD). Preparaty powinny być zarejestrowane dla dzieci w wieku powyżej 6. miesiąca życia lub od 3. roku życia w zależności od rekomendacji producenta. Formuła preparatu ochrony przeciwsłonecznej ma pomniejsze znaczenie, aczkolwiek preparaty o formule, która łatwo rozprowadza się na skórze, jak np. mleczka, emulsje oraz aerozole będą wygodniejsze w użyciu. Jaki filtr powinny mieć produkty do ochrony przed słońcem przeznaczone dla dzieci? Produkty ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci w swoim składzie najczęściej zawierają filtry fizyczne, chociaż mogą również zawierać filtry chemiczne. Zastosowanie obu typu filtrów gwarantuje szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej w zakresie promieniowania UVB oraz UVA. Filtry fizyczne (mineralne) tworzą warstwę na skórze – nie są one wzbudzane energetycznie, nie pochłaniają promieni ultrafioletowych, zazwyczaj nie wywołując uczuleń. Filtry chemiczne składają się z substancji organicznych o silnych działaniach absorbujących  promieniowanie UV.  Ponadto idealny preparat ochrony przeciwsłonecznej powinien być wodoodporny, hipoalergiczny i fotostabilny . Czy wysokość filtru trzeba dopasować do wieku dziecka? Czy niemowlę powinno mieć inny filtr niż np. 3-latek? Czy dzieci mogą używać takich samych produktów...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz