RDW-SD podwyższone w ciąży – co to oznacza?
RDW-SD podwyższone w ciąży może, ale nie musi, świadczyć o anemii lub problemach z wątrobą. Wynik badania powinien być interpretowany przez lekarza, gdyż dopiero analiza wyników różnych parametrów krwi pozwala zawęzić liczbę możliwych przyczyn podwyższonego RDW-SD w ciąży.
RDW-SD podwyższone w ciąży nie musi świadczyć o chorobie. Sam wysoki wynik RDW-SD nic nie oznacza, poza tym, że krwinki czerwone są większe niż zwykle. Wynik ten interpretuje się w połączeniu z wynikami badania innych parametrów krwi. Duża różnorodność w zakresie objętości erytrocytów (czerwonych krwinek) nazywana jest anizocytozą.
RDW-SD podwyższone w ciąży
Samo podwyższone RDW-SD może świadczyć o różnych chorobach: różnego typu anemii (np. wywołanej niedoborem wit. B12 lub kwasu foliowego), niedoborze żelaza, krwotoku, przewlekłym stanie zapalnym czy nowotworze.
Dlatego podwyższone wyniki RDW-SD zestawia się z wynikami badania MCV (średnia objętość krwinki czerwonej), liczby erytrocytów oraz poziomu hemoglobiny. Na tej podstawie lekarz może podejrzewać:
- choroby wątroby – w diagnozie problemów z wątrobą pomocne jest również m.in. określenie tzw. prób wątrobowych (AspAT, ALAT, GGTP);
- stan zapalny, np. towarzyszący ostremu zapaleniu trzustki;
- anemię hemolityczną, w której erytrocyty ulegają przedwczesnemu rozpadowi.
Wysokie RDW-SD mogą pojawić się także po:
- przetoczeniu krwi;
- podaniu kwasu foliowego;
- podaniu witaminy B12.
Nie interpretuj wyników badań sama, podwyższone RDW-SD w ciąży, jak i wyniki innych badań, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza.
Co to jest rdw sd we krwi?
RDW-SD (z ang. red blood cell distribution width, standard deviation) to wskaźnik w badaniu morfologii krwi, który obrazuje rozkład objętości czerwonych krwinek (erytrocytów) i jest pomocny w diagnozowaniu anemii, która jest częstą dolegliwością w ciąży. Normy badań krwi dla RDW-SD to 36-47 fl. Czasami wynik podawany jest w procentach (wtedy mówi się o RDW CV), wtedy norma ta wynosi 11,5-14,5%.
Zobacz też:
- Co oznacza niskie RDW SD?
- Lista i kalendarz badań dla ciężarnych
- Wizyty kontrolne w ciąży