Ugniatanie brzucha w ciąży jest bezwzględnie zakazane, ponieważ wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia zarówno przez przyszłą mamę, jak i nienarodzone dziecko. Ale czy sporadyczne uciskanie brzucha w ciąży jest groźne?

Reklama

Uciskanie brzucha w ciąży:

Czy uciskanie brzucha może zaszkodzić dziecku?

Uciskanie brzucha w ciąży zawsze niesie za sobą ryzyko. Jednak nie sposób powiedzieć, jakie będą konsekwencje, ponieważ to zależy między innymi od:

  • siły i częstotliwości uciskania,
  • umiejscowienia łożyska,
  • wieku ciąży – w II i III trymestrze ciąży rośnie ryzyko przedwczesnego porodu wywołanego uciskiem,
  • stanu zdrowia matki i jej indywidualnych predyspozycji,
  • tego, czy ciąża jest zagrożona.

Delikatne i sporadyczne uciskanie, a raczej mizianie brzucha opuszkami palców nie powinno zaszkodzić dziecku. Natomiast częste uciskanie, masowanie lub głaskanie brzucha pełną dłonią nawet w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży może doprowadzić do poronienia albo przedwczesnego porodu (pod wpływem dotyku aktywują się mięśnie macicy).

Mocne uciskanie brzucha w ciąży lub uderzenie w brzuch stanowi realne zagrożenie dla matki oraz rozwijającego się w macicy dziecka. Jeśli zauważysz niepokojące objawy takie jak:

Zobacz także
  • plamienie lub krwawienie,
  • ból lub tkliwość brzucha,
  • gorączka,
  • silny ból głowy,

koniecznie udaj się do najbliższego szpitala. Te objawy mogą świadczyć o odklejeniu się łożyska, rozerwaniu macicy lub pęknięciu jelit.

Czy uciskanie brzucha w ciąży spodniami może zaszkodzić?

Tak, zbyt ciasne spodnie uciskają macicę oraz znajdujące się w niej wody płodowe, a te naciskają na płód. Długotrwały ucisk może przyczynić się do pojawiania się problemów z krążeniem, a to z kolei wiąże się z niedotlenieniem płodu. Dlatego też zaleca się noszenie luźniejszych ubrań lub specjalnie dedykowanych kobietom w ciąży.

A co z uciskaniem brzucha w ciąży przez ginekologa?

Wyjątek stanowi uciskanie brzucha podczas badania lekarskiego. Ginekolog albo ginekolożka za pomocą palców lub dłoni ocenia ułożenie płodu oraz wysokość położenia macicy. Należy zatem uznać, że takie badanie wykonywane przez lekarza lub lekarkę jest bezpieczne. Jeśli z taką formą badania potencjalnie wiąże się bardzo duże niebezpieczeństwo (np. w przypadku ciąży zagrożonej), lekarz lub lekarka wykonuje je tylko w przypadku, gdy korzyści z badania przewyższają potencjale ryzyko.

Czy można zgnieść dziecko w ciąży?

Nie, jest ono chronione przez wody płodowe, macicę i powłoki brzuszne, w I trymestrze ciąży także przez kość miednicy. Należy jednak pamiętać, że dotyk stymuluje mięśnie macicy, co w konsekwencji może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama