Przyszłe mamy często mają wiele wątpliwości przed wykonaniem USG w ciąży. Niektóre kobiety wprost pytają lekarza, czy badanie jest bezpieczne dla niej i dla dziecka. I trudno im się dziwić. Krąży bowiem wiele mitów dotyczących szkodliwości ultradźwięków. Wyjaśniamy, czy rzeczywiście jest się czego obawiać.

Reklama

Czy badanie USG jest szkodliwe dla płodu?

Lekarza podkreślają, że brak jest dowodów naukowych o szkodliwości badania USG na rozwijający się płód. Korzyści i informacje, których ono dostarcza lekarzom, są nie do przecenienia. W pierwszym trymestrze ciąży warto jednak ograniczyć wykonywanie badania USG do minimum.

Jak podaje Światowa Organizacja Ultrasonografii w Medycynie i Biologii (The World Federation for Ultrasound in Medicine and Biology) prawdopodobieństwo szkodliwego wpływu tego rutynowego badania w pierwszym trymestrze jest niewielkie. Mówi się jednak o nieznacznym (ok. 1,5°C) wzroście temperatury w tkankach poddawanych działaniu ultradźwięków. Z tego powodu lepiej wykonać zalecane przez lekarzy USG prenatalne. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, to w zupełności wystarczy, by upewnić się, czy płód się prawidłowo rozwija.

Czy USG dopplerowskie w ciąży szkodzi?

Badanie Dopplera (właściwie USG Doppler albo badanie dopplerowskie, czyli specjalistyczne badanie USG) jest badaniem obowiązkowym w ciąży. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy zrobić je przynajmniej trzy razy w przeciągu całej ciąży. Jest ono tak samo bezpieczne jak zwykłe USG. Jeśli lekarze będą musieli zrobić więcej badań, nie masz powodów do obaw – częste USG w ciąży nie są szkodliwe.

Wpływ USG na płód i ciężarną

Towarzystwa i instytucje zajmujące się bezpieczeństwem ultrasonografii zapewniają, że USG nie ma żadnego wpływu na rozwój płodu. Liczne badania nie wykazały również negatywnych skutków działania ultradźwięków pochodzących z aparatów USG ani u pacjentek, ani u osób wykonujących badania.

Zobacz także

Wszystko zależy więc od wiedzy specjalisty wykonującego USG o ultrasonografii. Żeby badanie było bezpieczne, lekarz musi stosować się do zasad bezpieczeństwa i mieć odpowiedni sprzęt.

USG w ciąży jest bezpieczne i nie ma szkodliwego wpływu na dziecko. Realnym zagrożeniem może być nieprawidłowa diagnoza, złe wykonanie badania przez niedoświadczonego lekarza czy błędy w interpretacji wyników, jednak nie same ultradźwięki.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Renata Jaczyńska

Specjalistka z zakresu położnictwa i ginekologii i perinatologii, specjalizuje się w diagnostyce prenatalnej. Pracuje na stanowisku Starszego Asystenta w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka
Reklama
Reklama
Reklama