Piłam alkohol w ciąży

Wiele zależy od tego jaki, ile i jak często. Zawartość alkoholu we krwi po spożyciu różnych napojów alkoholowych sprawdź w alkomacie online. Jeśli tylko raz pozwoliłaś sobie na wypicie jednego kieliszka wina, to prawdopodobnie dziecko na tym nie ucierpiało. Ten fakt oczywiście nie powinien sugerować, że wino czy piwo jest w ciąży dozwolone.

Reklama

Pamiętaj, że picie alkoholu przez przyszłą mamę może stać się przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS)!

Paliłam papierosy w ciąży

Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę paliła nałogowo i dużo (tzn. około 15-20 papierosów dziennie), to jej naczynia krwionośne mniej sprawnie działają. Dotyczy to także naczyń krwionośnych macicy, które w ciąży służą dziecku. Gdy ciężarna nie przestaje palić, naraża maleństwo na wiele komplikacji. Papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, poronienia, porodu przedwczesnego, mogą spowodować mały przyrost masy ciała dziecka i komplikacje łożyskowe. Jeśli jednak przestałaś palić natychmiast, gdy dowiedziałaś się o ciąży, nie martw się, tylko... przestrzegaj zdrowego trybu życia.

Brałam leki w ciąży

Wiele leków nie ma negatywnego wpływu na płód, jednak dla bezpieczeństwa dziecka lepiej, by mama brała je zawsze po konsultacji z lekarzem. A jeśli nieświadoma ciąży zażyłaś jakiś specyfik?

  • Tabletki przeciwbólowe. Najbezpieczniejszy jest paracetamol i on na pewno nie wyrządził dziecku krzywdy. W wielu sytuacjach z bólem możesz próbować sobie poradzić bez tabletki.
  • Leki na przeziębienie. Tego typu leki nie powinny mieć negatywnego wpływu na rozwój ciąży. Trochę inna sytuacja jest tylko w przypadku aspiryny, która w dużych dawkach może być szkodliwa. Jeśli jednak wzięłaś przez kilka dni aspirynę, powiedz o tym swojemu ginekologowi. Kilka tabletek nie powinno zaszkodzić, ale lepiej, by wiedział o nich lekarz.
  • Antybiotyki. Na szczęście wiele z nich można bezpiecznie używać w czasie ciąży. Poza tym zakaz stosowania dotyczy najczęściej konkretnego trymestru (np. lek może źle działać w III trymestrze, ale na początku ciąży jest bezpieczny). Jeśli brałaś jakiś antybiotyk, powiedz o tym swojemu ginekologowi.
  • Pigułki antykoncepcyjne. W ciąży są zabronione. Na szczęście większość dzieci, których mamy na początku ciąży zażywały pigułki, rodzi się zdrowych.

    Czytaj też: Czy znieczulenie u dentysty może zaszkodzić ciąży?

[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

Będąc w ciąży, wzięłam znieczulenie u dentysty

Leki podawane miejscowo działają tylko w określonym obszarze. Nawet, jeśli część z nich przedostanie się do krwioobiegu, to jest to tak znikoma ilość, że nie ma żadnego wpływu na maleństwo.

Czytaj więcej: Czy można w ciąży chodzić do dentysty?

Zrobiłam w ciąży prześwietlenie

Promienie rentgenowskie mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rozwijający się płód (na szczęście większość dzieci rodzi się zdrowych). Jeśli zdjęcie rentgenowskie zostało zrobione już w ciąży, koniecznie trzeba powiedzieć o tym ginekologowi i lekarzowi wykonującemu badanie USG.

Boleśnie upadłam na początku ciąży

Jeśli ciąża nie jest zagrożona, upadek (np. na śliskiej drodze czy podczas jazdy na nartach) nie ma żadnego wpływu na zarodek. Jest on bowiem na razie tak malutki, że wstrząs wywołany upadkiem nie jest dla niego w ogóle groźny.

Reklama

Czytaj też: Co może świadczyć o ciąży zanim zrobisz test?

Reklama
Reklama
Reklama