Trzy lata temu Aneta, będąc w ciąży, dowiedziała się, że ma cukrzycę. Choć natychmiast trafiła do diabetologa, bała się, że nie poradzi sobie z mierzeniem poziomu cukru we krwi czy utrzymaniem diety. Przede wszystkim jednak martwiła się, czy dziecko urodzi się zdrowe. Po kilku miesiącach na świat przyszedł Staś. Zdrów jak ryba! Dzisiaj Aneta spodziewa się kolejnego dziecka. Znowu ma cukrzycę. Ale wiadomość o niej przyjęła ze spokojem, ponieważ wie, jak można sobie poradzić z tą chorobą. Sprawdź, jak wykrywa się cukrzycę w ciąży i co można zrobi, by nie przyniosła żadnych negatywnych konsekwencji.

Reklama

Czym cukrzyca ciążowa różni się od zwykłej?

Podstawowa różnica wynika z faktu, że cukrzyca ciążowa dotyczy wyłącznie przyszłych mam (choroba dotyka zaledwie kilku procent kobiet w ciąży, chociaż liczba ta ostatnio niepokojąco szybko rośnie) i – co najważniejsze – całkowicie znika po porodzie.

Jakie objawy powinny zaniepokoić przyszłą mamę?

Gdy nagle więcej pijesz niż dotychczas, znacznie częściej biegasz do toalety (a mocz jest obfity) oraz jesteś – mimo umiarkowanego wysiłku – bardziej zmęczona. Sygnałem alarmującym i dającym pewność, że przyszła mama jest chora na cukrzycę będzie obecność cukru w moczu (to badanie robi się co miesiąc).

Na podstawie jakich badań stwierdza się cukrzycę ciążową?

W wykryciu cukrzycy ciążowej pomagają badania krwi. Zaraz po potwierdzeniu ciąży ginekolog zaleci ci m.in. oznaczenie poziomu glukozy na czczo. Jeśli wynik jest za wysoki, trzeba zrobić tzw. test obciążenia glukozą (sprawdza się poziom cukru we krwi w godzinę po podaniu roztworu glukozy). Dodatni wynik potwierdza cukrzycę. Przez całą ciążę będziesz wtedy pod opieką ginekologa, ale też diabetologa. Test obciążenia glukozą robi się u wszystkich kobiet między 24. a 28. tygodniem ciąży. W 32. tygodniu lekarz może zalecić jego powtórzenie (czytaj też: badania krwi w ciąży - normy).

Jakie leki trzeba przyjmować przy cukrzycy ciążowej?

Często przyjmowanie leków nie jest konieczne. Jeśli lekarz stwierdzi taki problem najważniejsza zmiana sposoby odżywiania. Dieta w cukrzycy ciążowej opiera się na częstych posiłkach (sześć–osiem posiłków w ciągu dnia), składających się z niewielkich porcji. Polecane są: nabiał, ryby, mięso, warzywa. Powinnaś ograniczyć jedzenie cukru oraz węglowodanów prostych, czyli takich, jakie znajdują się w białej mące, jasnym pieczywie. Odpowiadają one za gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Lepiej jeść razowe pieczywo, kaszę gryczaną oraz jaglaną. Z owoców wybieraj mniej słodkie (czyli raczej porzeczki i jabłka niż arbuzy, gruszki i winogrona). Zamiast słodkich napojów oraz soków w ciąży postaw na picie wody. Koniecznie kilka razy dziennie powinnaś mierzyć sobie poziom cukru we krwi. Dokładną dietę zaleci ci jednak opiekujący się tobą diabetolog.

Zobacz także

Czytaj także: Badania dodatkowe w ciąży - co może zaniepokoić lekarza?

[CMS_PAGE_BREAK]

Co robić, jeśli mimo diety poziom cukru w ciąży jest wysoki?

W cukrzycy ciążowej nie stosuje się żadnych doustnych leków przeciwcukrzycowych. Jeśli dieta nie pomaga, lekarz może po prostu zalecić ci podawanie insuliny.

Co się stanie, jeśli nie będę leczyć cukrzycy ciążowej?

Leczenie tej choroby jest konieczne! Na skutek nieleczonej (lub źle leczonej) cukrzycy ciężarnych często rodzą się dzieci bardzo duże, co oznacza trudności przy porodzie i konieczność przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Prawdziwym problemem jest jednak to, że dziecko może mieć później problemy zdrowotne, np. z oddychaniem.

Czy cukrzyca może powrócić przy kolejnej ciąży?

Jest duże prawdopodobieństwo, że w następnej i kolejnych ciążach cukrzyca się pojawi ponownie. Niestety, aż u blisko połowy kobiet – u których, gdy były w ciąży, stwierdzono tę chorobę – po 10–20 latach rozwija się normalna cukrzyca, zwykle typu 2. Dlatego po porodzie warto zmienić styl życia: więcej się ruszać, zdrowiej jeść. I nie dopuszczać do nadwagi – ponieważ to ona jest głównym sprawcą cukrzycy!

Reklama

Wypróbuj: Przykładowy jadłospis dla ciężarnej chorej na cukrzycę.

Reklama
Reklama
Reklama