Każdy ból w podbrzuszu w czasie ciąży warto skonsultować z lekarzem. Zwłaszcza ten, który nie jest chwilowy, ale długotrwały albo często powtarzający się. Warto obserwować, w jakich okolicznościach się pojawia, jaki jest jego charakter: kłujący, jak ból miesiączkowy, tępy, miejscowy, rozlany itp.

Reklama

Ból miesiączkowy w ciąży – przyczyny I. trymestr

Na początku ciąży ból podbrzusza może przypominać ból miesiączkowy. Jest to najczęściej objaw zmian, jakie zachodzą w macicy i jej otoczeniu. Najczęściej ból miesiączkowy w ciąży towarzyszy implantacji zarodka, czyli zagnieżdżaniu się go w ściance macicy. Bólowi wynikającemu z implantacji może towarzyszyć lekkie plamienie.

Inną przyczyną bólu miesiączkowego w ciąży może być kurczenie się macicy po orgazmie. Dochodzi do tego w wyniku silnego ukrwienia narządu rodnego w czasie podniecenia seksualnego. Jeśli ból szybko minie, nie ma powodu do niepokoju.

Trzecim powodem bólu miesiączkowego w ciąży może być zakażenie dróg moczowych. Towarzyszy mu częstsze oddawanie moczu, częste parcie na pęcherz oraz ból nie tylko podczas oddawania moczu.

Ból miesiączkowy w ciąży – przyczyny II. trymestr

Uczucie rozciągania i bolesność w pierwszym trymestrze ciąży mogą pojawiać się też w okolicy pachwin, a sama macica może się kurczyć. Rosnąca macica i rozciągające się więzadła mogą powodować ból przypominający ten towarzyszący okresowi.

Zobacz także

Drugą przyczyną bólu miesiączkowego w II. trymestrze ciąży może być dyskomfort związany z rozciąganiem się więzadła obłego macicy. Czasami ból ten bywa ostry i umiejscowiony bliżej prawej pachwiny.

Ból miesiączkowy w ciąży – przyczyny III. Trymestr

Na tym etapie ciąży ból podobny do miesiączkowego zwiastuje poród. Tak odczuwa się pierwsze skurcze porodowe. Z czasem ból nasila się, może zmieniać ten umiejscowienie, przechodząc na okolicę krzyżową pleców.

Ból brzucha w ciąży: kiedy koniecznie iść do lekarza

Jeśli we wczesnej ciąży bólowi towarzyszy plamienie, a sam ból stale nasila się, staje się ostry, może to być sygnał świadczący o poronieniu lub ciąży pozamacicznej. Tę sytuację trzeba jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

W zaawansowanej ciąży ból brzucha, skurcze oraz krwawienie z dróg rodnych mogą sugerować odklejanie się łożyska. Wczesna pomoc lekarska może okazać się kluczowa dla utrzymania ciąży.

Inne dolegliwości w ciąży:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama