Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie w ciąży

USG prenatalne: kiedy się je wykonuje, jak wygląda, ile trwa?

USG prenatalne służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak się do niego przygotować i czego się spodziewać podczas wizyty u ginekologa? Sprawdź!

USG prenatalne (zwłaszcza USG połówkowe) to bardzo ważne badanie w ciąży, bo dzięki niemu możemy dokładnie ocenić anatomię płodu. – Służy ono do określenia ryzyka specyficznych wad genetycznych takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau – mówi nam dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik.

USG prenatalne, które jest jednym z badań genetycznych, jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka (wykorzystuje się do niego aparaty emitujące bezpieczne dla matki i dziecka ultradźwięki, które pozwalają uzyskać dwuwymiarowy obraz płodu). Warto pamiętać, że wszystkie badania USG są całkowicie bezpieczne

Kiedy wykonuje się USG prenatalne?

Standardowo wykonuje się 3-4 badania USG w ciąży. – Dokładny okres, kiedy wykonuje się USG prenatalne, przypada między 11. tygodniem ciąży i 0 dni, a 13. tygodniem ciąży plus kolejnych 6 dni – mówi lekarz. Wyjaśnia jednak, że to nie wiek ciąży jest warunkiem wykonania badania, ale wielkość dziecka, czyli pomiar CRL: podczas USG prenatalnego płód powinien mieć od 45 mm do 84 mm długości.

Najczęściej USG prenatalne powtarza się jeszcze dwa razy w czasie trwania ciąży:

  • drugie USG prenatalne wykonuje się między 18. a 23. tygodniem ciąży,
  • trzecie USG prenatalne wykonuje się między 30. a 32. tygodniem ciąży.

Jak wygląda USG prenatalne?

Kobieta kładzie się na leżance ustawionej obok aparatu USG i odsłania brzuch. Lekarz nakłada żel na głowicę aparatu i rozsmarowuje go na skórze brzucha ciężarnej. Następnie, lekko dociskając głowicę, przesuwa nią po powłokach brzusznych, co pozwala uzyskać obraz płodu na monitorze aparatu. Chociaż najczęściej badanie wykonuje się za pomocą głowicy przykładanej do powłok brzusznych, gdy pacjentka ma znaczną nadwagę lub otyłość, lekarz może zdecydować się na badanie USG dopochwowe.

W przypadku gdy niezbędne jest badanie USG dopochwowe, pacjentka do badania musi zdjąć majtki i położyć się na leżance. Lekarz zakłada prezerwatywę na specjalną wąską i podłużną głowicę, a następnie wsuwa ją do pochwy ciężarnej. Nieznacznie nią porusza, aby uzyskać pożądany obraz na monitorze aparatu.

Ani jeden, ani drugi sposób przeprowadzania badania nie powoduje bólu. USG prenatalne trwa od kilku do kilkunastu minut – wszystko zależy od tego, jak ułożone jest dziecko i jak sprawnie lekarz zdoła uzyskać niezbędny obraz. Możemy mieć je w formacie 2D, 3D, a nawet 4D.

USG prenatalne: jak przygotować się do badania?

Badania USG w ciąży nie wymagają specjalnego przygotowania przed wizytą. Koniecznie jednak musisz zgłosić się do lekarza się z opróżnionym pęcherzem moczowym. Miej też przy sobie historię medyczną oraz książeczką ciążową.

Co lekarz bada podczas USG prenatalnego?

Podczas USG prenatalnego lekarz oceni kilka parametrów istotnych dla obliczenia ryzyka wystąpienia wad genetycznych:

  • obecność kości nosowej płodu (lub jej brak),
  • przezierność karkową,
  • rytm akcji serca,
  • przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną,
  • przepływ krwi przez przewód żylny.
     

– Oczywiście nie zapominamy też o całej anatomii płodu – mówi dr Malinowski. – W 12. tygodniu ciąży możemy obejrzeć serce, klatkę piersiową, wzajemne zależności pomiędzy sercem, klatką piersiową, jamą brzuszną i żołądkiem. Oglądamy też przeponę, głowę, kończyny dziecka. Musimy też obejrzeć, czy prawidłowo się rozwija pęcherzyk ciążowy i kosmówka, która później przekształci się w łożysko, sprawdzamy też, czy jest prawidłowa ilość płynu owodniowego – dodaje ekspert.
 

  • Pierwsze USG prenatalne służy głównie do zbadania czy występują wady płodu, wieku ciąży, sprawdzenia, czy płód jest żywy, a do oceny kosmówkowości (ilości łożysk; jeśli są dwa, ciąża jest bliźniacza).
  • Drugie USG prenatalne daje możliwość sprawdzenia położenia łożyska, zbadania każdej części ciała płodu, jego wielkości oraz ilości wód płodowych. Na ekranie widać też zarysy twarzy dziecka. Lekarz ma też możliwość zmierzenia szyjki macicy i wykrycia ryzyka niewydolności szyjki macicy.
  • Trzecie USG prenatalne pozwala ocenić wagę płodu i jego wielkość, ilość wód płodowych, łożysko, a także przepływ krwi do łożyska i płodu

USG prenatalne a test PAPP-A

USG prenatalne to także jedna z dwóch części testu PAPP-A, czyli nieinwazyjnego badania prenatalnym pod kątem wad genetycznych. Poza badaniem ultrasonograficznym w skład testu PAPP-A wchodzi jeszcze ocena biochemiczna dwóch parametrów z próbki krwi kobiety. 

– Do części biochemicznej pobieramy krew od kobiety tak jak do morfologii, więc test PAPP-A nie jest badaniem inwazyjnym – uspokaja ekspert. – Otrzymane wyniki służą do upewnienia się, czy dziecko, które oglądamy na USG, nie próbuje nas „oszukać”. Niestety zdarza się, że na USG dziecko wygląda idealnie, a po badaniach biochemicznych zaczynamy mieć podejrzenie, że jednak coś jest nie tak. 

Jak interpretować wyniki badania USG prenatalnego?

Należy pamiętać o tym, że trochę większa przezierność albo nieprawidłowy wynik badania kości nosowej jeszcze nie przesądza o tym, że dziecko jest chore. Znane są przypadki, gdy wyniki USG prenatalnego sugerowały nieprawidłowości płodu, jednak po urodzeniu dziecka okazywało się, że wszystko jest w porządku. Dlatego nie należy panikować, jeśli w czasie badania zostaną wykryte nieprawidłowości:

– To oznacza tylko, że ma większe ryzyko choroby niż dziecko, które ma prawidłową przezierność czy kość nosową. Dlatego nie należy panikować, tylko spokojnie wykonać dodatkowe badania, które zaleci ginekolog – uspokaja dr Malinowski. 
 

ginekolog Marian Malinowski
mat.prasowe

Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

 

 

 


Zobacz też:

 

 

 

ciąża donoszona
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.

Chociaż pomysłów na to, ile trwa ciąża donoszona, jest kilka, lekarze trzymają się tylko jednej wersji: trwa ona 40 tygodni. Nieporozumienia dotyczące prawidłowej liczby ciążowych tygodni wynikają z tego, że niektóre mamy wolą liczyć ciążę od orientacyjnego dnia zapłodnienia (czyli mniej więcej połowy cyklu miesiączkowego), tymczasem ginekolodzy liczą inaczej. „Ciążę liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, pamiętając oczywiście przy tym, że to tylko data umowna” – tłumaczy dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik.  Spis treści: Ciąża donoszona – co to znaczy? Kiedy ciąża jest donoszona? Dziecko donoszone – co to znaczy? Ciąża donoszona – kiedy poród? Ciąża donoszona – co to znaczy? Ciąża donoszona to ciąża, która trwa określoną liczbę skończonych tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Lekarze przyjmują, że ciąża donoszona powinna trwać 40 tygodni, choć dziecko nie będzie już wcześniakiem, gdy urodzi się po skończonym 37. tygodniu ciąży. Co się więc dzieje między 37. a 40. tygodniem ciąży? Dziecko w tym czasie gromadzi tkankę tłuszczową konieczną do utrzymania ciepła, ćwiczy wdech i wydech, pobiera przeciwciała odpornościowe z krwi matki. Rozwija się także jego mózg i odruchy. Ciąża donoszona to zatem ciąża o optymalnej długości dla rozwoju dziecka – liczy się dosłownie każdy dzień. Kiedy ciąża jest donoszona? Aby określić wiek ciąży, trzeba przyjąć, że jej początkiem jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dlaczego nie liczyć tego od daty zapłodnienia? To proste: ponieważ pierwszy dzień miesiączki jest łatwiejszy do zaobserwowania . Nawet jeśli dokładnie wiemy, kiedy odbył się stosunek seksualny, to i tak nie jesteśmy w stanie dokładnie policzyć, kiedy doszło do zapłodnienia...

Ile USG w ciąży?
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Ile USG w ciąży należy wykonać i w których tygodniach? [WIDEO]
Przyszła mama musi wykonać przynajmniej 3 badania USG w ciąży: USG prenatalne, połówkowe i badanie po 30. tygodniu ciąży. Każde z tych badań daje ważne informacje m.in. na temat zdrowia płodu, terminu porodu oraz tego, czy ciąża jest prawidłowa.

Liczba badań USG w ciąży nie zawsze musi być taka sama. Oprócz badań podstawowych, obowiązkowych, istnieją też badania zalecane. Dlatego to, ile razy kobieta wykona USG w ciąży, zależy od konkretnego przypadku. Minimum musi być ich trzy. Ginekolog położnik, dr n. med. Marian Malinowski , wyjaśnia, dlaczego i w których tygodniach ciąży robione są obowiązkowe USG oraz kiedy warto zdecydować się na dodatkowe badania zalecane.  Ile razy można zrobić USG w ciąży? „Badania USG w ciąży można podzielić na obowiązkowe i zalecane , które jednak także warto wykonać, ponieważ dają nam dodatkowe informacje” – mówi dr Marian Malinowski.   W każdej ciąży należy wykonać minimum trzy badania USG, w konkretnych tygodniach. Dodatkowo można zrobić jeszcze trzy inne. Jeżeli nie mamy do czynienia z ciążą podwyższonego ryzyka, nie ma konieczności wykonywania większej liczby ciążowych USG. Obowiązkowe USG w ciąży Badania USG, które w ciąży trzeba wykonać obowiązkowo, to: Prenatalne USG w 12. tygodniu ciąży – podczas tego badania oceniamy ryzyko wad genetycznych płodu. Połówkowe USG ok. 20.-21. tygodnia ciąży – oceniamy anatomię dziecka. USG ok. 30. tygodnia ciąży – tu również oceniamy anatomię dziecka i sprawdzamy, czy nie pojawiły się wady genetyczne. USG zalecane w ciąży Wśród badań zalecanych jest USG we wczesnej ciąży , czyli wykonywane do 10. tygodnia ciąży . Pozwala ono sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną i pomaga ustalić wiek ciąży i termin porodu. „To badanie jest niezwykle pomocne, kiedy nie jesteśmy pewni, co do daty ostatniej miesiączki albo gdy pacjentka miała nieregularne miesiączki” – tłumaczy ginekolog.  Kolejnym badaniem, które warto wykonać, jest USG w 36.- 38. tygodniu ciąży , podczas którego lekarz ocenia położenie...

ciąża przenoszona
Adobe Stock
Poród
Co to jest ciąża przenoszona – wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Ciąża przenoszona jest ciążą podwyższonego ryzyka z powodu zagrożeń dla dziecka i matki. Dlatego, gdy mija termin porodu, kobieta zostaje otoczona szczególną opieką. Regularnie monitoruje się stan dziecka i łożyska i w razie potrzeby wywołuje poród.

– Problem z ciążą przenoszoną, tudzież przeterminowaną, jest taki, że to są bardzo płynne pojęcia – wyjaśnia dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. –  One były ważne 15-20 lat temu, kiedy jeszcze nie byliśmy w stanie dokładnie obliczyć terminu porodu. W tamtych czasach bazowaliśmy wyłącznie na dacie ostatniej miesiączki, tymczasem to data, którą jest obarczona ryzykiem błędu. Ile można przenosić ciążę Ekspert wyjaśnia, że współcześnie termin: ciąża przenoszona albo ciąża przeterminowana jest nadużywany. – Dla mnie, jako lekarza, poród w terminie to taki poród, który odbywa się między 36.- 38. tygodniem ciąży (w zależności od tego, którą definicję weźmiemy pod uwagę) do skończonego 42. tygodnia ciąży – tłumaczy dr Malinowski. Powikłania ciąży przenoszonej Z ciążą przenoszoną wiąże się ryzyko, które wynika ze zmniejszającej się wydolności łożyska. Tzw. stare łożysko pogarsza warunki, w jakich przebywa dziecko. Przepływ tlenu do płodu i odbieranie od niego dwutlenku węgla oraz dostarczanie mu składników odżywczych mogą nie być już tak sprawne jak wcześniej. W ciąży przenoszonej może dojść także do zmniejszenia się ilości wód płodowych , co zwiększa ryzyko powstania ucisku na pępowinę i ryzyko zaburzeń pracy serca dziecka. W ciąży przeterminowanej wzrasta ryzyko: niedotlenienia płodu, obecności smółki w płynie owodniowym, zespołu aspiracji smółki, wad rozwojowych, urazów, dystocji barkowej . Jednak ciąża przeterminowana to nie tylko zagrożenie dla dziecka. U kobiety może dojść do krwotoku poporodowego lub może zaistnieć konieczność wykonania cesarskiego cięcia . Dlatego, gdy termin porodu mija, kobieta zostaje otoczona szczególną opieką. Ciąża przenoszona – co dzieje się po terminie porodu – Jeśli mija termin porodu,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz