Reklama

Antybiotyk w ciąży budzi u wielu przyszłych mam niepokój. Jednak nie wszystkie antybiotyki zagrażają dziecku! Czasem są one niezbędne w zwalczeniu infekcji bakteryjnej, która sama w sobie stanowi większe niebezpieczeństwo dla zdrowia mamy i płodu. Które antybiotyki są bezpieczne w ciąży, a które nie? Ich szkodliwość, bądź jej brak, ocenia się na podstawie substancji aktywnej zawartej w danym leku.

Reklama

Spis treści:

  1. Jaki antybiotyk w ciąży?
    - Antybiotyki dozwolone w ciąży
    - Antybiotyki zabronione w ciąży
  2. Jaki probiotyk przy antybiotykoterapii w ciąży?
  3. Antybiotyk na zatoki w ciąży
  4. Zapalenie ucha w ciąży a antybiotyk
  5. Krople do oczu z antybiotykiem w ciąży
  6. Antybiotyk podczas leczenia zęba w ciąży

Jaki antybiotyk w ciąży?

Istnieje wiele rodzajów antybiotyków, a część z nich została przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla ciężarnych. Istotny jest tu także etap ciąży - antybiotyk w pierwszym trymestrze ciąży może być niewskazany, ponieważ organy wewnętrzne płodu dopiero się kształtują. - Lekarz dobiera odpowiedni lek do choroby, szczegółowo analizując stan zdrowia pacjentki. Dlatego odradzam panikę i obawy przed przyjmowaniem wszelkiego rodzaju antybiotyków w ciąży i zalecam spokój i większe zaufanie do lekarza prowadzącego - mówi ginekolog Grzegorz Południewski.

Antybiotyki dozwolone w ciąży

Dozwolone antybiotyki w ciąży to:

  • penicylina,
  • cefalosporyna II generacji,
  • ampicylina,
  • amoksycylina (Duomox),
  • erytromycyna,
  • cefuroksym (Zinnat),
  • azytromycyna (w przypadku konieczności i tylko po I trymestrze),
  • metronidazol.

Nie wolno stosować samodzielnie żadnych leków w ciąży, także antybiotyków ani nawet suplementów diety, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to również leków zaklasyfikowanych jako bezpieczne dla ciężarnych. Każdy organizm może reagować inaczej na różne leki - zwłaszcza w okresie ciąży, dlatego należy zaufać w tej kwestii doświadczonemu lekarzowi. Zachowanie czujności konieczne jest także z przyjmowaniem leków w okresie karmienia.​

Antybiotyki zabronione w ciąży

W okresie ciąży niewskazane jest przepisywanie przyszłym mamom antybiotyków w postaci:

  • tetracykliny,
  • doksycykliny,
  • tobramycyny,
  • streptomycyny,
  • sulfonamidów.

UWAGA! Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być - zawsze poinformuj o tym lekarza, który będzie przepisywał ci leki!

Jaki probiotyk przy antybiotyku w ciąży?

Antybiotyk w ciąży niesie ze sobą ryzyko wystąpienia biegunki. Jest ono szczególnie wysokie w przypadku przepisania aminopenicyliny, a także cefalosporyny i klindamycyny. Probiotyk może znacząco zmniejszyć to ryzyko, a także zapobiec niebezpiecznemu w ciąży odwodnieniu lub wypłukaniu się minerałów i elektrolitów. Zabezpieczeniem przy antybiotykoterapii w ciąży może być także synbiotyk, który łączy w sobie zarówno probiotyk, jak i prebiotyk.

Antybiotyk na zatoki w ciąży

Jeśli zapaleniu zatok w ciąży towarzyszy wysoka temperatura (powyżej 38 stopni) - antybiotyk może być konieczny. Jeśli jednak gorączka nie występuje, można stosować łagodniejsze środki lub domowe sposoby na zatoki, które mają na celu ukojenie bólu i stanu zapalnego. Zapalenie zatok może być grzybicze, wirusowe i bakteryjne. Jedynie to ostatnie jest wskazaniem dla antybiotykoterapii. Najczęściej podaje się amoksycylinę lub cefalosporyny (oba należą do antybiotyków bezpiecznych w ciąży).

Zapalenie ucha w ciąży a antybiotyk

Przy łagodnym zapaleniu ucha w ciąży najczęściej zaleca się paracetamol, który skutecznie zbija gorączkę i stan zapalny - jednak jego stosowanie również należy skonsultować z lekarzem. Samo zapalenie ucha może nie być niebezpieczne dla ciężarnej - zagrożenie stanowi jednak utrzymująca się gorączka. Jeśli jednak zapalenie ucha ma podłoże bakteryjne, często przepisywany jest antybiotyk - na ogół amoksycylina. Lekarz może zalecić antybiotykoterapię na okres 5 aż do 10 dni.

Krople do oczu z antybiotykiem w ciąży

Tego typu lek może być pomocny np. przy zapaleniu spojówek, które nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mamy i płodu - nawet w pierwszym trymestrze. Krople z antybiotykiem mają głównie działanie miejscowe i nie przenikają do krwi, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań dla stosowania ich nawet w czasie ciąży. Jak w przypadku wszystkich produktów z antybiotykiem - należy jednak poinformować lekarza-okulistę o ciąży lub jej prawdopodobieństwie, zanim przepisane zostaną jakiekolwiek leki.

Antybiotyk przy leczeniu zębów w ciąży

Jeśli ząb jest poważnie uszkodzony i kwalifikuje się np. do usunięcia, należy jak najszybciej przeprowadzić taki zabieg - jednak najwcześniej w drugim trymestrze. Antybiotyk może być zapisany, aby ukoić dotkliwy ból zęba aż do czasu wykonania zabiegu, jednak być może wystarczą same leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Sam antybiotyk jednak nie wyleczy stanu zapalnego zęba, dlatego należy jak najszybciej wykonać badania diagnostyczne, które pozwolą określić stan chorobowy i zalecane leczenie. Czasem możliwy jest nawet zabieg usunięcia zęba bez konieczności badania RTG (przeważnie zakazanego w ciąży).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama