biegunka w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Biegunka w ciąży może być objawem zatrucia pokarmowego lub... rychłych narodzin dziecka, jeśli występuje przed porodem. Biegunka może też pojawiać się we wczesnej ciąży lub na późniejszym jej etapie po preparatach dla ciężarnych z żelazem. Warto wiedzieć, co oznacza biegunka w ciąży, ile może trwać i jak sobie z nią poradzić, skoro ciężarna nie powinna samodzielnie stosować żadnych leków.

Biegunka może pojawić się na każdym etapie ciąży. Ciężarne zmagają się z tą dolegliwością na początku ciąży, w II trymestrze lub krótko przed porodem.

Przyczyny rozwolnienia w ciąży mogą być różne, ale zawsze budzą niepokój. I słusznie, bo niektóre objawy, jakie mu towarzyszą, np. ból brzucha, mogą oznaczać problemy ze zdrowiem. Niepokoić powinna zwłaszcza ostra biegunka w ciąży, która jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza. 

Spis treści:

Ból brzucha w ciąży – powód do niepokoju? film

Biegunka w ciąży – objawy

Biegunka (z łac. diarrhoea), nazywana też rozwolnieniem, jest reakcją obronną organizmu między innymi na bakterie i wirusy znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Objawami biegunki są częste wypróżnienia przy zmianie konsystencji stolca (jest bardziej płynny lub wręcz wodnisty). Biegunce w ciąży może towarzyszyć osłabienie, gorączka lub bóle brzucha. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że o biegunce można mówić wtedy, gdy w ciągu doby pojawiają się więcej niż trzy rzadsze stolce – półpłynne, płynne lub wodniste.

W zależności od czasu trwania biegunki dzieli się na:

 • ostre (do 14 dni),
 • przetrwałe (14–30 dni),
 • przewlekłe (powyżej 30 dni).

Biegunka może wystąpić u przyszłej mamy w każdym trymestrze ciąży i może wiązać się z różnymi czynnikami. Nie zawsze musi oznaczać coś poważnego. Mimo to lepiej być czujnym i obserwować, czy nie pojawiają się dodatkowe niepojące objawy.

Biegunka w ciąży – przyczyny

Najczęstsze przyczyny biegunki w ciąży:

 • zatrucie pokarmowe (spowodowane np. bakterią E.coli, Salmonella),
 • tzw. jelitówka, czyli wirus grypy żołądkowej (rotawirus w ciąży)
 • alergia pokarmowa
 • zmiany hormonalne
 • ciężkostrawna dieta
 • zbliżający się poród
 • odklejanie się łożyska
 • stres
 • stosowanie preparatów z żelazem (inne skutki uboczne suplementacji żelazem to też zaparcia i czarny stolec). Rozwiązaniem może być przyjmowanie innego preparatu, np. organicznego suplementu żelaza.

Biegunka w ciąży a zatrucie pokarmowe

Do zatrucia pokarmowego może dojść po zjedzeniu pokarmu lub wypiciu napoju z bakteriami, toksynami, wirusami, grzybami lub pasożytami. Wskutek zatrucia dochodzi do wystąpienia typowych objawów ze strony układu pokarmowego. Pojawiają się wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Przebieg zatrucia pokarmowego u ciężarnych może być cięższy niż u osób niebędących w ciąży. Efektem może być np. mocniej nasilona biegunka. Cięższy przebieg jest spowodowany obniżoną odpornością kobiet spodziewających się dziecka.

Samo zatrucie pokarmowe nie zagraża ani ciąży, ani płodowi, natomiast mocno nasilone objawy, zwłaszcza biegunka i wymioty, mogą doprowadzić do odwodnienia – a ono już dla ciąży jest zagrożeniem. Ciężarna, która cierpi z powodu zatrucia pokarmowego, powinna się nawadniać. Duża utrata wody z organizmu może wymagać hospitalizacji i podawania płynów pod postacią kroplówki.

Biegunka we wczesnej ciąży

Na początku ciąży kobiety dosyć często skarżą się na dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak:

 • rozwolnienie
 • ból brzucha
 • mdłości.

Takie dolegliwości to zazwyczaj nic innego jak pierwsze objawy ciąży, świadczące o tym, że doszło do zapłodnienia. Biegunka we wczesnej ciąży może być też reakcją organizmu na zmiany hormonalne (zwłaszcza obecność gonadotropiny kosmówkowej beta hCG) zachodzące w ciele przyszłej mamy.

Uwaga, biegunka w pierwszym trymestrze ciąży połączona z bólem brzucha i narządów wewnętrznych może być związana z ryzykiem poronienia lub ciąży pozamacicznej i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Biegunka w drugim trymestrze ciąży

Przyczyną rozwolnienia w bardziej zaawansowanej ciąży może być:

 • szybki rozwój płodu,
 • dostosowywanie się organów wewnętrznych do powiększającej się macicy.
Rozwolnienie w ciąży wymaga szczególnej ostrożności. Zamiast zastanawiać się, ile może trwać biegunka w ciąży, lepiej pilnie skonsultować z lekarzem nawet kilkudniowe rozwolnienie.

Biegunka przed porodem

W trzecim trymestrze i w ostatnich tygodniach ciąży biegunka może zwiastować poród. Biegunka przed porodem to sposób organizmu na oczyszczenie jelit i przygotowanie się do ogromnego wysiłku. Zwykle rozwolnienie pojawia się na 24-48 godzin przed porodem.

Jeżeli w drugim lub trzecim trymestrze ciąży albo krótko przed porodem biegunce towarzyszy ból i mocne twardnienie brzucha, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Czasem w ten sposób objawia się odklejenie łożyska, które niesie wiele zagrożeń, np. ryzyko niedotlenienia dziecka.

Co na biegunkę w ciąży?

Ciężarna nie może przyjmować większości popularnych leków stosowanych przy biegunce. Zanim zdecydujesz się na lekarstwo, poradź się lekarza. Może zalecić węgiel aktywowany (ułatwia wiązanie ze sobą toksyn i bakterii, ale uważaj, żeby nie przesadzić z jego ilością) lub picie Smecty (jest bezpieczna i pomoże, jeśli masz ostrą biegunkę w ciąży).

Leczenie rozwolnienia w ciąży ogranicza się głównie do zaleceń związanych z nawadnianiem i lekkostrawna dietą.

Najpopularniejsze sposoby na biegunkę w ciąży: 

 • pij dużo płynów, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu, wybieraj wodę, ale w niewielkich ilościach możesz też pić herbatki ziołowe (miętowa, rumiankowa),
 • sięgnij po elektrolity – są dostępne w aptece bez recepty,
 • jedz regularne lekkostrawne posiłki, np. gotowaną marchwiankę, jabłko, kleik, marchewkę z ryżem i gotowanym chudym mięsem (np. kurczakiem),
 • unikaj produktów z dużą zawartością błonnika, np. surowych warzyw, pełnoziarnistego pieczywa,
 • zrezygnuj na jakiś czas z kawy (ma działanie odwadniające i może działać przeczyszczająco),
 • odpoczywaj, aby szybciej zregenerować siły.

Biegunka w ciąży – kiedy do lekarza?

Ciężarna powinna zgłosić się do lekarza, jeśli biegunka utrzymuje się u niej dłużej niż 2-3 dni.

Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga również sytuacja, gdy biegunce w ciąży towarzyszą inne objawy: 

 • biegunka i krew lub śluz w stolcu – mogą wskazywać na rozwój poważnej infekcji.
 • biegunka i krwawienie z pochwy – tak mogą objawiać się kłopoty zdrowotne płodu, które koniecznie wymagają konsultacji lekarskiej.
 • biegunka i twardnienie brzucha – to mogą być objawy odklejenia łożyska. Do takiej sytuacji najcześciej dochodzi w II trymestrze ciąży. Pilna pomoc lekarska może uratować płód.

Ciężarna powinna zgłosić się do lekarza także wtedy gdy w wyniku biegunki doszło u niej do odwodnienia. 

Objawami odwodnienia w ciąży są:

 • silne pragnienie
 • kłopoty z koncentracją
  ból głowy
 • osłabienie
 • zmniejszona ilość oddawanego moczu
 • suchość jamy ustnej
 • przyspieszenie akcji serca.

Biegunka w ciąży – jak zapobiec?

Łatwiej jest zapobiegać wystąpieniu biegunki w ciąży, niż ją leczyć, zwłaszcza gdy nie można samodzielnie przyjmować leków. Aby nie dopuścić do pojawienia się rozwolnienia zwracaj uwagę na to, co jesz. Unikaj tłustych, ciężkostrawnych pokarmów i pilnuj, by wszystkie produkty, z których przygotowujesz posiłek, były świeże. Jadając na mieście, unikaj jadłodajni, które dają powody do tego, aby wątpić w jakość serwowanego jedzenia.

Pamiętaj, aby nie zamrażać ponownie raz rozmrożonych produktów czy dań gotowych. W unikaniu biegunki pomaga również regularne jadanie posiłków i nieprzejadanie się.

Zobacz także:

Zdrowie
Biegunka rotawirusowa - jak ją rozpoznać
Zobacz jak rozpoznać biegunkę rotawitusową.

Jakie są objawy biegunki rotawirusowej i jak długo trwa choroba

mdłości w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają, co na nudności w ciąży?
Mdłości w ciąży odczuwa nawet 75 procent kobiet. Najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze. Czasem są bardzo silne i towarzyszą im wymioty. Sprawdź, jak sobie radzić z nudnościami, w jaki sposób im zapobiegać, kiedy powinny być powodem wizyty u lekarza.

Mdłości to dolegliwość, która kojarzy się z pierwszymi objawami ciąży . Nie pojawiają się jednak tuż po poczęciu dziecka, tylko trochę później. Nie każda kobieta też je odczuwa. Jeśli jesteś w ciąży i dokuczają ci mdłości, sprawdź, co jest ich przyczyną i jak sobie można z nimi radzić.  Spis treści:  Mdłości w ciąży – czym są Mdłości w ciąży – przyczyny Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają Mdłości w ciąży – kiedy ustępują Kiedy do lekarza z powodu mdłości w ciąży Sposoby na mdłości w ciąży Zapobieganie mdłościom w ciąży Mdłości w ciąży – czym są Mdłości w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która nie ma jednoznacznie określonej przyczyny. Eksperci uważają, że najczęściej ma podłoże hormonalne. Mdłościom zwykle towarzyszy uczucie zbierania się na wymioty, czasem dochodzi także do uaktywnienia się odruchu wymiotnego. Ciężarne cierpiące na nudności często skarżą się też na brak apetytu.  U kobiet, które spodziewają się wieloraczków, mdłości występują częściej niż u ciężarnych oczekujących jednego dziecka.  Przyczyny mdłości w ciąży Najprawdopodobniej przyczyną pojawiania się mdłości w ciąży są zmiany hormonalne , a dokładnie:   wzrost poziomu progesteronu, hCG (gonadotropina kosmówkowa) oraz estrogenu, które odpowiadają za podtrzymywanie ciąży. Warto jednak zauważyć, że wzrost poziomu tych hormonów następuje u wszystkich ciężarnych, a mdłości nie dokuczają każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Dlatego o powodowanie mdłości podejrzewa się także inne czynniki. Należą do nich: stres (np. strach przed porodem czy macierzyństwem)  zmęczenie brak witamin z grupy B zakażenie Helicobacter pylorii młody...

waga w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Jesteś w ciąży? Sprawdź, ile przytyjesz i od czego to zależy
Tycie w ciąży odbywa się w różnym tempie, kobiety najwięcej przybierają na wadze na początku 3. trymestru. Jest wiele kobiet, które w ciąży przytyły w sposób zdrowy. I to właśnie im łatwiej wrócić do dawnej sylwetki. Bo zdrowo w tym wypadku znaczy tyle, ile trzeba.

Tycie w ciąży zależy między innymi od wcześniejszej wagi, wieku, a także innych czynników, takich jak odżywianie i aktywność fizyczna. Prawidłowe tycie w ciąży zakłada przybranie na wadze 11-13 kg. Nadmierne przybieranie na wadze w ciąży zwiększa ryzyko niektórych chorób, np. nadciśnienia tętniczego i   cukrzycy ciążowej. Przyszła mama powinna zadbać o dietę w ciąży i odpowiednie nawodnienie organizmu.  Spis treści : Czy wiek wpływa na tycie w ciąży? Ile się tyje w ciąży? Szybkie tycie w ciąży – przyczyny Tycie w ciąży w poszczególnych miesiącach Tycie w ciąży, a powrót do wcześniejsze figury Czy utyję w ciąży tyle, co moja mama? Jak zapanować nad apetytem w ciąży? Czy karmienie piersią odchudza? Kiedy można zacząć dietę odchudzającą po porodzie? Zasady diety w ciąży Czy wiek wpływa na tycie w ciąży? Tak. Z wiekiem u każdego człowieka przemiana materii zwalnia, a to zwiększa ryzyko tycia. Dlatego trzydziestolatki łatwiej przybierają w ciąży na wadze niż dwudziestolatki. Zwykle dłużej też tracą nadwagę po porodzie. Jest jeszcze jeden czynnik, na który nie mamy wpływu – to rodzaj komórek tłuszczowych. Każdy z nas rodzi się z określoną ich liczbą, kiedy tyjemy – komórki puchną, a gdy chudniemy – zmniejszają swą objętość. Niektórzy mają jeszcze tzw. komórki uśpione, które uaktywniają się pod wpływem zawirowań hormonalnych, np. spowodowanych ciążą. Wówczas komórki te puchną, ale nie wracają już do pierwotnego rozmiaru – dlatego niektórym kobietom trudno wrócić do dawnej wagi. Ile się tyje w ciąży? Ile można przytyć w ciąży? To zależy od wagi wyjściowej. Średnio kobieta tyje 11–13 kg w pojedynczej ciąży . Punktem odniesienia będzie dla ciebie tzw. rekomendowany przybór wagi ....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz