Ciążą zaśniadowa jest nazywana również zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną, a jej objawy są bardzo podobne do tych, które pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży. Przyczyną tej ciążowej choroby może być wiek (ryzyko zwiększa się u kobiet przed 20. i po 40. roku życia), dieta uboga w karoten, problemy z owulacją lub wcześniejsze poronienia bądź występowanie ciąż zaśniadowych.

Reklama

Spis treści:

  1. Ciąża zaśniadowa – co to jest?
  2. Ciąża zaśniadowa – objawy
  3. Ciąża zaśniadowa – badanie USG
  4. Ciąża zaśniadowa – rodzaje
  5. Ciąża zaśniadowa – leczenie

Ciążą zaśniadowa – co to jest?

Do ciąży zaśniadowej dochodzi w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która zagnieżdża się i szybko rozrasta w macicy. Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na nieprawidłowości genetyczne (chromosalne) zapłodnionej komórki jajowej. Przy ciąży zaśniadowej zwykle nie ma płodu, łożyska, płynu owodniowego i membran. Ciąża zaśniadowa ma kilka charakterystycznych objawów, chociaż niektóre z nich możesz pomylić z pierwszymi objawami ciąży.

Ciąża zaśniadowa – objawy

Najważniejszymi objawami ciąży zaśniadowej, które pojawiają się na samym początku, są:

  • wzmożone wymioty lub mdłości,
  • krwawienie lub brązowe upławy,
  • ból w okolicy miednicy,
  • szybki, gwałtowny rozrost macicy,
  • podwyższony poziom hCG,
  • nadczynność tarczycy.

Prawidłowa dieta wprowadzona przed staraniami o dziecko i przed zapłodnieniem może zmniejszyć ryzyko rozwoju ciąży zaśniadowej.

Zobacz także

Ciąża zaśniadowa – badanie USG

Ciąża zaśniadowa zazwyczaj jest wykrywana przy pierwszym lub kolejnym badaniu USG, czyli około 9. tygodnia ciąży. W trakcie badania ultrasonograficznego na ekranie pojawia się charakterystyczny obraz tzw. zamieci śnieżnej – to obrzęknięte kosmki w obrębie macicy. Zdarza się, że zaśniad groniasty częściowy wykrywany jest później, bo dopiero w II trymestrze ciąży.

Podczas badania USG zaśniad groniasty będzie przypominał kiść winogron. Aby z całą pewnością stwierdzić ciążę zaśniadową, zaleca się równoległe monitorowanie poziomu beta hGC we krwi – bardzo wysokie stężenie hormonu jest oznaką ciążowej choroby trofoblastycznej.

Ciąża zaśniadowa – rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje zaśniadów groniastych:

  • Zaśniad groniasty całkowity, który powstaje w wyniku zapłodnienia plemnikiem pustej, pozbawionej materiału genetycznego komórki jajowej. W tej sytuacji nie następuje rozwój zarodka, natomiast organizm otrzymuje sygnał, że doszło do zapłodnienia, więc następuje patologiczne rozwinięcia się kosmków łożyskowych.
  • Zaśniad groniasty częściowy ma miejsce w przypadku zapłodnienia prawidłowej komórki jajowej dwoma plemnikami – jednym prawidłowym, a jednym nieprawidłowym. W takiej sytuacji możliwe jest rozwinięcie się zarodka, a następnie płodu. Jednak najczęściej ma on liczne wady morfologiczne i samoistnie obumiera.

Zaśniad groniasty całkowity może przeobrazić się w zaśniad inwazyjny, kiedy to nacieka na błonę mięśniową macicy lub jej naczynia krwionośne, tworząc zatory trofoblastyczne. W konsekwencji może dojść do pęknięcia macicy, dlatego tak ważne jest nie tylko wykrycie ciąży zaśniadowej, ale także wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ciąża zaśniadowa – leczenie

We wczesnej ciąży organizm może sam wydalić komórki zaśniadowe (dochodzi do samoistnego poronienia), jednak zwykle należy poddać się specjalistycznemu leczeniu, które polega na usunięciu zaśniadu groniastego z macicy. Najczęściej stosowaną metodą jest łyżeczkowania jamy macicy oraz kanału szyjki macicy.

W przypadku zaśniadu groniastego częściowego leczenie jest skuteczne aż w 95%, natomiast w przypadku zaśniadu całkowitego skuteczność wynosi 80%. Fragment usuniętego zaśniadu poddaje się badaniu histopatologicznemu w celu stwierdzenia obecności komórek rakowych. Jeśli diagnoza potwierdzi raka kosmówki (kosmówczak), to być może konieczne będzie usunięcie macicy.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama