Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
USG 2D, USG 3D i USG 4D w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

USG 2D, 3D czy 4D, a może HD Live? Kiedy zrobić pamiątkowe zdjęcia USG?

Zdjęcie USG albo filmik z badania to piękna pamiątka z czasu ciąży! Czym się różnią USG 2D, USG 3D i 4D? Wątpliwości wyjaśnia dr Marian Malinowski, ginekolog i położnik.

Badanie USG w ciąży jest dla ginekologa źródłem cennych informacji, a dla przyszłych rodziców – może być wspaniałą pamiątką! Coraz częściej mamy zamiast zwykłego USG 2D wybierają bardziej zaawansowane opcje badania: USG 3D albo USG 4D. Mogą też całe badanie nagrać na płytę: taki filmik z brzucha może być początkiem wspaniałej, wieloletniej kolekcji filmików z dzieckiem w roli głównej. 

26. tydzień ciąży na USG 4D

Rodzaje USG w ciąży: 2D, 3D i 4D

USG obrazuje nie tylko przekroje anatomiczne, ale też zewnętrzną powierzchnię ciała płodu. W ten sposób możemy zobaczyć wygląd twarzy dziecka, precyzyjnie określić budowę serca albo kończyn.

Badania USG w ciąży mogą być dwuwymiarowe, czyli 2D, albo trójwymiarowe – 3D lub 4D. Obrazy, jakie można z nich uzyskać, różnią się wyrazistością i stopniem realizmu. Najbardziej popularne, ale jednocześnie najmniej efektowne jest badanie 2D. Badania trójwymiarowe mogą być bardziej lub mniej rzeczywiste. W wersji HD Live można zobaczyć dziecko tak dokładnie, jakby niemal oglądało się je na żywo. Zasadnicze różnice między obrazami 2D, 3D oraz 4D przedstawia poniższa tabelka:
 

USG 2D USG 3D USG 4D
  • obraz dwuwymiarowy (płaski), czarno-biały;
  • dziecko widoczne jest w ruchu;
  • umożliwia ocenę budowy narządów wewnętrznych.
  • obraz trójwymiarowy;
  • dziecko widoczne jest w pozycji statycznej;
  • umożliwia przyjrzenie się, jak dziecko wygląda (widać buzię, brzuch, ręce).

 
  • obraz trójwymiarowy;
  • dziecko widoczne jest w ruchu;
  • umożliwia podejrzenie wyglądu i zachowania dziecka (krótki film).

Kiedy wykonać USG 3D i 4D w ciąży?

Najlepszym momentem na wykonanie USG 3D jest USG połówkowe przeprowadzane między 18. a 22. tygodniem ciąży. Z kolei USG 4D, zgodnie z zaleceniami lekarzy, powinno być wykonywane po 30. tygodniu ciąży, gdy kości twarzoczaszki są już wykształcone. Dzięki temu możemy obserwować mimikę dziecka, jego rysy i aktywność. Oba te badania USG są zupełnie nieszkodliwe dla dziecka.

Charakterystyka USG 2D

Upraszczając, USG 2D przedstawia typowy obraz ultrasonograficzny, który wszyscy znamy. Jest obrazem wyjściowym dla lekarza. Można na nim uzyskać obraz imitujący trójwymiar, ale generalnie będzie to obraz płaski, co widać na poniższym zdjęciu.

rys 1.jpg
archiwum prywatne

Rysunek 1. Obraz 2D prawie trójwymiarowy (22. tydzień ciąży). Widoczne rozchylone usta i fragment noska.

USG w trójwymiarze: różnice między USG 3D i USG 4D

Obraz trójwymiarowy jest obrazem dodatkowym, który potrafi przekształcić płaskie przekroje 2D w zdjęcie lub film. Obraz 3D to zdjęcie, a obraz 4D to film (krótki, kilkusekundowy klip multimedialny). To "czwarte D" oznacza czas, czyli sprawienie, że zdjęcia 3D będą się poruszać.

Z racji tego, że obraz 2D jest najprostszym, a 4D najbardziej skomplikowanym obrazem, ten ostatni wymaga odpowiedniego sprzętu. Dlatego, jeśli chcesz mieć lepsze zdjęcia, musisz wybrać lekarza, który dysponuje odpowiednim aparatem ultrasonograficznym.

rys 2.jpg
archiwum prywatne

Rysunek 2. Obraz 3D tradycyjny (20. tydzień ciąży). Widać twarzyczkę nieco zasłoniętą przez rączki.

USG 4D czy HD Live?

Obraz HD Live możliwy do uzyskania w niektórych aparatach ultrasonograficznych. Będzie to obraz trójwymiarowy (3D lub 4D), ale w kolorach oddających naturalny odcień skóry człowieka – z tego powodu nagranie HD live są bardziej realistyczne od USG 4D.

Można nagrać film z całego badania, czyli nagrywamy to, co widzi lekarz lub mama na swoim monitorze. Można też poprosić o nagranie wybranych zdjęć i klipów (kilkusekundowe filmiki) z badania. Takie zdjęcia potem łatwo komuś pokazać lub wydrukować, lub umieścić w mediach społecznościowych. Bez względu jednak na to, co wybierzemy, musimy o tym powiedzieć lekarzowi przed badaniem, by mógł przygotować sprzęt zgodnie z twoim życzeniem. 


rys 3.jpg
archiwum prywatne

Rysunek 3. Obraz 3D HD Live (37. tydzień ciąży).

Kiedy najlepiej zrobić pamiątkowe zdjęcie USG?

Wybór terminu pamiątkowego USG ciążowego wymaga pewnego kompromisu. Najlepszy obraz jest wtedy, kiedy dziecko jest największe, a więc najbardziej realistyczne zdjęcia uzyskuje się pod koniec ciąży. Szkopuł w tym, że w końcówce ciąży jest już w macicy niewiele płynu owodniowego, który jest konieczny dla uzyskania obrazu trójwymiarowego (taki obraz zawsze powstaje na granicy: płyn-tkanka).

Pamiątkowe zdjęcia najczęściej wykonywane są podczas USG połówkowego. Ginekolog dr Marian Malinowski proponuje swoim pacjentkom wykonanie zdjęć podczas USG w 25. tygodniu ciąży. To jest optymalny kompromis i jeśli tylko dziecko nie pokrzyżuje nam planów, sesja zdjęciowa się uda. Jeśli będzie innego zdania, zawsze można spróbować jeszcze raz podczas obowiązkowego USG ok. 30 tygodnia ciąży. To nie znaczy, że wcześniej lub później zdjęć się nie da zrobić, bo się da, ale znacznie rzadziej, trudniej i przy sprzyjających warunkach.

Wielkość dziecka też ma pośredni wypływ na dobre zdjęcie. Żeby było na nim wyraźnie widać twarz dziecka, musi być w macicy sporo płynu owodniowego, bo maszyna nie potrafi odróżnić tkanki (twarzy) od innej tkanki (macica lub łożysko). Świetnie sobie radzi jednak w odróżnianiu płynu od tkanki. Relatywnie ilość płynu owodniowego zmniejsza się pod koniec ciąży, stąd w USG tuż przed porodem niewiele widać, a zdjęcia trójwymiarowe dają się zrobić tylko w rzadkich przypadkach. 

Można uzyskać bardzo realistyczne obrazy w znacznie młodszych ciążach, np. w 12. tygodniu ciąży, ale zależy to od umiejętności lekarza i możliwości aparatu oraz oczywiście chęci do współpracy małego człowieka. Pamiętać jednak należy, że takie badania wykonuje się bardzo krótko, by nie narażać malutkiego organizmu na duże dawki energii generowane podczas obrazowania trójwymiarowego.


rys 4.jpg
archiwum prywatne

Rysunek 4. Obraz 3D tradycyjny przedstawiający rączkę w 37. tygodniu ciąży.

rys 5.jpg
archiwum prywatne

Rysunek 5. Obraz 3D typu HD Live (26 tydzień ciąży).

Czy pamiątkowe zdjęcie USG może się nie udać?

I na koniec pozostaje rzecz fundamentalna, czyli chęć małego człowieka do współpracy. Najlepsza maszyna i najlepszy ultrasonolog nic nie poradzi, jeśli dziecko odwróci się plecami. Aczkolwiek łatwiej przekonać dziecko do zabawy, kiedy jest mniejsze, niż tuż przed porodem, kiedy jest duże i ma znacznie ograniczoną możliwość ruchu. Niestety czasem nic nie można zrobić, bo dzieci ewidentnie nie chcą być fotografowane, co ładnie widać, kiedy się zasłaniają rączkami albo uciekają z kadru. 

rys 6.jpg
archiwum prywatne

Rysunek 6. Obraz 3D typu HD Live (22 tydzień ciąży).

*Wszystkie zaprezentowane obrazki są realne, bez obróbki graficznej, wykorzystane za zgodą pacjentek.
 

ginekolog Marian Malinowski
mat.prasowe

Tekst: lek. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Przychodnia Babka Medica, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

 

 

 


Zobacz też:

 

 

 

18 tydzień ciąży, USG w ciąży, USG 4D, USG 3D
Przebieg ciąży
18. tydzień ciąży - film z USG
Sprawdź, co zobaczysz podczas badania USG w 18. tygodniu ciąży. Na ekranie można już zobaczyć poszczególne części ciała oraz twarz dziecka.

Zobacz też: 18 tydzień ciąży – który to miesiąc?

5 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Uśmiech dziecka, płeć, bliźniaki - czyli co zobaczysz na USG (filmy)
Jesteś ciekawa, jak wygląda dziecko w kolejnych tygodniach ciąży, po czym lekarz poznaje płeć dziecka i co widać na USG 4D? Już teraz zobacz niezwykłe filmy!

Film z USG w 7. tygodniu ciąży:   Oznaczenia na USG ciąży: AC - obwód brzucha płodu AFI - wskaźnik płynu owodniowego ASP - akcja serca płodu AUA - średni wiek ciąży BPD - wymiar dwuciemieniowy główki płodu (szerokość główki od ciemienia do ciemienia) CER - wymiar poprzeczny móżdżku EDD - przybliżona data porodu EFW - przybliżona waga płodu FL - długość kości udowej GA - wiek ciążowy wg ostatniej miesiączki GS - średnica pęcherzyka ciążowego HC - obwód główki płodu HL - długość kości ramiennej LMP - data ostatniej miesiączki LV - szerokość komory bocznej mózgu NB - kość nosowa NF - fałd karkowy NT - przezierność karkowa OFD - wymiar potyliczno-czołowy OM - ostatnia miesiączka TP - termin porodu YS - pęcherzyk żółtkowy   AC – obwód brzucha dziecka AFI – wskaźnik płynu owodniowego ASP – akcja serca płodu http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ciaza/usg-rozszyfruj-skroty-w-opisie_35862.htm Film z USG w 9. tygodniu ciąży: Film z USG w 10. tygodniu ciąży: Film z USG 3D i 4D w 13. tygodniu ciąży: Film z USG w 15. tygodniu ciąży: Film z USG 4D w 20. tygodniu ciąży: Płeć dziecka widoczna na USG ciąży - dziewczynka: Płeć dziecka widoczna na USG ciąży - chłopiec: Film z USG w 31. tygodniu ciąży: Uśmiech dziecka na USG ciąży: Film z USG 3D i 4D w 37. tygodniu ciąży: Film z USG ciąży bliźniaczej:

ciążowe pamiątki
Fotolia/Babyonline
Święta i uroczystości
Wspomnień czar - pamiątki z ciąży i pierwszego roku dziecka
Ciąża i pierwszy rok z dzieckiem to piękny czas, ale wiele chwil ucieka nam przez palce i zapominamy o pierwszych ruchach dziecka w brzuchu czy pierwszym uśmiechu dla mamy. Te gadżety pomogą ci w zatrzymaniu czaru chwili na dłużej.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz