Po czopki glicerynowe w ciąży sięgają kobiety, które mają problem z wypróżnieniem. To niedrogi i dostępny bez recepty środek. Warto wiedzieć, że można kupić specjalne czopki musujące dla ciężarnych, które uwalniają dużą ilość mikropęcherzyków zmiękczających masy kałowe i wspomagających ruchy jelit.

Reklama

Czopki glicerynowe przede wszystkim działają jako środek nawilżający, drażniący jelita i zwiększający poślizg. Czy są bezpieczne dla ciężarnych?

Spis treści:

Czy w ciąży można stosować czopki glicerynowe?

Badania pokazały, że czopki glicerynowe stosowane podczas ciąży są bezpieczne zarówno dla płodu, jak i kobiety. Poleca się je także w połogu, gdyż zawarte w nich substancje nie przenikają do mleka matki. ​

Choć czopki glicerynowe uznaje się za bezpieczne w okresie ciąży, przed ich zastosowaniem lepiej zapytać lekarza o zgodę na ich aplikację. Wszystkie leki w ciąży należy przyjmować po konsultacji z lekarzem.

Zobacz także

Przeciwwskazaniem do stosowania czopków glicerynowych są stany, które mogą przydarzyć się także ciężarnym:

  • stany zapalne jelit
  • długotrwałe zaparcia z niewyjaśnionych przyczyn
  • ostre bóle brzucha
  • bóle brzucha lub skurcze przy wcześniejszym przyjmowaniu czopków
  • podejrzenie zapalenie wyrostka robaczkowego.​

Jak stosować czopki glicerynowe?

Czopki glicerynowe podaje się doodbytniczo. Osoby dorosłe mogą jednorazowo zastosować czopek o masie 2 g. Po wyjęciu z plastikowego opakowania, czopek delikatnie wsuwa się do odbytnicy. Zabieg warto wykonać sprawnie, bo zbyt długo trzymany w dłoniach czopek zaczyna się rozpuszczać. Przed aplikacją, dobrze jest przyjąć pozycję, która będzie sprzyjała rozluźnieniu mięśni odbytu, np., w leżeniu na boku ze zgiętymi nogami. Aplikację czopka przeprowadza się umytymi rękoma, można też założyć jednorazowe rękawiczki.

Jak szybko działają czopki glicerynowe w ciąży? W odbytnicy czopek pod wpływem ciepła się rozpuszcza. Zwykle wypróżnienie następuje w ciągu godziny od aplikacji. Jeśli tak się nie dzieje, a podawanie czopków przez kilka kolejnych dni nie przynosi rezultatów, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Czopki glicerynowe w ciąży warto stosować sporadycznie, gdyż organizm potrafi się do nich przyzwyczaić i później normalne wypróżnienie może nastręczać kłopotów. Nie należy sięgać po nie profilaktycznie, ale tylko w przypadku, gdy dojdzie do zaparcia.

Zaparcia w ciąży – co robić?

Na zaparcia w ciąży cierpi wiele kobiet. Niestety, ciężarne nie mogą sięgać po typowe środki przeczyszczające, nawet ziołowe. Niewskazana jest również lewatywa. Zastosowanie tych preparatów grozi silnym przekrwieniem narządów zlokalizowanych w miednicy, co może spowodować poronienie lub przedwczesny poród.

Poza czopkami glicerynowymi na zaparcia w ciąży można stosować:

  • specjalną wlewkę doodbytniczą – niewielka ilość produktu (10 g) zawiera mieszankę miodów i polisacharydów z aloesu i ślazu dzikiego, dzięki czemu nie tylko ułatwia wydalenie mas kałowych, ale też łagodzi ewentualne podrażnienia.
  • preparat z laktulozą, który przyjmuje się doustnie – można go stosować od 4 miesiąca ciąży. Laktuloza nie jest wchłaniana przez organizm i stymuluje perystaltykę jelit.
  • preparaty z probiotykami
  • picie siemienia lnianego, naparów z anyżku, rumianku lub mniszka lekarskiego.

Bardzo ważne jest też prawidłowe żywienie (pokarmy bogate w błonnik), odpowiednie nawadnianie organizmu i podejmowanie aktywności fizycznej, jeśli nie ma do niej przeciwwskazań.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama